Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ибрахим Карахасан – Чънар:

Държавата е слаб арбитър при проблеми с ромите

Вина обаче има и самата общност, която си остава капсулирана в гетото, смята авторът на монографията „Етническите малцинства в България“

Ромската общност е като бомба със закъснител и тепърва проблемите ще изплуват на повърхността, смята докторът на историческите науки и автор на монографията „Етническите малцинствата в България“ Ибрахим Карахасан – Чънар“. В интервю по повод Международния ден за борба срещу расизма, ксенофобията и антисемитизма, 9 ноември, той коментира, че в страната проблемите с ромите се подценяват, работи се „на парче“, а държавата е много слаб арбитър за разрешаването им.

„Бих потърсил обаче вината не само в управляващата общност. Вина има и самата ромска общност. Като че ли самата тя иска да бъде капсулирана и не иска да излезе от своята си среда. Гетата раждат какво ли не – престъпност, проституция, наркотици. Някой може да каже, че това е някакъв стереотип, но стереотипът си е стереотип, защото има много доводи, които да показват, че нещата стоят така“, коментира д-р Чънар.

По думите му работата, която преди години са вършили ромските фондации, е замряла, така наречената Дирекция по етническите и демографските въпроси "тъпче" на едно място, а самата интелигенция на ромската общност не прави нищо в това отношения.

Историкът смята, че страната ни би могла да почерпи добри практики от държави от Европейския съюз и посочи като пример Унгария, която е постигнала много в интеграцията на ромите. „В България също има  лостове, за които можем да се хванем. Но преди всичко ромската общност трябва да започне да се образова. Когато говорим за ценностната им система, това е един от големите проблеми – образованието на ромите и тяхната квалификация“, подчерта д-р Чънар.

Цялото интервю на Зорница Семерджиева с историка може да чуете в прикачения звуков файл.

.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден.  Статистиката  за психичните разстройства  е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..

публикувано на 03.02.25 в 14:54

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17
Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56