Биткойн - първата и най - известна криптовалута
Биткойн навърши 10 години от появата си преди броени дни. Началото се свързва със Сатоши Накамото (псевдоним на един или повече хора), и статията, озаглавена "Биткойн: споделена електронна разплащателна система". Накамото се смята за създател на биткойна, а целта на криптовалутата е да е истинска алтернативна форма на електронни пари, без подкрепата на правителствата и финансовите институции.
Доклад на Европейския банков орган (ЕБО)
Може да са необходими нови европейски правила за по-добра защита на потребителите от рискове, свързани с криптоактивите, посочи вчера Европейският банков орган (ЕБО), цитиран от Ройтерс.
Регулаторите предупреждават инвеститорите, че могат да загубят всичко, влагайки пари във виртуални валути като биткойн или етериум или в процедури по първично монетно предлагане (initial coin offerings - ICOs), чрез които се набират средства за компании в замяна на криптовалути.
Стойността на биткойна скочи до близо 20 000 долара в края на 2017 година, увличайки инвеститори от цял свят. Оттогава обаче стойността му се срина с три четвърти.
Общата стойност на криптоактивите в света нарасна до 830 млрд. долара преди година, но през октомври се понижи до 210 млрд. долара, което се равнява на под 3 на сто от пазара на злато.
Криптоактивите обикновено остават извън обхвата на финансовите правила на ЕС, което затруднява изграждането на подробна представа за ситуацията, посочва ЕБО в доклада си.
Развитието на пазара указва и необходимостта да се направи по-нататъшен преглед на европейското законодателство срещу прането на пари, допълва ЕБО.
Всеобхватен анализ на разходите и ползите ще определи какви дейности са евентуално необходими за регулиране на "възможностите и рисковете" от операции с криптоактиви и свързаните с тях технологии, се отбелязва още в доклада.
Трябва да се подходи широко, включително да се оцени как големите количества енергия, които се потребяват за "копаене" на криптоактиви, ще повлияят на климатичните промени в ЕС и целите за устойчиво развитие.
Докладът прави стъпка към регулиране на сектора в Европа. Засега опитите за световен консенсус за правила за криптоактивите не успяват да стигнат по-далеч от внимателно наблюдение на сектора.
Статутът на виртуалните пари не е регламентиран на глобално ниво
Въпросът с регулациите е много чувствителен в света на биткойн, защото основното му предимство пред останалите валути е именно фактът, че правителството не може да се намеси в него ефективно, смята Димитър Карагегов от Ескпертния клуб по икономика и политика. Биткойн са парите на свободните хора, които не желаят НАП да има директен контрол върху банковата им сметка. Не желаят тиранични правителства да могат да запорират авоарите им. Много от биткойн ентусиастите не желаят навлизане на регулации и държавен контрол, допълва той.
Криптомания
Много българи "копаят" криптовалути заради ниската цена на електроенергията в страната. Наред с това, чужди предприемачи инвестираха тук преди години заради 10% плосък данък и лесно осчетоводяване на печалбите от биткойн. Но с времето държави като Чехия, Малта и Швейцария изместиха България, коментира анализаторът.
Чуйте разговора на Таня Балабанова с Димитър Карагегов от Ескпертния клуб по икономика и политика за предизвикателствата пред криптовалутите през 2019г. и перспективите пред блокчейн технологията в близко бъдеще в звуковия файл:
Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..
Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...
Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..
Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..
Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..
В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип . Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на..
Политическата нестабилност е основната причина България да не изпълнява документите, под които се е подписала пред ЕК, коментира за радио Стара Загора Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт. Повод за този коментар на експерта са..
„Изборът на Доналд Тръмп за втори президентски мандат чертае нови реалности в отношенията между САЩ и ЕС.“ Тази оценка за вота отвъд океана в ефира на Радио Стара Загора направи българският евродепутат Радан Кънев(ПП-ДБ/ЕНП). Той коментира, че в..
Младежкият общински съвет е един от най-активните в страната. Това се доказва при многото срещи на младите активисти от Града на липите с техни връстници и колеги от цялата страна. През изминалия мандат те са реализирали над 40 проекта и..
- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net