Историята на самолетостроенето в Казанлък ще бъде представена в изложба, която днес се открива в Стара Загора. Автори са Държавният архив-Стара Загора и единственият музей на фотографията и визуалните изкуства, който се намира в Казанлък. Експозицията от 40 пана с фотоси е подредена в Регионалната библиотека"ЗахарийКняжески", съобщи за БТА Галентин Караславов, директор на Държавния архив-Стара Загора. Интересен акцент са рисунките, изработени от възпитаници на Националната гимназия по пластични изкуства и дизайн "Акад. Дечко Узунов" - Казанлък.
Историята започва през 1926 година, когато Аеропланното училище е изнесено от село Божурище в Казанлък. Политиката на Третата българска държава в началото на 20 век е развитието на авиацията - родно производство и вместо да се купуват самолети, те да се строят в България, посочи Галентин Караславов. Затова през 1927 година се подписва договор с чешката самолетостроителна фирма "Аеро-Прага", която избира Казанлък за създаване на новата фабрика. Така градът на розите вече има училище за летци и фабрика за самолети. Само 3 години по-късно, през 1930 година, се налага държавата да търси друга фирма, която да строи самолети вместо чешката. Изборът е на италианската компания "Caproni-Milan", която изкупува съоръженията на "Aero-Praga".
Новите собственици изцяло приемат предложението на българската страна за влагане в производството предимно на български материали, предварително да се одобряват от правителството произвежданите самолети и да се прави надзор на дейността от специалисти от Българския държавен самолетен контрол. Приема се името Самолетна фабрика "Български Капрони"- Казанлък. До 1938 г. се строят предимно учебно-тренировъчни самолети, съобразно ограничителните изисквания на Ньойския договор. Изпълняват се и ограничен обем монтажни и ремонтни работи при заплащане на "ишлеме" по договор с Министерството на войната.
Строителството на самолети в Казанлък подпомага обучението и възпитанието на летците, които завършват Аеропланното училище. Има добър синхрон между учене - производство - работа, коментира Галентин Караславов. От 1932-а до 1942 г., когато приключва концесията, в Казанлък са построени серийно осем типа самолети от италианската компания. Фирмата става държавна собственост, а летището на село Овощник край Казанлък, става база за летателно обучение.
С марката "Държавна самолетна фабрика" - Казанлък се произвеждат до 1945 г. летателните машини "КБ 11 - Фазан", единствените двумоторни самолети в България - "КБ 6 - Папагал", и първите бойни самолети. Всички български самолети носят имена на птици - "Чучулига", "Папагал", "Пеперуда". След 9 септември 1944 година тук за кратко се произвеждат LAZ-7. След 1945 г. фабриката за самолети се премества в Ловеч, от която излизат машини с марките "Жерав", "Гълъб" и "Фазан".
Така самолетостроенето в Казанлък, продължило 28 години, приключва. Последните самолети, произведени в България, са в марка "Фазан", 30 броя, които са изнесени за бивша Югославия, като част от репарациите, които са наложени на нашата страна след Втората световна война, уточни за БТА Галентин Караславов.
И до днес летището на село Овощник е притегателен център за летци от цялата страна. Тук се намира Националният център за подготовка по парашутизъм, има и тренировъчна база на Специалните подразделения на БА. През 1980 г. в Казанлък се провежда и Световно първенство по парашутизъм. "Летателната" традиция в Казанлък продължава действащият Авиоклуб и фирма за производство на делтапланери, а летището край село Овощник всяка година е домакин на авиосъбор.
В навечерието на Рождество Христово всяка година в Ямбол се провежда традиционния Детски коледарски празник. Организатори на фестивала, който започва днес в 10 часа, са общината в града и детския комплекс. Чрез фестивала организаторите целят да..
Остават осем работни дни, в които родителите могат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, припомнят от Националната агенция за приходите. За целта е необходимо да подадат съответната декларация до 31..
Издирването на 13-годишния Николай , който изчезна във вторник по обед в гурковското село Конаре продължава. Сформиран е кризисен щаб , който да координира действията на властите и доброволците. Всеки човек ще е полезен, каза..
Пътищата в област Стара Загора са сухи, освен на прохода „Шипка“, където на места има заледявания. Температурата там е минус 2 градуса. В цялата област времето е ясно, няма мъгла. В сряда отново ще бъде слънчево . Към края на деня ще се появи..
Все още няма информация къде се намира 13-годишния Николай Илиев от село Конаре. Детето изчезна във вторник около обед и оттогава е в неизвестност. В издирването се включиха стотици доброволци , полицаи, пожарникари и горски служители . По..
По молба на близките ОДМВР-Стара Загора издирва Николай Илиев , на 13 години от с. Конаре, общ. Гурково. Момчето е в неизвестност от 13:30 часа днес. Той е на видима възраст 12-13 години, слабо телосложение, тъмна коса. Облекло – тъмно яке, тип суитчър и..
Издирват тринайсетгодишно дете със Синдром на Даун от гурковското село Конаре. За случая алармира кметът на селото Станчо Стефанов: "Уважаеми жители на с. Конаре и околността. Днес е изчезнал 13-годишният Николай. На Митко (на баба Петрана) и..
Общинските съветници в Болярово ще разгледат на 20 декември 2024г. последна актуализация на бюджета за 2024 г., става ясно от публикувания проект за дневен ред на заседанието. Съветниците на общината ще трябва да дадат съгласието си такса битови отпадъци..
Апелираме към кметовете и кметските наместници на малките населени места в община Стара Загора да популяризират активно сред хората безплатната инициатива за кастрация на дворни домашни кучета . Това казаха от екипа на Общинския приют за безстопанствени..
Доставка на общо 9 нови локомотива очакват от Холдинг "Български държавни железници" ЕАД през 2024 година. Това съобщи Анатолий Атанасов, директор "Оперативна дейност" към "БДЖ – Пътнически превози". Той подчерта, че с тях се надяват да бъдат разрешени..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net