Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старозагорски адвокати не протестират срещу отчетите в ДАНС

Нямам информация за адвокати от Старозагорската колегия, заминали към София за участие в протеста, организиран във фейсбук от техни колеги, заради Закона за мерките срещу изпирането на пари, съобщи пред Радио Стара Загора председателят на Адвокатската колегия Димо Димитров.
Новите разпоредби, които предизвикаха недоволството на юристи, изискват фирми, неправителствени организации и кметове да докладват официално на службите как ще обучават персонала си срещу пране на пари. Срокът за подаване на отчетите изтече в петък.

„На тази дата, 15 февруари, ръководството на Висшия адвокатски съвет се срещна с ръководството на ДАНС, за да изяснят действително ли и кои адвокати би следвало също да подават такива декларации. Моята информация, че на тази среща е уточнено, че единствено Висшият адвокатски съвет е длъжен да представи План за въвеждащо и продължаващо на адвокатите, адвокатските дружества, адвокатските сдружения и съответно колегиите“, обясни Димо Димитров.

Миналата сряда Старозагорската колегия на свой ред е разгледала въпроса дали следва да подаде в срок такъв план. „На съвет взехме категоричното решение, че не следва да подаваме такъв план“, каза председателят на колегията.

По думите му изискването за отчети пред ДАНС не е възможно да превърне адвокатите в доносници. „По Конституция адвокатурата е независима, самоуправляваща се и Законът за мерките срещу изпирането на пари не влияе на адвокатите“, каза още Димитров.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От 9 октомври започва ремонт на магистрала "Тракия" край Стара Загора

От 9 октомври, четвъртък, започва ремонт в платното за Бургас на 10 км от АМ „Тракия“ в област Стара Загора. Строително-монтажните работи ще са в участъка между 208-и и 218-и км, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". Трафикът ще преминава..

публикувано на 07.10.25 в 17:02

Няма сериозни проблеми в Старозагорска област след падналите валежи

Няма сериозни проблеми в Старозагорска област след падналите валежи. От областното пътно управление съобщиха, че в цялата област вали дъжд и пътищата са мокри. В Прохода на републиката има временно ограничение на движението в рамките на един..

публикувано на 07.10.25 в 16:55

Община Стара Загора спечели два приза от „Кмет на годината“ 2025

Десетки хиляди български граждани определиха с вота си победителите в конкурса „Кмет на годината“ 2025 г., които бяха огласени днес. Две значими награди в специални категории вече са част от портфолиото на Община Стара Загора. Първият приз е в..

публикувано на 07.10.25 в 16:27

Откриха СТЕМ център в Търговската гимназия в Стара Загора

СТЕМ центърът е създаден по „Програма за образование – образование и умения“ по Плана за възстановяване и устойчивост. Той включва 3 СТЕМ кабинета  на стойност 330 000 лв и 6 високооборудвани и свързани класни стаи на стойност 60 000 лв., каза при..

публикувано на 07.10.25 в 15:51

Община Болярово иска проверка заради чести токови удари, които повреждат техника

На територията на община Болярово продължават да се регистрират чести токови удари, които създават сериозни неудобства за жителите и водят до повреди както в общинска, така и в частна техника. „Ръководството на общината подготвя необходимата документация,..

публикувано на 07.10.25 в 14:52

Дърво падна върху коли в центъра на Сливен

 Паднало  дърво повреди три автомобила в центъра на Сливен. Дървото е паднало на общински паркинг в синята зона. При инцидента няма пострадали, съобщиха от общината.  Нанесени са материални щети по автомобилите. Дървото е отстранено, а община..

публикувано на 07.10.25 в 14:52
Кметът на Ямбол Валентин Ревански

Кметът на Ямбол Валентин Ревански е Кмет на годината

Кметът на Ямбол Валентин Ревански е Кмет на годината за 2025 в категория голяма община, съобщава БГНЕС.  Кмет на годината в категория средна община е кметът на Тунджа Станчо Ставрев. Кметът на Ивайловград Диана Овчарова е Кмет на годината в..

публикувано на 07.10.25 в 14:46

Повече от шест пъти ръст в памучните площи в община Болярово за година

Община Болярово бележи рязък ръст в отглеждането на памук през 2025 година, като площите с тази култура достигат 646 декара. За сравнение, през 2024 г. те са били едва 101 дка, което представлява повече от шесткратно увеличение за една година.  Болярово се..

публикувано на 07.10.25 в 14:07
Писта Стара Загора 2020

Писта Стара Загора 2025 няма да се състои

Вторият кръг от националния пистов шампионат на България –  Писта Стара Загора , който трябваше да се проведе на  11 и 12 октомври 2025 г. , официално се отменя.Причината за това е продължаващият ремонт на пътя Стара Загора – Нова Загора, както и..

публикувано на 07.10.25 в 12:52

Отчитат по-малко жертви от катастрофи в Сливенско

Намалява броят на загиналите и ранените при катастрофи в област Сливен, сочат данните на Териториално статистическо бюро Югоизток към НСИ за пътната безопасност в региона. През 2024 г. на територията на област Сливен са регистрирани 141 тежки..

публикувано на 07.10.25 в 12:13