Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

25-метров плувен басейн ще заработи в Сливен

Стефан Радев: Близо 500 хил. лв. са приходите от "Синя зона". Граждани настояват да се разширява

Стремежът на община Сливен ще бъде тази година бюджетът от 108 млн.лв. да бъде изпълнен на 100%. През 2015 година финансовият план е изпълнен едва на 50-60 % - заяви кметът Стефан Радев. Към момента общината няма просрочени задължения и за близо 3 години е стопен дългът от 30 млн. лв. Доброто финансово състояние ще позволи да се отделят повече средства за капиталови разходи.

До зимата на тази година трябва да приключи реконструкцията на зала „Асеновец“- съоръжение, което не е ремонтирано от 40 години. За ремонта на улици са заделени 2.5 млн лв. както и на тротоари и междублокови пространства. Предстои завършването на дейностите по проекта „Интегриран градски транспорт“ – алеи и спирки. Трябва да се довърши ремонтът на 4 детски градини и да се изгради нова детска ясла в кв.“ Дружба“.  Започва и ремонт на ясла № 3. Ще се работи и по спортната инфраструктура. Направено е отоплението на залите „Васил Левски“ и „Младост“, като на втората следва да се ремонтира и покрива. В 12-то училище ще заработи 25-метров плувен басейн. До края на годината трябва да приключи програмата за саниране. 51 блока са готови на територията на града-уточни кметът Радев. 

ПУП на зона „Летище Сливен“ е готов- коментира градоначалникът  идеята за създаването на икономическа зона в Сливен . Теренът е 2 хил. и 500 дка и може да задоволи различни бизнес нужди. До пролетта ще е готово информационното представяне на книжен и електронен носител на Сливен  и бизнесът може да се запознае с възможностите, които общината предлага. „Има изградени транспортна мрежа, ВиК, комуникации, газ, електричество. Първо трябва да има един голям инвеститор, който да привлече и други фирми.  Необходимостта е от индустрия с по –висока добавена стойност. Към момента има запитвания от фирми за авиационна техника, обучение на пилоти, за резервни части“- уточни Стефан Радев за готовността на икономическата зона. На Сливен и Ямбол трябва да се гледа като на един мегаполис , в които хората могат лесно да пътуват, защото това са двата най-близки областни града в България- само на 27 км разстояние.  Регионалното министерство е одобрило по принцип идеята за двулентов път между двете населени места, което ще скъси времето за пътуване до 15 минути.

Близо 500 хил. лв. са приходите за 2018 год. от „Синята зона“ в Сливен- коментира Радев проблемът с паркирането. Преди нейното въвеждане автомобилите буквално за задръствали централната част на града и паркирането и преминаването на пешеходци е затруднено. Парадоксът е , че в момента граждани настояват за разширяване на „Синята зона“, защото в техните квартали не остава място за паркиране на живущите. Така коментира Стефан Радев въпросите на граждани, свързани с разширяването на платената зона за паркиране в града.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора отново търси своите млади математици

Стара Загора за четвърта поредна година ще се превърне в сцена за млади математически таланти. Фондация „Математика без граници“ и Фондация „Миню Балкански“ отново обединяват усилия в инициативата „Стара Загора търси математически таланти“ –..

обновено на 16.11.25 в 16:10

Пет двойки ще участват в надпреварата за избор на Млад омбудсман и Заместник млад омбудсман на Млада Загора

Да отстояваш правата на младите и да бъдеш техен глас – това е мисията, която ще поемат новите млади омбудсмани на Млада Загора. Пет ученически двойки от различни старозагорски училища ще се включат в избора тази година, информира общественият посредник..

публикувано на 13.11.25 в 17:15

Цените на горивата са същественият проблем в казуса с „Лукойл Нефтохим Бургас“

Няма риск българския пазар да остане без горива след 21 ноември, когато приключва отсрочката, дадена от американска страна за санкциите срещу „Лукойл“ и „Роснефт“. Това заяви за Радио Стара Загора по темата бившият български посланик в..

публикувано на 13.11.25 в 15:25

В Ямбол Техническият факултет към Тракийския университет е домакин на международен престижен форум

В Културно-информационен център „Безистен" – Ямбол беше тържествено открита Международната научна конференция „Техника, технологии и образование" ICTTE 2025, организирана от Факултет „Техника и технологии" – Ямбол към Тракийския университет. Форумът се..

публикувано на 13.11.25 в 15:18

Икономист: Бюджетът за 2026г. е разочароващ, вървим към хронична фискална криза

Икономистът от Експертния клуб по икономика и политика Георги Вулджев определи като разочароващ предложения от управляващите бюджет на страната за 2026г.. По-рано днес министър-председателят Росен Желязков коментира, че не харесва бюджета на..

публикувано на 13.11.25 в 15:10

Подкрепа за хората без дом в Стара Загора

Центърът за временно настаняване в Стара Загора помага на хора в нужда от 10 години насам. През този период помощ са получили над 300 души от Общината. С наближаването на зимния сезон обитаващите центъра имат нужда от дрехи. По този повод от..

публикувано на 13.11.25 в 14:34

Община Ямбол отпусна стипендии за студенти от медицински специалности

Трима студенти от специалности в областта на медицината са първите, които ще получат стимулиране от Община Ямбол по Наредбата за финансово подпомагане на лекари, специализанти и професионалисти по здравни грижи, озаглавена „Лекарите за област..

публикувано на 13.11.25 в 13:57

Потребителите имат право да плащат с дребни монети

Потребителите имат право да плащат с дребни монети. Ограничение ще бъде въведено единствено след въвеждането на еврото от 1 януари, когато търговците ще имат право да откажат плащане с повече от 50 монети наведнъж. Това предупреди Габриела Руменова..

публикувано на 13.11.25 в 12:59

Национална кампания срещу насилието с нови инициативи за деца и родители в Стара Загора

Продължава участието на Община Стара Загора в новото издание на Националната кампания за превенция на насилието и злоупотребата с деца, съобщиха от общинския пресцентър. Поредицата от инициативи под мотото „Бъди смел, бъди добър!" се организира от..

публикувано на 13.11.25 в 12:54

Ремонтират пешеходните мостове в Ямбол

Три пешеходни моста ще бъдат ремонтирани в Ямбол, съобщиха от пресцентъра на общината. Първият обект, по който вече се работи, е мостът, свързващ Крайречния булевард с кварталите „Васил Левски“ и „Възраждане“ – ключова връзка за пешеходци и ученици..

публикувано на 13.11.25 в 12:29