Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По сигнали на граждани

Сменят ръждивите кошчета на Аязмото

Снимка: Радио Стара Загора

Корозия по металните части на новите пейки и кошчетата за отпадъци, поставени в парк „Митрополит Методий Кусев“ в рамките на проекта за реконструкцията и облагородяването му, възмути старозагорци.

По-малко от два месеца след финала на ремонта за 7 млн. лева ръжда изби по част от 254-те кошчета на Аязмото и част от общо 1229-те пейки и скамейки. Бдителни граждани забелязаха и несъответствие между заложено в първоначалния проект изискване за горещо поцинковане на металните детайли и материала, от който са направени пейките и кошчетата. Отново според проекта, дървесината, от която е трябвало да се изработят дървените елементи, е дъб, а тази която в крайна сметка е ползвана, е бял бор.

За разминаването между проект и реалност във фейсбук групата „Попитай кмета на Стара Загора и пред Радио Стара Загора обясни старозагорецът Николай Колев, специалист по металообработване. Чуйте аргументите му в прикачените звукови файлове.




Промените на дървения материал и начина на обработка на метала, които са направени, са проектантски решения в хода на изпълнението на ремонта. Те са отразени са в Заповедната книга, обясни кметът Живко Тодоров и уточни, че промяна, която не води до съществено изменение на проекта, е допустима. Корозията по метала е възникнала заради лошо транспортиране на парковата мебел. Пейките ще бъдат пребоядисани, а кошчетата – подменени с нови.

„Проведохме среща с фирмата и уточнихме всички забележки, които сме поставили пред изпълнителя. Някъде има асфалтови дейности, които не ни харесва как са извършени. На тези места асфалтът ще бъде подменен за сметка на изпълнителя“, увери градоначалникът.

Целият разговор с кмета Живко Тодоров по темата чуйте в прикачения звуков файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Намалена видимост до 150 метра поради мъгла тази сутрин на автомагистрала "Тракия"

Времето в област Стара Загора е предимно облачно до ясно на отделни места. Температурите са в интервал от -14 до – 3 градуса. Пътните настилки са предимно сухи, като изключение правят градовете Павел баня, Гурково, Мъглиж, село Ягода и Главан, където..

публикувано на 20.02.25 в 07:00

Галерия "Май" в Сливен представи картини на Петър Кайряков

Картини създадени през  последните две години представи в галерия „Май" в Сливен художникът и преподавател Петър Кайраков. В изложените творби той отново поставя на фокус темата за митологията, християнството, любовта, очакването, доброто и злото...

публикувано на 19.02.25 в 17:16

Кампания „С вкус към здравето“, посветена на здравословното хранене

Регионална здравна инспекция – Стара Загора беше партньор на Детска градина № 7 „Светулка“ в реализирането на 12 инициативи, посветени на здравословното хранене. В тях активно участваха 363 деца от 12 групи заедно със своите родители. Водещ на срещите..

публикувано на 19.02.25 в 16:59

Високи резултати отчете ректорът на Тракийски университет - Стара Загора проф. Добри Ярков пред Общото събрание

На проведеното Общо събрание на Тракийски университет – Стара Загора, на което присъстваха 450 делегати, ректорът проф. Добри Ярков представи впечатляващи резултати от дейността на университета. Събранието започна с представяне на дневния ред от..

публикувано на 19.02.25 в 16:47

Слаб снеговалеж на „Шипка“ и Прохода на републиката

Няма затворени пътища на територията на област Стара Загора. Слаб снеговалеж има на старопланинските проходи „Шипка“ и „Република", както и в град Шипка. Пътищата там са заснежени и обработени. Участъците от магистралите „Тракия“ и „Марица“ в..

публикувано на 19.02.25 в 16:44

„Бъдеще без алкохол" е насловът на кампанията на Местната комисия за БППМН и РЗИ сред младежите на Стара Загора

Посланието „Бъдеще без алкохол" е императивно важно за самите тях, приеха ученици в гимназиална възраст от Стара Загора, на които предстои да станат водачи на моторни превозни средства. Активната дискусия с единадесетокласниците от ПГМТТ „Н. Й. Вапцаров"..

публикувано на 19.02.25 в 16:31

С любимите песни на Левски, венци и цветя Ямбол отбеляза 152 години безсмъртие на Апостола на свободата

Любимите песни на Васил Левски „Достойно есть“ и „Все за тебе мисля мамо“ огласиха централната част на град Ямбол на 19 февруари. С възпоменателна церемония, паметно шествие и общоградско поклонение ямболлии отбелязаха 152 години безсмъртие на Апостола..

публикувано на 19.02.25 в 15:58

„Ученически кинофест – 2025“ търси иновативни идеи за „Граници“ от млади кинотворци

Четвъртото издание на Националния конкурс за късометражно игрално кино „Ученически кинофест – 2025“ предоставя възможност на млади таланти от цялата страна да презентират своите филмови проекти. Темата на тазгодишното издание е „Граници“, като участниците..

публикувано на 19.02.25 в 15:50

Поне веднъж седмично районните инспектори ще посещават селата от община Стара Загора

Областната дирекция на МВР ще създаде организация да се подобри дейността по присъствие на районните инспектори в малките населени места на община Стара Загора. Този ангажимент пое днес Младен Кънчев от ОД на МВР в Стара Загора. Старши инспекторът участва..

публикувано на 19.02.25 в 15:43

Възстановено е движението по магистрала „Тракия“ между Карнобат и Бургас

Възстановено е движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ „Тракия“ между Карнобат и Бургас, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата..

публикувано на 19.02.25 в 14:03