Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С общински жилища, допълнителни средства и безплатни дърва в Болярово се опитват да задържат лекарите си

През последните години много населени места в страната останаха без медицинско обслужване. В стотици села и дори общински центрове липсват аптеки,  стоматолози, а повечето общопрактикуващи лекари са в пенсионна възраст и няма кой да ги замести.

В 19-те села и общинския център на граничната  ямболска община Болярово живеят 4 хил. души.  Всички те разчитат само на една аптека. Макар и трудно, аптеката зарежда медикаменти всеки работен ден и жизненоважни лекарства не липсват. Но боляровци още си спомнят времето, когато предишният фармацевт закрил аптеката си и се преселил да живее в Бургас. Тогава почти 2 години жителите на Болярово се принуждават да пътуват по 30-40 км до съседни градове за лекарства.

В община Болярово общопрактикуващите лекари са трима. Д-р Галина Ганева е една от тях. Има кабинет в градчето, но обслужва и 7 от селата в района. От 5 години е пенсионирана, но продължава да работи, защото по думите ѝ млади лекари няма да дойдат.

От ръководството на общината са наясно, че е много трудно в малката и отдалечена община да бъдат привлечени млади медици. "Опитваме се поне да задържим тези, които имаме с различни привилегии и местни политики", разкрива зам.-кметът Нина Терзиева и допълва с притеснение, че ще дойде момент, в който тези мерки ще бъдат недостатъчни.

В Болярово разчитат и на филиала за спешна медицинска помощ, който отговаря за общината. Центърът разполага с две линейки и 6 екипа, които, поне засега, са осигурени с фелдшер и медицинска сестра и успяват да покрият всички дежурства. 

Как в малката гранична община Болярово се опитват да осигурят медицинското обслужване за жителите си чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Окръжна прокуратура Стара Загора привлече като обвиняем за убийство 23-годишен мъж

Окръжна прокуратура Стара Загора е привлякла като обвиняем И.А., на 23г., затова, че по-рано днес в с. Бяло Поле, обл. Стара Загора, умишлено е нанесъл смъртоносна прободна рана в областта на гърба, на 29-годишния С.К. По делото се извършват действия по..

публикувано на 04.07.25 в 16:54

Отменят обявената за понеделник блокада на главния път Свиленград – Русе край Гълъбово

Отменя се обявеният за понеделник протест и блокиране на международния път Свиленград – Русе заради неизпълнения ремонт на 16-километровото трасе Гълъбово - Мъдрец. Това съобщи за Радио Стара Загора председателят на Инициативния комитет..

публикувано на 04.07.25 в 16:42

Община Стара Загора стартира проект в помощ на хора с увреждания и на възрастни

Община Стара Загора стартира проект, който цели да подобри качеството на живот на хора с увреждания и на възрастни хора в невъзможност да се самообслужват. Началото му бе дадено от 1 юли 2025 г. Стойността на проекта е в размер на 2.1 млн. лева - 100%..

публикувано на 04.07.25 в 16:29

В Ямбол започва важен ремонт на разделителното съоръжение по река Тунджа

До няколко дни започва изпълнението на ремонтно-възстановителни дейности по важни хидротехнически съоръжения в района на река Тунджа в град Ямбол. Строителните работи обхващат преливника, водобоя и подпорната стена на разделителното съоръжение,..

публикувано на 04.07.25 в 16:26

Започва третото издание на "Лятно кино под звездите" в Стара Загора

С филма „Клас 90“ ще започне третото издание на „Лятно кино под звездите“ в Стара Загора. Първата прожекция ще се излъчи тази вечер от 21 часа на Античния форум „Августа Траяна“. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора началникът на „Отдел..

публикувано на 04.07.25 в 16:07

Пожарът край ямболското село Воденичане е локализиран

Пожарът край ямболското село Воденичане и автомагистрала "Тракия" е локализиран.  Пожар гори край АМ "Тракия" в Ямболско Огнената стихия е унищожила целия лозов масив на село Воденичане, нанесени са и значителни щети на 600 дка ниви.

публикувано на 04.07.25 в 15:45
Анета Димитрова, РЗИ Стара Загора

РЗИ Стара Загора с кампания за популяризиране на приложението "е-Здраве"

Кампания, свързана с популяризиране на приложението Електронно здраве, организират от Регионална Здравна инспекция Стара Загора. Тя ще се проведе от 17 часа до 19:30 часа в близост до голям търговски център на източния изход в посока Нова Загора. С..

публикувано на 04.07.25 в 15:24

126 служители от ОД МВР - Стара Загора са отличени по повод професионалния им празник

Със заповед на директора на ОД МВР-Стара Загора старши комисар Красимир Христов по повод професионалния празник на МВР – 5-ти юли, 126 служители от всички структурни звена на ОД МВР-Стара Загора са наградени с „Писмена похвала“ за постигнати резултати и..

публикувано на 04.07.25 в 14:15

Пожар гори край АМ "Тракия" в Ямболско

Пожар гори в близост да автомагистрала "Тракия", до ямболското село Воденичане. На място са 4 противопожарни автомобили, няма опасност за населени места, засега движението по магистралата се извършва без затруднение. 

публикувано на 04.07.25 в 14:12

Отборът на пожарникарите спечели турнира по минифутбол на полицаите в Стара Загора

Отборът на Областната служба по пожарна и аварийна безопасност и спасяване е победител в традиционния турнир по минифутбол между отборите на полицейските управления в област Стара Загора по повод годишнината от създаването на МВР – 5-ти юли, 1879 г...

публикувано на 04.07.25 в 13:54