Ден-два след аварията в Чернобил, станала на 26 април 1986 г., във всички поделения на армията на Народна република България пристига заповед от министъра на народната отбрана генерал Добри Джуров. Без обяснения защо, на командния състав се разпорежда да преустанови храненето на наборната войска с пресни зеленчуци. Забраняват се млякото и прясно сирене. Войниците не трябва да сядат и да лягат по земята на открито. Обичайното замерване на радиацията, което по това време се извършва във всяко поделение на 8 часа, става на 4 часа, гласи още заповедта на генерал Джуров.
Лентата на събитията отпреди 33 години в интервю за Радио Стара Загора чрез своите спомени връща генерал Димитър Димитров, бивш командир на Втора тунджанска лека пехотна бригада в Стара Загора. По време на черните събития, които по впечатляващ начин припомни хитовия американски сериал „Чернобил“, той е началник-щаб на 49 полк в Симеоновград.
„Официално никой не ни каза причината за тази заповед. Но офицерите бързо се досетихме каква може да е причината с тази точка за промяна на честотата на замерване на радиацията. В България към този момент имаше 273 пункта за замерване. Около седмица мерихме на 4 часа. В началото нямаше нищо, но после, явно облакът беше достигнал страната, ни заповядаха да мерим на 2 часа. А на два часа по плана за бойна готовност се мери, когато има опасност от военна агресия или вече има започнати бойни действия“, разказа генералът.
Новата заповед напълно потвърждава опасенията на офицерите, че някъде има ядрена катастрофа. Официалното съобщение за аварията в Чернобилската електроцентрала пристига месец по-късно.
Целия разказ на ген. Димитров чуйте в прикачения звуков файл.
Сняг заваля рано сутринта на Шипка. Пътните настилки на прохода са частично заледени и обработени. Видимостта е добра. Една машина е изпратена на терен след като заваля, съобщи дежурният в Областно пътно управление Стара Загора. Той поясни, че в ремето в..
Локалната система за ранно оповестяване на предприятие , съхраняващо отровни вещества , ще бъде тествана в Ямбол днес (25 февруари) . При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа..
По досъдебно производство на Районна прокуратура – Стара Загора е осъден Г.Д., на 36 г. Той е признат за виновен за това, че на 28.12.2024 г. в гр. Стара Загора е управлявал моторно превозно средство - лек автомобил, марка “Опел“, след употреба на..
Управителят на Комплексния онкологичен център в Стара Загора д-р Петьо Чилингиров е алармирал общинските съветници за финансови и кадрови проблеми в здравното заведение. Това разкри председателят на местния парламент Ивета Лазарова. По думите й в..
Националният статистически институт (НСИ) ще започне преговори с Евростат относно ново райониране на страната. Това е заложено в проект на решение на Министерския съвет, който е публикуван за обществено обсъждане и предизвика интерес от страна на експерти и..
Ако изборите бяха през настоящия месец, 26,5% от участващите бяха гласували за ГЕРБ-СДС , 13,9% – за „Продължаваме промяната-Демократична България“, 13,5% за „Възраждане“, 10,1% за ДПС – Ново начало, 7,0% – за ДПС-Демокрация, права и свободи, 6,8%..
Ректорът на Тракийския университет - Стара Загора проф. Добри Ярков и заместник-ректорът по международна и научноизследователска дейност проф. Дарина Заимова взеха участие в откриването на престижното събитие 2025 Sofia Summit, съобщават от учебното..
На 24 февруари се навършват 3 години от пълномащабното военно нападение на Русия над Украйна . Според различни данни убитите и ранени за този период са над 1млн. души. Десетки градове, хиляди села и милиони човешки животи бяха промени в резултат..
Четири кучета без документи и неспазване на правилата при паркирането съдържа седмичната справка за констатирани престъпвания на наредби на Община Стара Загора. Общо 5 броя са наложените санкции „Акт за установяване на административно нарушение“ след..
Задава се силен круизен сезон. От 2022 г. пазарът е във възходящ тренд след отпадането на Covid мерките, заяви Борис Боев – продуктов мениджър в eдна от големите туристически агенции у нас. Той отбеляза, че през миналата година цените на круизите..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net