Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наследници на Никола Манев с дарение за община Чирпан

Александър Манев пред една от картините на баща си Никола Манев


Паметник на големия живописец Никола Манев ще бъде поставен в двора на Тянковата къща в Чирпан, където е положена урната с праха му, съобщи в интервю за Радио Стара Загора синът на художника Александър Манев.

Бронзовата фигура на твореца, който почина на 25 август м.г. в Париж, се прави от скулптора Георги Чапкънов. Очакваше се да бъде открита на 31 август по време на 19 издание на организирания приживе от Манев фестивал под наслов „Обичам те, Чирпане!“. Георги Чапкънов уточни за Радио Стара Загора, че за фестивала скулптурата няма да бъде готова, но ще бъде представен проекта на паметника на големия творец.

По време на фестивала синът на големия български творец ще връчи на кмета на Чирпан Кичка Петкова ключа на Тянковата Къща. Никола Манев я откупи преди 19 години, превърна я в галерия и я завеща на града, който приемаше за свой втори роден.  Александър Манев ще обяви и дарение от 35 картини на баща си за галерията в Чирпан.

Звездите в първото посмъртното издание на феста ще бъдат легендарната актриса Емилия Радева и актьорът от народния театър „Иван Вазов“ Николай Урумов.

Същият ден в двора на Тянковата къща ще бъде подредена и изложба, каза още Александър Манев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ново оборудване за Домашния социален патронаж в Болярово по проект на Фонд „Социална закрила"

Община Болярово изцяло подобри материалната база на Домашния социален патронаж с изпълнението на проект „Подобряване на ефективността на Домашен социален патронаж в община Болярово" , финансиран по Целева програма „Подобряване на материалната база..

публикувано на 05.08.25 в 14:57

Пожарът край Доситеево е навлязъл в труднодостъпен терен

Силен вятър и пресечен терен пречат на огнеборците да овладеят големия пожар, който се разрази снощи между селата Доситеево и Коларово в община Харманли. На място са 60 огнеборци с 13 пожарни, доброволци, горски и общински служители. Пожарът се..

публикувано на 05.08.25 в 14:47

Ремонтират най-голямата детска градина в Сливен с помощ от САЩ

Ремонт на най-голямата детска градина в Сливен се извършва с финансовата подкрепа на Посолството на САЩ в България, съобщават от общината. Инженерното командване на военноморските сили на САЩ е възложител на проекта. Проектното предложение на община..

публикувано на 05.08.25 в 12:47
Снимката е илюстративна

75-годишен предизвика пожар при разчистване на имот в Сливен

Мъж на 75 години от Сливен причини пожар в имота си в местността „Дюлева река", съобщават от полицията. Разчиствал е място за земеделска дейност. Въпреки изричните забрани за палене на открит огън в летния сезон възрастния мъж решава да запали..

публикувано на 05.08.25 в 12:45

Ново огнище на шарка по овцете в Свиленградско

Ново огнище на шарка по дребните преживни животни откриха в Хасковска област. Заболяването е установено в животновъден обект с 144 овце в свиленградското село Чернодъб, съобщават от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ)...

публикувано на 05.08.25 в 11:44

Най-тежката мярка определи съдът за мъжа плащал с фалшиви банкноти на бензиностaнции в Казанлък

Окръжен съд – Стара Загора взе най-тежката мярка за неотклонение „Задържане под стража“ спрямо 31-годишния И. А, на който е повдигнато обвинение за това, че на 30.07.2025 г. и на 31.07.2025 г. в Казанлък, в бензиностанции, е прокарал в обръщение..

публикувано на 05.08.25 в 11:42

В Ямбол задържаха чужденец, превозвал мигранти с откраднат автомобил

Полицията в Ямбол задържа 21- годишен чужденец, превозвал мигранти с откраднат автомобил. По случая е образувано досъдебно производство. В следобедите часове вчера, около 15,30 часа, в комплекс "Георги Бенковски" в Ямбол, младият мъж се опитал да..

публикувано на 05.08.25 в 11:20

49-годишна пешеходка пострада при катастрофа в Стара Загора

49-годишна пешеходка пострада на пешеходка пътека в Стара Загора. В 07:39 ч. тази сутрин е получен сигнал за пътнотранспортно произшествие на ул. "Христо Ботев" в Стара Загора , информират от пресцентъра на ОД МВР-Стара Загора. Жената е блъсната от..

публикувано на 05.08.25 в 11:02

В община Болярово продължават мерките за противопожарна безопасност

 Във връзка с високите температури и повишения риск от пожари, кметът на община Болярово Христо Христов разпореди редица мерки за противопожарна превенция на територията на всички населени места. Вече се провеждат срещи с кметовете и кметските наместници,..

публикувано на 05.08.25 в 10:50

В Спасителния център в Стара Загора се грижат за пострадалите от пожарите горски обитатели

Доброволци от Спасителния център за диви животни в Стара Загора са обходили 95% от пожарите в страната, като са помогнали на десетки пострадали животни. Най-често в засегнатите горски масиви намират обгорени костенурки, таралежи и нощни грабливи..

публикувано на 05.08.25 в 10:06