В рубриката „Британско-български истории“ днес ви представяме Ирен Ценова, а чрез разговора с нея, и една нова услуга, която все още не е професия, но навлиза сериозно на пазара на труда. Ако използваме най-употребявания все още английски термин за нейната професия, тя е лайф коуч, а това може може да се преведе като терапевт по личностно развитие.
Понятието произлиза от САЩ преди около 20 години и в буквален превод означава „треньор по живеене“.
Същината на лайф коучинга е да отключва потенциала на хората, за да максимизира тяхната успеваемост, да им помогне да постигнат онова, към което се стремят и усещат, че липсва в живота им.
В коучинга има разнообразни подразделения: бизнес коуч, литературен коуч, коуч по връзките и отношенията, по кариерното ориентиране, коуч по здравословен начин на живот или хранене.
Българката Ирен Ценова е треньор по личностно развитие във Великобритания. Професионалният ѝ път започва в британските железници, където достига до един от главните постове в корпоративния коучинг. Тогава се замисля как да приложи опита и знанията си в полза на българите и по-специално на българската жена, така че да ѝ помага в придобиването на увереност и сила. Така Ирен започва работа в индивидуалното коучване и създава група в социална мрежа, в която се включват български жени. Там тя напълно безвъзмездно споделя своите знания и прилага внимателно разработена система от упражнения, които всеки може да практикува, за да постигне онова, което чувста, че му липсва, но не може да постигне самостоятелно. Ирен посвещава работата си на българската жена, защото тя непрекъснато се удивлява и респектира от нейната сила, издръжливост и непрекъснат стремеж да се развива.
За да практикуваш професията лайф коуч, най-важното е да се развиваш непрекъснато, споделя тя: „Трябват 60% обучение и 40% работа. Терапевтът по личностно развитие не е просто разказвач на истории, а създател на системи и методики в полза на всяка отделна личност. Той открива у хората къде е потенциалът им, в кое са най-добри, намира начините да улесни живота им и да ги мотивира. Но не дава отговори на въпроси, а задава такива така, че личността сама да ги открие за себе си“.
Ирен допълва, че лайф коуч трябва да се избира много внимателно – след проучване, препоръки и личностно усещане.
За всичко това и още – чуйте от разговора на Ина Николова с Ирен Ценова в звуковите файлове.
Снимките са от обучението на членовете на фейсбук групата на Ирен Ценова, проведено в Лондон преди няколко месеца.
Как се казва главната улица на лондонския квартал Камден, където доскоро хипари са вземали по една лира, за да се снимаш с тях, а в днешно време полицията иска да го заличи като дом на лондонските пънкари? Дали Сохо и Чайн таун са един и същи квартал?..
Станислава или Стаси Запрянова-Кинг е български психолог, практикуващ в Обединеното кралство и България, а преди години - и в Белгия. Тя има две магистърски степени - по клинична психология от Софийския университет и по образователни изследвания от..
В това издание на рубриката ни ще се отклоним до Калифорния и ще спрем в Пловдив. Гостът ни се казва Сия Вутева, тя е родена в Казанлък, но е завършила биология в Пловдив, защитава докторска дисертация в София, а после живее 28 години в..
"Казвам се Нана Томова и съм създател на "Аптека за приказки". Живея в планинската част на Шотландия, а съм в родена в България. Аз съм традиционен устен разказвач на приказки, знахарка и водач за връзка с природата"… С тези думи Нана Томова представя..
В това интервю ще ви разкажем една история на успеха. Тя започва тривиално и все още не е завършила, но краят й се вижда и той е щастлив. Едно семейство с шестгодишен син, което има добър живот в България, претърпява финансов крах. И прави това,..
Цветелина Стефанова е част от българската диаспора в Лондон. Родена е в София. Завършила е българска филология. Работила е като репортер, редактор и коректор в различни вестници в София и страната, като организатор в „Българска кинематография“,..
Силвия Ларднър е родена в Стара Загора. Но сърцето я е отвело в южната част на Англия, близо до Оксфорд, тъй като съпругът и Алекс е англичанин. Силвия гради кариера като изследовател на потребителското преживяване за голяма верига супермаркети. Но,..
Днешният гост в рубриката се казва Марияна Рядкова. Тя е била медицинска сестра, а после – певица. Родена е по времето на социализма и в младостта си е живяла в условията, в които пътуванията по света са не са били толкова лесна работа. А една картичка..
Фотина Вълчева в продължение на 26 години е била начален учител в родния Бургас. От 10 години заедно със семейството си живее в Лондон. Там също продължава да обучава деца. Любовта към България остава важна част от живота й и, както много други..
Виктор Кадири е роден в Пловдив, следвал е психология, работил е като журналист в радио, занимавал се е с фотография. Преди 8 години необходимостта от промяна го отвежда в Лондон, където живее до днес. В британската столица Виктор Кадири се..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net