Диpeĸтopът нa Глaвнa диpeĸция „Πoжapнa бeзoпacнocт и зaщитa нa нaceлeниeтo” глaвeн ĸoмиcap Hиĸoлaй Hиĸoлoв благодари лично на спасителите, помогнали за евакуирането на деца от Дома за медико-социални грижи в Стара Загора при пожара в парк Борова гора. В емоционална среща с персонала на институцията комисарят стисна ръцете на всички за адекватните им действия и поздрави огнеборците и доброволците, притекли се на помощ по време на бедствието в събота.
При пожара в събота за по-малко от час изгоряха 60 дка борова гора. Силният вятър разпространи огъня и в двора на дома за медико-социални грижи в Стара Загора, известен и като Дом "Майка и дете". Ветровете насочват огромните черни облаци дим право към сградата на институцията. Заради силното задимяване се наложи спешна евакуация на 39 трудноподвижни деца, разказа старшата сестра Гинка Ковачева.
„Всичко беше като на сън, успяхме да се овладеем, мислех единствено и само за децата. Д-р Илчев даде нареждане да бъдат евакуирани децата и всички, включително и жители на квартал Лозенец и Чомлека, грабнаха децата и ги изнесохме от задимените помещения. Нямаше паника“, разказва старшата сестра.
Леко пострадал от вдишаният дим при евакуацията на децата е бил и водопроводчикът Иван Дичев, който е помагал в акцията.
В помощ на пожарните екипи се включва и дежурният лекар –педиатърът д-р Юлиан Илчев, който е организирал и извеждането на децата.
„Често пъти ни се налага в преносен смисъл да гасим пожари, свързани със здравето и живота на хората, в този смисъл донякъде ни се припокриват двете професии с тази на пожарникарите, но засега смятам да продължа да се занимавам с педиатрията и да поотложа заниманията си с пожари, дано не ни се случва вече“, каза с доза хумор д-р Илчев. Той благодари за професионалната работа на огнеборците, както и на целия екип на Дома и доброволците от съседните квартали, и кореспондентката на БТВ Дарина Колева, която също е помагала при извеждането на децата.
Трябва да сме задължени и на д-р Георги Узунов, директор на Дома за медико-социални грижи в Стара Загора, който вече 22 години си върши професионално работата и е създал толкова добър екип, който действа професионално и без да чака заповеди.
Д-р Илчев като бивш кмет на Раднево има опит със справянето с критични ситуации, включително и с наводнения в неговата община. „И водата и огъня са стихии, с които човек не може да се шегува, нито да ги подценява“, каза д-р Илчев.
Той припомни, че трябва да се осигури санитарната зона от северната част на Дома, където се намират и кислородните бутилки, които се ползват в институцията. „Това е много важно да се осигури, имам информация от д-р Узунов, който е говорил с кмета на Стара Загора Живко Тодоров за неговото безрезервно съдействие и готовност. По въпроса е изпратена днес и комисия от общината. Действа се мълниеносно в тази посока“, каза д-р Илчев.
За адекватните действия и самоотвержената помощ днес всички участвали в смелата акция бяха поздравени от глaвeн ĸoмиcap Николай Hиĸoлoв. Той предаде и благодарствено писмо от името на вътрешния министър Младен Маринов.
„Голямо благодаря, че спасиха десетки животи на малки деца. За сетен път предварителната подготовка даде своите резултати. И не позволиха да загинат млади животи. Целият персонал е реагирал адекватно и експедитивно преди пожарът да достигне Дома и така не е допусната опасност за децата и шестте бебета, поверени на вашите грижи. Действията на дежурния лекар Юлиан Илчев, издал устна заповед за евакуация, са били точни и навременни. Адмирации и към старшата сестра Гинка Ковачева, която е организирала извеждането на всички деца от застрашената сграда“, каза Николов. Той също благодари на хората от кв. „Лозенец“ и „Чомлека“ за навременната намеса.
Диpeĸтopът нa Peгиoнaлнaтa диpeĸция „Πoжapнa бeзoпacнocт и зaщитa нa нaceлeниeтo” – Cтapa Зaгopa ĸoмиcap Cтoян Koлeв припомни, че ситуацията в събота е била критична, заради множеството сигнали за пожари в областта. Стана ясно и, че полицията работи по три версии за възникването на пожара. Те включват небрежност, детска игра или умишлено запалване на гората в близост до квартал Лозенец.
Областният управител Гергана Микова подчерта, че бързото овладяване на пожара е пореден пример за добрата съвместна работа на институциите в Старозагорска област.
Временно е ограничено движението при км 94-97 на АМ "Марица" поради задимяване от пожар. Трафикът е пренасочен през пътен възел "Ново село" по път Е - 80 до път I -8 през пътен възел "Пъстрогор", съобщиха от АПИ. Горят сухи треви.
За смущения във водоподаването за казанлъшкото село Бузовград съобщават от ВиК Стара Загора. Причината е авария на ул. "Христо Смирненски" в населеното място. Заради това е възможно чешмите в определени райони на селото временно да пресъхнат...
През нощта ще бъде ясно. Ще духа слаб южен вятър. Утре ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в източните райони умерен вятър от изток-североизток. Ще е горещо с максимални температури между 35° и 40° , в София – около 35°, съобщиха от Националния институт по..
Завишени нива на метан и въглероден оксид са засечени в Харманли след пожара край града вчера. Данните са отчетени от мобилната станция на РИОСВ-Хасково. Превишението не надвишава определените пределно допустими стойности за качеството на атмосферния..
Контрабанден канал за фалшиви парфюми разбиха хасковски полицаи. Акцията на икономическите полицаи е проведена в района на Бирената фабрика в областния град. На място са били арестувани двама мъже, които служителите на МВР са наблюдавали известно..
Жълт код за горещо време е обявен днес в 21 области в страната. Сред тях са Стара Загора, Пловдив, Пазарджик, Кърджали. Според прогнозата на Националния институт по метеоргология и хидрология днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен, в..
Жители на четири села в Старозагорско – Пъстрен, Стрелец, Средец и Бъдеще излизат на протест в неделя, заради лошото състояние на пътна отсечка свързваща селата. Пътят не е ремонтиран от 60 години и въпреки многократните сигнали подавани до..
От 1 януари догодина в Ямбол таксата за битови отпадъци ще се определя според броя на реалните ползватели на имота, съобщиха от общината. Промяната е в изпълнение на изискванията на Закона за местните данъци и такси и цели по-справедливо разпределение..
Обществените чешми в Сливен са обект на непрекъснати кражби и вандализъм, алармират от общинското предприятие „Озеленяване и гробищни паркове". Близо 25 са питейните чешми в града, като до момента заради вандалските набези са ремонтирани 20, а цената на..
Осем села от община Нова Загора днес са без вода. Причината е поредната авария по магистралния водопровод ЦПС "Червенаково", за която информират от ВиК-Сливен. От 6:30ч. днес без водоподаване са жителите в селата Стоил войвода, Езеро, Богданово, Любенец,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net