Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди българи отглеждат шафранов минзухар

Двойно по-високи добиви от шафранов минзухар очакват стопаните у нас през тази година. До декември продължава прибирането на екзотичната култура, която  има над 7000 последователи в България. Толкова са регистрираните членове в Асоциацията на производителите на шафран и биологични шафранови продукти, каза за Радио Стара Загора Хасан Тахиров, председател на Асоциацията и един от пионерите в бранша. Над 6 500 дка с луковици на лилавото цвете с деликатен аромат за засети, основно в областите Ямбол, Стара Загора, Кърджали, Русе и Силистра.

България произвежда най-качествения шафран в световен мащаб. Анализи в чужди лаборатории го доказват, твърди Хасан Тахиров. Той  призовава държавата да отпусне субсидии за развитие на сектора.

"Сега сме на пето място в света, но може много бързо да изместим страни като Иран, Испания и Италия, стига държавата да ни субсидира".

Шафрановият минзухар е многогодишно растение, а шафранът се добива от цветовете му. Шафранът, наричан още "червено злато", има хилядолетна история. Според легенди родината му е остров Крит. В наши дни шафранът е най-скъпата подправка в света, намира приложение във фармацията и парфюмерийната индустрия.

Кампанията по прибиране на тазгодишната реколта вече започна. Какви добиви и изкупни цени очаква браншът? Може ли България да се превърне в световен лидер на пазара?  Чуйте в разговора на Таня Балабанова с Хасан Тахиров в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

УНИЦЕФ България ще работят по три основни проекта свързани с образованието

През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..

публикувано на 03.01.25 в 09:57

Кризата, войната, цената на енергията и работната ръка са предизвикателствата за Прогрес АД през 2024

Настъпващата индустриална криза в Западна Европа, несигурността и военните конфликти,  цената на електроенергията и работната ръка, са основните предизвикателства през 2024 година за Прогрес АД – Стара Загора . Компанията е специализирана в..

публикувано на 31.12.24 в 13:42
Ивайло Илиев

За да преодолеем разделението в обществото ни трябва нова голяма цел като Шенген

Неслучилата се ротация в управлението и опорочените избори са сред събитията белязали изминаващата политическа година в страната, коментира в ефира на Радио Стара Загора политологът и журналист Ивайло Илиев. По думите му се увеличава и..

публикувано на 30.12.24 в 13:25
Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18