Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 7 ноември се събира новият Общински съвет на Стара Загора

Първото заседание на общинския съвет в Стара Загора е насрочено за 7 ноември от 10 часа в зала „П.Р Славейков“. Това съобщи за Радио Стара Загора Мария Динева, общински съветник и водач на листата на коалиция Народен съюз. По процедура на заседанието ще положат клетва новоизбраните кметове на община и на селата, и ще бъде избран председател на общинския съвет. В края на месеца ще бъде проведено и второ заседание, където ще бъдат избрани членовете и ръководството на постоянните комисии и на практика оттогава ще заработи общинския съвет.

Мария Динева коментира и резултатите от изборите на „Народен съюз“. Местната коалиция има 7 общински съветници, при четирима в предходния общински съвет, но заради високия резултат и променения изборен закон не е сработил преференциалния вот за нито един от кандидатите. В тази връзка коалицията ще започне подписка за промяна на изборния закон.

Преференцията при нас не успя да сработи, веднъж заради промяната в закона и по-високия праг и заради по-високия резултата, който получихме. Стартираме инициатива и подписка, за да внесем предложение в Народното събрание за промяна на закона в тази част конткретно за местни избори, тъй като в този вариант е крайно несправедливо и резултатите от местните избори го показаха“, коментира Динева. Тя заяви, че никой от избраниците на Народен съюз не би направил компромис относно определените предизборно приоритети.

Не бихме направили компромис с няколко неща, които ние сме казали честно и на избирателите и пред община Стара Загора. Никога не бихме подкрепили вдигане на такси, данъци, цени на общински услуги, не бихме се съгласили на продажбата на общинска земеделска земя“, добави Динева.  Тя коментира, че сред новите съветници на коалицията са Иван Трифонов и Христо Данев, както и досегашният зам.-кмет Красимира Чахова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пожарът в Сливен е овладян, изгорени са изоставени постройки

Пожарът, пламнал в обедните часове във вилната зона на Сливен, в местността Андреева чешма, е овладян. Изгорели са няколко изоставени постройки. Няма данни за пострадали.  По предварителна информация огънят е тръгнал от частен имот. В момента се..

публикувано на 29.07.25 в 20:10

Пожарът между Мелница и Срем още бушува

И през нощта в района на елховското село Мелница остават на терен 10 противопожарни автомобила, тежка верижна техника ще продължи да разширява прокараните вече просеки между землището на Мелница и тополовградското село Срем.  Периметърът на пожара, на..

публикувано на 29.07.25 в 19:19

Пожарите в Тополовградско не застрашават населени места

Усилията на екипите в момента са насочени основно към селата Срем и Устрем, община Тополовград и към село мелница в област Ямбол, каза зам.-министъра на вътрешните работи Тони Тодоров, който пристигна днес следобед на мястото на пожара. Той обяви, че..

публикувано на 29.07.25 в 17:43

Десислава Иванчева вече е на свобода

Бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева напусна затворническото общежитие в Сливен, където излежаваше шестгодишна присъда за корупция. Пред журналисти на излизане от затвора Иванчева каза, че бърза да се прибере при детето си. Тя..

публикувано на 29.07.25 в 17:37

БАБХ забранява изкупуване на сурово овче и козе мляко от ферми в Хасковско

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) забранява на млекопреработвателните предприятия да изкупуват сурово мляко от дребни преживни животни от ферми на територията на област Хасково. Заповедта влиза в сила от утре и е част от превантивните..

публикувано на 29.07.25 в 17:17

Екоинспекцията отново дава на прокурор собственика на изгорелия склад с гуми в Чинтулово

Регионалната екоинспекция в Стара Загора продължава да следи с мобилна станция качеството на атмосферния въздух след възникналия пожар на гуми в сливенското село Чинтулово.  Огънят бушува в неделя вечер в складова база за вторични..

публикувано на 29.07.25 в 17:11

Два големи пожара гасят ямболските огнеборци

Усилията на ямболските огнеборци днес бяха насочени в овладяването на два големи пожара. В предобедните часове пламна вилна зона край Ямбол, в елховско борбата с огнената стихия в землището на село Мелница продължава и към този час . В..

публикувано на 29.07.25 в 16:52

Пожар гори във вилна зона над Сливен

След 12:00 часа днес в Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) – Сливен е получен сигнал за пожар във вилната зона край града, в района над Андреева чешма, съобщиха от Областната дирекция на МВР. На място незабавно са..

обновено на 29.07.25 в 16:27
Снимката е илюстративна

Двама строителни работници пострадаха на обект в Казанлък

Двама работници пострадаха на строеж в Казанлък днес. Строителна бригада е изпълнявала кофражни работи за плоча на кота +3.15 метра, когато, по време на придвижване по частично запълнен кофраж, той пропада заедно с двама от работниците, които са..

публикувано на 29.07.25 в 16:03

Незаконен склад за гуми превърна сливенскотно село Чинтулово в екологична бомба

Втори ден след избухналия огромен пожар в незаконен склад за автомобилни гуми в с. Чинтулово, пожарището продължава да тлее!  След 20 часа на 27-и юли натрупаните хиляди стари гуми на терен от бившето АПК на сливенското село, лумнаха в буйни пламъци, които..

публикувано на 29.07.25 в 15:57