Тя обясни, че се работи и по двата проекта, готово е вече трасето от 11 км на газопреносната мрежа от турската граница. Министърът на енергетиката бе категорична, че са налични и необходимите запасите в газохранилището в Чирен и те са такава каквито се предвиждат по наредби.
Петкова обяви, че продължава работата по осигуряване на механизмът за капацитет, който се предвижда като възможност от Европейската комисия за всяка една държава-членка, която до голяма степен осигурява своята електрическа енергия от въглища. Продължават и преговорите с Европейската камисия за капитализиране на дълга на държаваната ТЕЦ "Марица-изток 2".
„Нотифицирали сме ЕК, този механизъм ще даде възможност за участие на абсолютно всички базови мощности, които могат да произведат електрическа енергия, ще има търг, така предвиждат европейските правила, и всеки може да участва. Търгът ще се проведе, когато бъде одобрен механизмът за капацитет от ЕК, допълни министърката.
На въпрос какъв срок на работа на въглищните централи ще позволи механизмът тя припомни, че все пак това е временна мярка и представлява държавна помощ, затова и трябва да бъде одобрен от ЕК. „След това се предвижда пазарът на електрическа енергия да бъде либерализиран напълно и да достигне такива нива, че да позволи всеки един производител да излезе на пазара и да продава електрическа енергия“, обясни енергийният министър.
До края на ноември е ясна и кратката листа от компании, с които страната ни би желала да води преговори за изграждането на АЕЦ „Белене“, каза Теменужка Петкова. „В момента ние разглеждаме тези заявления. След това ще отправим покана за обвързваща оферта, ако постъпят такива ще започне самия процес по водене на преговори“, обясни енергийният министър. По думите й това е възможност да се гарантира енергийната сигурност не само на България, но и на целия регион в рамките на променящата среда в областта на електроенергетиката, заради изискванията на Европейския съюз за преход към чиста енергия.
Теменужка Петкова участва днес в церемония по предаване в експлоатация на два нови роторни багера в „Мини Марица- изток“. Тя припомни, че инвестициите в конкрентноспособността и повишаване на ефективността на работата на предприятието е много важно, за да се отговори на повишаващото се изискване в европейското законодателство.
„В следващите години ще продължим да разчитаме на производството на електрическа енергия от въглища и ще продължим да развиваме въгледобива в България, защото това е пряко свързано с нашата енергийна сигурност и конкурентноспособността на българската икономика, затова в няколко много важни документа, на първо място това е интегрирания план „Климат-енергетика“, който до края на годината ще предадем официално в ЕК сме заявили, че в следващите години ще продължим да разчитаме на този тип енергия от въглища“, каза Петкова.
Новите роторни багери KWK 400 L и KWK 2000 ще обслужват рудник „Трояново-север”. По-голямата машина се движи с 4 метра в минута, а малкият багер достига 8 метра в минута и днес бяха демонстрирани пред енергийния министър.
Въвеждането в експлоатация на два нови роторни багера едновременно се случва за първи път в историята на "Мини Марица-изток" ЕАД, припомни и директорът на въгледобивното дружество инж. Андон Андонов.
Проектирането и изработката на двата нови багера на стойност 25.8 млн. евро е финансирано със средства от Международен фонд "Козлодуй" и със собствени средства на дружеството.
Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Националният център за безопасен интернет (НЦБИ, safenet.bg) отбелязва 20 години от създаването си. Датата съвпада с международния Ден за безопасен интернет, който от 2004 г. насам се отбелязва всеки втори вторник на февруари. Над 120 000 деца,..
Специализира полицейска операция е проведена на територията обслужвана от ОДМВР-Стара Загора през изминалата седмица с цел подобряване безопасността на движението, опазване живота и здравето на хората, подобряване на обстановката по пътищата с оглед..
Ремонтни дейности на двата големи паркинга в междублоковите пространства на квартал „Казански", срещу пазар "Васил Шаханов" (Руския пазар), създават големи неудобства на жителите му. Те са част от мащабния проект за реконструкция на квартала...
Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от Професионалната гимназията по изучаване на западни езици „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда...
Община Стара Загора е готова за частичния избор за кмет на кметство Петрово на 16 февруари, неделя, обяви Делян Иванов, директор на Дирекция „Правни дейности, обществен ред и административно обслужване", цитиран от общинския пресцентър. Подвижна..
„Възраждане“ продължава да настоява за широко обществено обсъждане относно бъдещето на летище Стара Загора. Припомняме, че в края на януари Общинския съвет опълномощи своя представител да подкрепи намерението на индустриална зона „Загоре“ да..
Военнослужещите от формирование 52 740 в Хасково се подготвят за тактическо учение, част от което ще се проведе в градска среда, съобщиха от пресцентъра на Община Хасково. Учението ще се проведе на 12 и 13 февруари във войсковия район на..
Новият състав на Пловдивския районен съд отхвърли искането на Георги Георгиев за по-лека мярка, подсъдим за насилието над Дебора Михайлова от Стара Загора. Съдията Спасимир Здравчев постанови Георгиев да остане в ареста, въпреки настояването на..
На 14.02.2025 г. от 9.30 часа пред административната сграда на община Болярово ще се постави символичното начало на изпълнението на проект „Мерки за подобряване на енергийната ефективност на общинска сграда,град Болярово“, финансиран от Националния план за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net