Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диян Димитров: Давам си сметка за многото работа, която ни чака в новия Общински съвет

Ако започне финансова децентрализация на общините, можем да спестим увеличаването на местните налози още няколко години, смята общинският съветник

След приемане на второ четене в Парламента на републиканския бюджет, през януари ще започне обсъждането и на Бюджет 2020 на община Стара Загора. „Бюджет 2020 вече чука на вратата. По отношение на тази година със сигурност не сме коментирали да се увеличават местните данъци и такси. Смятам, че можем да си спестим още няколко години това да повишаваме местните налози, ако поетапно започне финансова децентрализация на общините“, заяви в интервю за Радио Стара Загора новият председател на групата общински съветници на ГЕРБ в местния парламент и член на комисията по бюджет и финанси Диян Димитров.

"Ние от доста години работим и говорим за финансова децентрализация. Да, може би по-лесния съвет от погледа на министъра на финансите е това общините да генерират повече приходи като вдигнат своите местни налози. Това не е бил нашият вариант до сега. Но като човек, който има два мандата в Общинския съвет и шест години и половина като председател на комисията по бюджет и финанси, смятам че е дошло времето, в което да чуят нашия глас и да ни помогнат в това да стимулираме и да привличаме повече инвеститори. Един от лостовете за това е една част от тези средства да ни се връщат обратно в местния бюджет", обясни той.

В мандат 2019-2023 председател на комисията по бюджет и финанси ще бъде друг общински съветник на ГЕРБ - Николай Николов. "Отговорността за това решение е моя. По време на кампанията на два пъти споменах, че обмислям много сериозно комисията да бъде поета от друг колега, който също има опит, бил е член на тази комисия, има един мандат като общински съветник, има един мандат като кмет на кметство. Смятам, че всеки един от нас трябва да си ясна равносметка за полезността си и за това кога е добре да се откаже от дадена позиция.

Приел съм с изключително голяма отговорност, много желание и възможност да покажа това, което мога, това че съм водач на групата на ГЕРБ в Общинския съвет. Смятам че е добре хората, които сме по-опитни да предадем този опит на нови хора, такива, които вече са били един мандат общински съветници, за да качат те едно стъпало нагоре в стълбицата и да покажат това, което са могли и научили. Аз ще помагам, тъй като продължавам да съм част от комисията по бюджет и финанси. Но личните ми убеждения са, че имаме нужда от нови лица", обясни Диян Димитров.

"С оглед на различния формат, който имаме в Общинския съвет и респективно по-малкият брой на общинските съветници, който имаме в групата на ГЕРБ смятам, че ролята на председател на групата ще бъде доста важна и много, много отговорна. Давам си сметка за всичко това и за многото работа, която ни чака - мен и цялата група. Осъзнавам ясно, че мнозинството, което имахме и комфорта, който имахме в предишния мандат на Общинския съвет вече няма да бъде точно такъв. И със сигурност ролята на председателя към настоящия момент ще бъде много по-сложна", допълни още Диян Димитров.

"Всяка система трябва да се обновява, аз много вярвам в това. Затова от шестте комисии, които ГЕРБ председателстваме сме заложили на пет нови имена. Дарин Петков, арх. Мартин Паскалев, Бояна Танева са част от новите ни лица, на които и аз залагам много и като очаквания. Започваме да работи и индивидуално с тях, защото да, на тях им липсва политическото говорене и тази обиграност, която имаме ние, които сме били няколко мандата част от Общинския съвет, но пък има много голям хъс и желание. Има и експертиза, която е доста добра", коментира председателят на групата на ПП ГЕРБ

Цялото интервю с Диян Димитров чуйте в прикачения звуков файл





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Александър Мечев

С фотокапани ловят нарушители и незаконни сметища в Стара Загора

С фотокапани установяват нарушители, които замърсяват и създават незаконни сметища в Община Стара Загора. Пет са работещите устройства в момента, като се обслужват редовно и засичат десетки нарушители, разказа за Радио Стара Загора Александър..

публикувано на 14.07.25 в 09:45

Затварят пътя Казанлък - Енина

На 14 юли (понеделник) ще бъде временно затворен за движение общинският път между Казанлък и село Енина (SZR1061) в часовете между 09:00 и 16:00 часа. Ограничението обхваща участъка от кръстовището с Републикански път I-5 (Казанлък – Шипка) до..

публикувано на 14.07.25 в 09:08

Старозагорското туристическо дружество се включва в похода "По стъпките на Апостола"

Старозагорското туристическо дружество „Сърнена гора“ се включва в 31-вия  Национален туристически поход "По стъпките на Апостола". Общо над 260 туристите тръгват по организираните осем лъча по пътеките на Централен Балкан и Средна гора. Днес в Плевен..

публикувано на 14.07.25 в 09:03
Снимката е илюстративна, архив

Служителите в държавните горски и ловни стопанства ще блокират АМ "Тракия" в знак на протест

Работници и служители в държавните горски и ловни стопанства излизат на протест днес от 10:00 часа на автомагистрала "Тракия" при километър 119 в посока София, съобщи за Радио Стара Загора Константин Чолаков, председател на Федерацията на..

публикувано на 14.07.25 в 08:27

С горещо време започва седмицата

Жълт код за високи температури е обявен за днес, ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността, в планините със слаби превалявания. Почти тихо, в източните райони със слаб до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Максималните..

публикувано на 14.07.25 в 07:29

Поставят камера на Подбалканския път при Павел баня

Камера за контрол на скоростта ще бъде поставена на Подбалканския път, на разклона за Павел баня . Това обяви по време на петъчния парламентарен контрол вътрешният министър Даниел Митов в отговор на въпроси на депутатите от „ДПС - Ново начало“ Халил..

публикувано на 13.07.25 в 11:43
Детска градина „Зорница“

Ремонтират детска градина „Зорница“ в Сливенград

Община Свиленград изпълнява проект за основен ремонт и модернизация на детска градина „Зорница“. С приключване на работата общината планира да открие в нея още една нова група. Проектът е на стойност близо 2 млн. лв., осигурени по Националния план..

публикувано на 13.07.25 в 09:54

Слънчево и топло в неделния ден

Днес ще бъде слънчево. След обяд над планинските райони ще има временни увеличения на облачността. Почти тихо. Максималните температури ще бъдат между 32° и 37°, в София - около 32°, сочи прогнозата на Националния институт по метеорология и..

публикувано на 13.07.25 в 09:14

Пуснаха под гаранция обвиняемите за незаконната фабрика за цигари край Момково

Районният съд в Свиленград пусна под гаранция от 6 хил. лв. Димитър и Росица Перчемлиеви, обвиняеми за разкритата преди дни нелегална цигарена фабрика в село Момково. Прокуратурата поиска постоянен арест, а адвокатите – по-леки мерки...

публикувано на 13.07.25 в 09:06

Дете на 3 години е с опасност за живота след катастрофа на АМ "Тракия"

Дете на 3 години е с опасност за живота след катастрофа на автомагистрала "Тракия". Това съобщиха от пресцентъра на Областна дирекция (ОД) на МВР - Стара Загора. МВР представи интерактивна карта, която отчита катастрофите у нас Инцидентът на..

публикувано на 12.07.25 в 16:27