Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православната църква почита паметта на свети Николай Мирликийски Чудотворец

Българската православна църква прославя паметта на свети Николай Мирликийски Чудотворец. Известен с морските си чудотворства, светецът е почитан и като помощник и закрилник на семейството и децата. На Никулден празнуват също банките и банкерите.

Имен ден имат близо 200 000 българи, над 70 на сто от тях са мъже, сочат данните на Националния статистически институт.

Свети Николай Чудотворец е покровител на плаващите по море и патрон на всички моряци. Вярващите го почитат като умиротворител на враждуващите, освободител на пленниците и пазител на целомъдрието.

Преданието разказва как свети Николай с молитва укротил разразилата се в открито море буря и спасил моряците от сигурна смърт

Николай Мирликийски е роден през 3-и век в Патара, днешна Мала Азия. След праведен монашески живот е избран за архиепископ на град Мир, Ликийска област. Умира през 342 г. Мощите на светеца днес се пазят в италианския град Бари. През целия си живот свети Николай помагал на страдащите, защитавал невинните, укрепвал слабите със словото на истината и вярата.

Според народните вярвания светецът причинява бурите и ураганите в морето, и затова на Никулден всички гемии спират да се движат. Подрежда се празнична трапеза, на която задължително се поднася специално ястие - рибник, приготвено от прясна риба, най-често шаран, като курбан за преживяно нещастие, избегната беда или просто за здраве и благополучие на къщата.

Култът към свети Николай - като покровител на моряците и рибарите, прониква рано в българските земи. В народните вярвания светецът плава на златен кораб, който винаги пристига там, където имат нужда от чудотворната му десница. На него Бог е отредил силата да усмирява бурите и морските стихии, и да спасява изпадналите в беда сиромаси.

На Никулден свършва и сезонът на есенния риболов, който се отбелязва с угощение и почерпка от рибарите и търговците на риба. На този ден ставало разделянето между рибарите на спечеленото през сезона. Като празнували и правели едновременно с това равносметка, те не забравяли да свият венец от бръшлян и да го пуснат в морето - за онези, които не са се върнали на брега.

2311 старозагорци носят името Николай. На Никулден за имен ден ще почерпят общо 5116 души в Стара Загора. Съкратеният вариант на едно от най-популярните имена – Кольо, имат 877 души, а Колю – 8. Това сочи справката на  Дирекция  „Гражданско състояния“ на общинската администрация.

650 господа с име Никола и 12 с име Нико също ще почерпят в петък.

Дамите, които ще приемат поздрави по повод имения си ден, с име Николина са 323, а с Николинка – 165. 320 са носителките на име Никол.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: община Стара Загора

Кметът на Стара Загора: Връщаме на хората заградения терен в парка на кв. „Три чучура-север“

Заграденият терен в парка на кв. „Три чучура-център“ ще бъде върнат на хората и открит за свободно преминаване, обяви днес кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров. Заедно със своите заместници, секретарят на администрацията, десетки общински..

публикувано на 13.09.25 в 16:01

Превръща ли се в изчезващ плод сливенската праскова?

Застудяването през пролетта, както и вредителите станаха причина българската праскова тази година да се превърне в деликатес на трапезата.  А появата на сливенска праскова пък се счита направо за събитие.  Днес обаче на Фермерския пазар в Стара Загора..

публикувано на 13.09.25 в 13:37

Нов голям пожар избухна в Свиленградско, обявиха частично бедствено положение

Нов голям пожар избухна в Свиленградско. Община Тополовград обяви частично бедствено положение поради възникнал пожар между селата Филипово и Варник, който се разпространи и към територията на община Свиленград. Изгорели около 2 300 декара сухи треви,..

публикувано на 13.09.25 в 12:38

Държаватата подпомага финансово студентите

Студентите , които се обучават в специалности, за които е предвидена само редовна форма на обучение , имат право на месечна помощ по чл.9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане. Това се удостоверява с документ от висшето учебно..

публикувано на 12.09.25 в 16:43

Свиленград е домакин на фестивал на духовите оркестри

В Свиленград се провежда шестото издание на Фестивала на духовите оркестри. Тази вечер програмата започва открива Гвардейския представителен духов оркестър с диригент подполковник Ради Радев - диригент на българската армия. Предвидени са..

публикувано на 12.09.25 в 15:57
 IX ОУ „Веселин Ханчев“ - Стара Загора

IX ОУ „Веселин Ханчев“ открива юбилейна учебна година с близо 650 ученици

Старозагорското IX ОУ „Веселин Ханчев“ ще посрещне първия учебен ден на 15 септември с общо 645 ученици. 100 са първокласниците в учебното заведение, което празнува своя 60 годишен юбилей. Това заяви за Радио Стара Загора директорът Мария Горчева. По..

публикувано на 12.09.25 в 15:51

По-малко пожари от началото на годината в област Стара Загора в сравнение с 2024-та отчетоха от РДПБЗН

По-малко пожари от началото на годината в област Стара Загора в сравнение с 2024-та отчитат от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Това съобщи в навечерието на професионалния празник на пожарникарите – 14 септември,..

публикувано на 12.09.25 в 15:50
Синдикален дом, Стара Загора

Безплатен градски транспорт за учениците в Стара Загора на 15 септември

На 15 септември в страната ще бъде открита новата учебна година. По повод първия учебен ден и тази година градският транспорт в Стара Загора ще бъде безплатен за всички ученици. Традицията е съвместна инициатива на Община Стара Загора и общинския превозвач..

публикувано на 12.09.25 в 15:01

Фестивалът U.L.I.C.A. – Street Fest този уикенд в Стара Загора

Днес е утре, Стара Загора ще бъде домакин на първия уличен фестивал U.L.I.C.A. – Street Fest. Фестивалът, насочен към младите, ще се проведе на пешеходната част на бул. „Цар Симеон Велики“, непосредствено пред Универсалния магазин. Организатор е общинско..

публикувано на 12.09.25 в 14:40

Повече от 1000 са първокласниците в Ямболска област

Готови за старта на новата учебна година са училищата в област Ямбол. 11 724 е броят на учениците в региона от 1 до 12 клас. Над 4200 са децата в градините и предучилищните групи, показват данните на РУО-Ямбол. За първи път 1016 първокласници ще..

публикувано на 12.09.25 в 13:49