Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата ще бъде открита от 9 до 13 декември

Благотворителна изложба в помощ на болните от муковисцидоза откриха във фоайето на община Стара Загора

Над 200 рисунки  участват във вторият етап от благотворителния конкурс под надслов „Нарисувай мечта“, съвместно организиран от Асоциация „Муковисцидоза“ и с подкрепата на Фондация „Искам бебе“. Инициативата е в подкрепа на болните от муковисцидоза у нас. В периода 09.12.2019-13.12.2019 събраните творби ще бъдат изложени във фоайето на община Стара Загора.  Всеки желаещ може да закупи рисунка по избор на цени от 10, 20 или 30 лв. Във фоайето на сградата на Общината ще има представител от Асоциация „Муковисцидоза “ и кутия за дарения, в която се събират дарените средства.

Муковисцидозата е най-често срещаното ограничаващо живота рецесивно генетично заболяване, което се проявява още в ранна детска възраст и засяга най-вече белите дробове и стомашно чревната система, но на практика засяга в една или друга степен почти всички жизнено важни органи.
Характеризира се с чести усложняващи инфекции,които изискват ежедневна рехабилитация и поддържаща терапия. Понякога пациентите с муковисцидоза приемат над 30 таблетки, различни лекарства и хранителни добавки на ден. Често инхалациите , които правят надхвърлят 10 броя ежедневно. Болните от муковисцидоза в България са 215 и 80% от тях са деца. Няма лечение за това заболяване.Разходите са изцяло за сметка на болните и техните семейства, като могат да достигнат до 2 000 - 3 000 лв месечно.

Всеки от нас има силата да превърне своя път и своите дела в инструменти на любовта и надеждата. Протегнете ръка, дарете живот!

Стотици деца от цяла България отвориха сърца и безвъзмездно дариха таланта си, за да подпомогнат други деца-болните от муковисцидоза. Нека помогнем!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Времето в четвъртък: Предимно слънчево, на места в Дунавската равнина мъгливо

Атмосферното налягане слабо ще се понижи, но ще остане по-високо от средното за месеца. Днес сутринта на много места в низините, котловините и около водните басейни ще има мъгла или ниска слоеста облачност. През деня ще бъде предимно слънчево, но на..

публикувано на 13.11.25 в 05:39

Затворен е пътя Гълъбово - Раднево заради катастрофа

Временно е ограничено движението по път III-554 Гълъбово - Раднево поради катастрофа, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". Въведен е обходен маршрут през: Рудник "Трояново-1" и обратно.  Движението се регулира от екипи на "Пътна полиция".

публикувано на 12.11.25 в 19:09

С над 20 процента са се увеличили биопроизводителите

С над 20 процента са се увеличили през последните две години биопроизводителите, като ръст се отчита, както при земеделските площи, така и при броя на животните, съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев в Ямбол, където взе..

публикувано на 12.11.25 в 18:26

Ограничават скоростта до 60км/ч в участъци на магистрала "Тракия" в Старозагорскo

На няколко невралгични точки от магистрала „Тракия“ в област Стара Загора ще бъде въведено ограничение на скоростта до 60км/ч. Това съобщиха от областното пътно управление по време на днешното редовно заседание на комисията по безопасност на..

публикувано на 12.11.25 в 16:31

Стара Загора беше домакин на регионална среща за напредъка по програмата за енергийна ефективност

Община Стара Загора бе домакин днес на регионална работна среща, посветена на напредъка по изпълнението на проектните предложения по процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап 1". Срещата беше..

публикувано на 12.11.25 в 15:30

Проф. Петър Стоянович представя книгата „Царска България (1879 - 1946)" в Стара Загора

Проф. Петър Стоянович ще представи в Стара Загора книгата „Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)“, създадена в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Събитието ще се проведе днес, от..

публикувано на 12.11.25 в 15:24

Хасково остава без вода

Голяма авария на магистрален водопровод от помпена станция "Ябълково" към Хасково най-вероятно ще доведе до безводие утре в редица квартали на града. Към момента водоемите разполагат с необходимите количества. Утре с нарушено водоподаване ще са..

публикувано на 12.11.25 в 15:02

Община Болярово започна подготовката за извеждане на потребителите от Дома в Малко Шарково

Община Болярово започна подготовката за извеждане на потребителите от Дома в Малко Шарково, които предстои да бъдат настанени в специално построени жилища от семеен тип в с. Мамарчево.  Домът в боляровското село Малко Шарково е за пълнолетни..

публикувано на 12.11.25 в 13:58

Наградиха две момчета, върнали намерени на улицата 4500 лева

С благодарствен адрес от полицията в Стара Загора бяха наградени двама ученици от Казанлък, намерили и върнали пари на собственика им. Наградите бяха връчени от старши комисар Красимир Христов, директор на ОД МВР – Стара Загора.  „Това е една..

публикувано на 12.11.25 в 11:35

Дете бито в Казанлък, мъж чупи входна врата на банка в Стара Загора

В Казанлък 12-годишно момиче е било бито от 50-годишната си майка.  В Стара Загора 53-годишен мъж счупил стъклопакет на входна врата на банка с камък. Той е задържан от органите на реда след сигнал от охранителна фирма.  За двата случая от вчера..

публикувано на 12.11.25 в 11:31