Мерките, предприети от държавата срещу АЧС не са достатъчни, каза в интервю за Радио Стара Загора Венцеслав Славов – член на УС на Асоциацията на индустриалните свиневъди. По думите му от около 900 000 животни преди епидемията, днес вече прасетата наброяват не повече от 700 000. По отношение на мярката „заден двор“ е имало още какво да се направи, за биосигурността на обектите са се погрижили от бизнеса, а най-слабо държавата се е справила с релацията на дивите животни, уточни той.
По думите на Славов в момента в над 70% от територията на страната има огнища на АЧС. За такива той има информация в Старозагорско - в Мъглиж, с. Колена и с. Оряховица, както и в села в областите Ямбол и Сливен. Конкретни резултати от мерките срещу разпространяване на болестта от Асоциацията не виждат.
По отношение на цената на свинското месо Венцеслав Славов прогнозира, че тя ще се покачва, ако продуктът продължава да липсва на пазара. В момента цената на едро е 3,40лв. без ДДС живо месо, уточни той. През февруари и март от години се наблюдава спад на консумацията и цената вероятно ще се задържи, но около абитуриентските балове и през летния сезон има раздвижване на пазара и очакванията са отново да тръгне нагоре.
Цялото интервю на Теодора Иванова с Венцеслав Славов можете чуете в звуковия файл.
Специализиран мобилен пункт за кръводаряване получи Районният център по трансфузионна хематология (РЦТХ) в Стара Загора. Линейката е закупена със средства от благотворителната кампания "Аз Вярвам и Помагам". Мобилният пункт е първият дарен в страната..
Специална изложба на картини от възпитаници на ОУ „Николай Лилиев“ ще бъде открита утре вечер в Художествената Галерия в Стара Загора. "Това е една от 50-те инициативи, посветени на половинвековния юбилей на школото", разказва директорът Димитрина..
Кметът на хасковската община Минерални бани Мюмюн Искендер е пуснат на свобода, след като изтече осеммесечният срок, след който законово той вече не може да е под домашен арест. Мярката му за неотклонение е отпаднала потвърдиха от хасковската..
Стотици ученици, учители, студенти, образователни и културни институции ще се включат в празничното шествие по повод 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в Стара..
Образователната платформа "Как се пише?" вече дава възможност за улеснен и по-бърз достъп до справка за правописа, граматиката и пунктуацията чрез версията за мобилен телефон. Възможностите й са тествани сред потребителите и след обратна връзка от..
На около 10 години губим средно по 5-6 вида гръбначни животни. Тази негативна тенденция се засилва през последните години, съобщи за Радио Стара Загора Георги Дулев от „Зелени Балкани“ по повод на Международния ден на биоразнообразието. Той..
На тържествена церемония в Стара Загора бяха връчени наградите „Стара Загора“ и „Млада Загора“ Всяка година, в навечерието на 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност,..
В община Казанлък започва електронното кандидатстване за прием на ученици в първи клас за учебната 2025/2026 година. Системата ще отвори в 12 часа днес. От общинския пресцентър обръщат внимание, че в началото на годината е направена актуализация на..
Обществено обсъждане на предложението община Стара Загора да поеме дългосрочен дълг до 5,4 млн. лв. ще се проведе в петък. Средствата ще бъдат предназначен да се обезпечи въвеждането на енергоспестяващи технологии във всичките 51 населени места в..
„Не мога без радио, защото е навсякъде. То е около нас, има го дори, когато комуникациите спират. Радиото остава и е най-бързият източник на информация, конкретно Радио Стара Загора и на проверена информация“, категоричен е редактора и репортер..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net