Ще успеят ли хората да запазят за поколенията уникалната Потопена църква край яз. Жребчево? Драматичната история на църквата с патрон „Св. Иван Рилски“ на някогашното с. Запалня започва през 1891 г., построена с дарения и труд от местните хора. Майсторите строители, според разказите им, били братята Рую и Ненко Руеви от Трявна. А малкият им брат Иван изографисал храма. Последната кръщенка в него била ивършена от поп Драган на внука му Стойко през 1963 г. Скоро след това с. Запалня било заличено от картата на страната заедно със съседните села Долни Паничарево и Жребчево, на което е кръстено водното съоръжение. Хората били изселени, въпреки протестите им, а землищата им заедно с къщите и църквата попадат в чашата на язовира. Според разказите, двете й бронзови камбани били спасени от почти 1000-та жители на Запалня в близките градчета Гурково и Твърдица, за да ги бият местните свещеници всеки път, когато техен съселянин напусне този свят.
От тогава, години наред язовирът привлича с неповторимата гледка на Потопената църква – останала без покрив, порта и прозорци, но с устояващи напук на времето и на климатичните условия здрави каменни стени. При отлив, останките от сградата остават извън язовирните води. И днес личи линията по зидарията, до която е достигала водата, когато язовирът е с пълен обем. Незнайно кога, нечия благочестива ръка поставя православен кръст над входа й и малка икона на св. Иван Рилски. За да се превърне в любимо и предпочитано място за рибари, туристи и фотографи. А в последните две-три години и за почитатели на рока в нощта срещу 1-ви юли.
От известно време се появиха снимки в интернет пространството на остатъка от някогашния храм със строителни скелета около него. Как се стигна до този опит да се запази тази старина, въпреки че не съществува в правния мир и в регистрите на Българската православна църква и на община Твърдица като обект, постройка и храм? Чуйте от секретаря на община Твърдица – Пламен Курумилев:
Милена Дренчева е Магистър по "Социално консултиране и психология . Има квалификации по библиотекарство, читалищен мениджмънт и управление на читалищната дейност. От 2008 година е секретар на читалището в Малко Търново. Автор е три книги : Първата..
Първи Национален фолклорен фестивал „Нашенски фест“ ще се проведе днес и утре в парк "Артилерийски" в Стара Загора. Организатори са от ансамбъл „Нашенци“, поводът е 25-ата годишнината от създаването на формацията. И в двата дни още от 10.00 часа ще..
На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни. Експозицията, дело на Надя Сотирова,..
Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..
Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..
Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..
На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..
На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...
За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..
Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net