Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Птиците са най-капризните модели за фотографиране

Снимка: bspb-poda.de

Птиците са на- капризните модели, пред обектива, за майстори и любители фотографи. Твърдението е на доктор Петър Янков. Бившият дългогодишен председател, на Българското дружество за защита на птиците, продължава изследователската си работа в Природозащитен център "Пода". Защитената местност, разположена в чертите на Бургас, е невероятна врата към дивата природа, защото е една от най- богатите в орнитологично отношение местности в цяла Европа.

Панорамата разкрива запазена влажна зона, нещо, което все по- рядко ще се среща в бъдеще. С помощта на биноклите и далекогледните тръби гостите имат възможност да наблюдават едни от най- редките и застрашените от изчезване птици на земята. Така например, от терасата на центъра, може да се наблюдава къдроглав пеликан. Бройката варира от няколко десетки до стотици екземпляри. Това е една изключително интересна птица и предимството на ПЗЦ  е, че дава възможност на хората да я видят от сравнително близко разстояние, пояснява Янков. Едрата птица е предпазлива, допълва той, като уточнява, че тя рядко допуска хора до себе си.

През зимата около ПЗЦ "Пода" могат да се видят и други редки видове птици, между тях са, голямата бяла чапла и малкия корморан. И двата вида са вписани в Червената книга на България и Европа. Любителите орнитолози могат да се порадват и на зимните гости, пристигнали от Северна Европа, които прекарват зимата в района на центъра. Сред тях са тундровите и пойните лебеди. Тези птици гнездят в най- северните части. За тях България е топъл юг.  Освен тях могат да се видят и други северни пришълци. Такива са  голямата черноглава чайка и средната бекасина. Ако гостите имат време и желание, да се разходят по пътеката за посетители, дълга един километър, със сигурност ще видят диви патици. Красивите птици използват защитената местност за убежище и място, където могат да намерят храна.

В студените дни, когато водоемите на Бургас са замръзнали, има шанс  в района да бъдат наблюдавани и други редки птици, между тях  е и тръноопашатата потапница, това е вид патица застрашен от изчезване в световен мащаб. Почти всеки ден, по джентълменско споразумение, на един от боровете в района, застава двойка морски орли. Морският орел е една от най- едрите и красиви птици, също вписана в Червената книга на България и на Европа. По това време на годината  по-любопитните посетители имат шанса да забележат и други видове, като мустакато шаварче, торбогнезден синигер и мустакат синигер.

Екологът Петър Янков напомни, че работното време на центъра целогодишно е от 9.00 до 17.00 часа, като препоръча гостите да се ориентират, за посещение предимно, в сутрешните часове, когато птиците са по- активни.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл: 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20