Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За пръв път в света: Учени от вуза ще работят по проект, свързан с криоконсервацията в козевъдството

Тракийският университет отваря врати за IT специалисти

Доц.Добри Ярков: Разкриваме нови специалности

Снимка: Ивалин Костадинов


Разкриват нови бакалавърски специалности  в Тракийския университет (ТрУ) тази есен. Две от тях са уникални за страната – „Етерично – маслени култури“ и „Местни финанси“. Това съобщи за Радио Стара Загора наскоро избраният нов ректор доц. д-р Добри Ярков.

На академичен съвет, проведен преди дни, са били одобрени учебните планове за четири нови специалности – „Местни финанси“ в Стопанския факултет, „Етерично – маслени култури“ в Аграрния факултет и двев Медицинския колеж – „Помощник - фармацевт“ и „Медицинска козметика“. Приемът по тях ще стартира през предстоящата академична 2020/2021 година. Вече се разработват и магистърски програми, по които да продължи квалификацията на завършващите, обясни доц.Добри Ярков.

Новото ръководство работи активно с изпълнителната власт и бизнеса, за да отговори на потребностите на пазара на труда. След задълбочени разговори в процес на подготовка са и други две бакалавърски специалности в дигиталната сфера. Едната – „Информатика и компютърни науки“, а другата – „Комуникационна и компютърна техника“. Бъдещите IT кадри ще са отраслово ориентирани. И в хуманната, и във ветеринарната медицина, аграрният сектор също има потребност от специалисти с дигитални компетенции“, сподели доц.Ярков. Заради дългогодишните проблеми с липсата на работна ръка в животновъдството, усилията са насочени към автоматизация и роботизация на работния процес.

„Ветеринарна медицина“ и „Животновъдство“ - лидер в рейтинговата система на висшите училища в България

Солидната подготовка на студентите и близо вековната традиция на  ветеринарната медицина в Стара Загора й отреждат заслуженото първо място и в последната класация. В топ 3 се нареждат още педагогика, растениевъдство и хранителни технологии. 

Кандидатстудентската кампания – отвъд пределите на страната

Същинската работа вече е започнала. Екип на ТрУ посети преди дни Испания в рамките на образователна инициатива, организирана от посолството ни в Мадрид. Преподавателите са запознали посетителите с възможностите за следване в Стара Загора. Скоро опциите ще бъдат популяризирани и пред българската диаспора в Молдова и Кипър.

Близо 10 000 наши и чужди студенти учат в ТрУ през тази година. Трайно расте интересът на младежи от други страни към висшето училище. В старозагорската Алма матер усвояват нови знания граждани на 48 държави, преобладават от Великобритания, Гърция и Кипър, но има и от далечния остров Ямайка, както и от екзотичната Малайзия. Над 650 висококвалифицирани преподаватели и гост – лектори работят в ТрУ. Висшето училище предлага богата гама от специалности. Избор на бъдеща професия може да се направи измежду 100 бакалавърски, магистърски и докторски програми, разпределени  в 6 факултета – Медицински, Ветеринарномедицински, Аграрен, Педагогически, Стопански и „Техника и технологии“ в Ямбол. Още три други структурни звена администрира вуза – Медицинския колеж в Стара Загора, Департамент за информация и повишаване на квалификацията на учителите, както и филиал в Хасково, където обучават медицински сестри и акушерки.

Мащабни прояви за 25 – та годишнина на ТрУ

Ръководството на университета и местната власт на Стара Загора вече дискутираха подготовката за тържествата през месец май. Гости от страната и чужбина ще се включат в научна конференция и множество събития, посветени на четвъртвековния юбилей.

Стара Загора е утвърден университетски център. Млади хора избират да следват в Града на липите заради професионалните възможности, материално – техническата база, както и добрата среда за над 15 вида спорт. Подобренията по инфраструктурата продължават с пълна сила, сподели ректорът. По думите му кметът Живко Тодоров е дал обещание да бъде изградена няколкокилометрова вело- и пешеходна алея, която ще свързва Студентския град с близкия квартал „Железник“. Предстои изграждането и на модерен информационен център, за който е осигурено финансиране.  Доц. Ярков подчерта, че се работи активно за привличане на средства по европейски програми, водят се разговори и с няколко министерства, които да подпомогнат ТрУ. „Вече имаме подписани различни проектни линии за над 7 млн. лева само за 7 седмици“, похвали се ректорът.

Иновации дават тласък на науката

Водеща за амбициозния екип на университета ще бъде и изследователската работа през следващите години. Започват задълбочени проучвания върху криоконсервацията на семенна течност от животни с висок генетичен потенциал, последващо производство на ембриони и ембриотрансфер. Предстоящите експерименти ще се извършват за първи път в света в лабораториите на вуза. В научното предизвикателство ще се включат млади български учени, на които ще бъде даден шанс за професионална изява, наред с това и възможност за публикации в авторитетни издания. Стремежът е към постигане на  прогрес в областта на козевъдството, заключи доц.Ярков


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Горан Благоев: При нас няма духовни водачи като папа Франциск

"Папа Франциск беше истински духовен водач на Римокатолическата църква и на християните по света. Той живя истински скромно, не беше популист. Надявам се неговото дело да бъде продължено от следващия папа." Това коментира в предаването "60 минути..

публикувано на 24.04.25 в 14:05
Недялка Керанова

Откриват паметна плоча на Недялка Керанова в Татарево, Хасковско

Недялка Керанова е родена на 24 април 1941 г. в село Татарево, Хасковско. Произхожда от бедно семейство, чийто поминък е земеделието. Баща ѝ Тодор Керанов бил прочут сватбарски музикант, цигулар в оркестъра на Рамадан Лолов. След участие в преглед на..

публикувано на 24.04.25 в 07:50

Страхът свършва там, където започва Надеждата

Къде свършва страхът и започва Надеждата - по този въпрос много може да ви разкаже, каже и покаже гостът на Радио Стара Загора на Светли понеделник. За някои той е човекът, който показва Живота такъв, какъвто е, в Централна и в Южна България...

публикувано на 21.04.25 в 08:25

Райна Антонова: Българското общество е разделено и до днес заради атентата в "Света Неделя" преди 100 години

Вчера се навършиха 100 години от най-кървавия атентат по българските земи и един от най-зловещите за целия ХХ век в света. На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия взривяват купола на черквата "Св. Неделя" . Загиват..

публикувано на 17.04.25 в 13:38
Емил Тонев

Писателят Емил Тонев: Не вярвайте на пропаганда, мислете с главите си

Във времето на продължаващия "Маратон на четенето", в Четяща Стара Загора", се състоя премиерата на "Жив", последната книга на писателя Емил Тонев. По негов сценарии са заснети игралните филми "Граница", "Сомбреро блус" и "Омбре".   Разговаряме в Парк..

публикувано на 15.04.25 в 12:10

Отец Петър:Важно е да осъзнаем в тази страдална седмица своята греховност и да се поправим

„Същността на поста е да изчистим душите си с покаяние и изповед, да изчистим съдържанието на чашата отвътре, не – отвън“, каза отец Петър от храм „Свети Димитър“ в последната седмица преди Великден, т.нар. Страстна седмица.  Важно е да..

публикувано на 14.04.25 в 09:23

Динамичен е пазарът на имоти, трябва да се следят тенденциите

Най-важното е хората да познават пазара на имоти, ако решат да купуват или да продават имоти. Пазарът е динамичен и необходимо да се разполага с много познания за тенденциите и цифрите, на които да се осланяте, за да не губите пари, при сделка с..

публикувано на 14.04.25 в 08:55

"Цвете в епруветка" - биотехнологичният стартъп, който разказва за силата на човешкия дух

Много хора обичат да получават цветя за подарък. Много хора обичат да поднасят цветя за подарък. Тези два факта определят цветарският бизнес като устойчив, но както всяка търговска дейност, и тази крие множество рискове. Климатични промени,..

публикувано на 13.04.25 в 18:25

Фотосафари и "Снимки за смет" с Калин Ботев

На сантиметри от опасни хищници, нощуване под звездите в дебнене на перфектният кадър, уважение към биологичните видове в естествените им хабитати - това са само част от приключенията на Калин Ботев в света на фотографията и неговото отношение..

публикувано на 13.04.25 в 17:52

15 места в страната подкрепят каузата „Наехме този билборд, за да няма хазартна реклама на него поне за една седмица“

За малко нашето послание щеше да бъде заглушено, но успяхме и  „Наехме този билборд, за да няма хазартна реклама на него поне за една седмица“, каза в ефира на радио Стара Загора Марио Мишев, ръководител Проекти в сдружение „Българска история“...

публикувано на 09.04.25 в 17:09