Паметникът на връх Бузлуджа спечели наградата на публиката за Архитектурна сграда на 2019 година на WhATA Awards, годишни награди за успехите и провалите в българската архитектура. Наградите се връчват се от 2010 година. Номинациите и наградите на журито се определят от WhATA - платформа за архитектура. Публиката избира победителите с онлайн гласуване. В гласуването на публиката Паметникът на връх Бузлуджа събра 835 гласа (43.38%), съобщи за Радио Стара Загора архитект Дора Иванова, председател на фондация „Проект Бузлуджа“, която от 6 години работи за каузата за възстановяване на монумента.
В момента най-известната българска сграда в света е една. И тя не е нито Боянската църква, нито Казанлъшката гробница, нито Рилският манастир. Може да ни се иска да е някоя от тях, но не е. За добро или за лошо, най-известната българска сграда в света е полуразрушеният Дом-паметник на БКП на старопланинския връх Бузлуджа, който до момента е най-успешният експорт на българска архитектура въобще., смята архитект Иванова.
Факт е, че през последните десет години световните медии преоткриха архитектурата на бившия Източен блок. Истории и снимки на съветски санаториуми и автобусни спирки, на грузински административни сгради, югославски мемориали и хърватски курорти циркулират в сборници, музикални клипове, реклами, модни ревюта и романи, в научнофантастични филми и, разбира се, в социалните мрежи като завършени естетически обекти, напълно извадени от контекста си. Така неусетно и малко изненадващо за самите нас – източноевропейците, сградите на късния социализъм се превърнаха в поп-културен феномен.
Бузлуджа получава грант от Фондация “Гети”
Затова и логично дойде новината в края на юли 2019, че американската фондация “Гети”, която от години отделя сериозни средства за проекти за консервация и реставрация на емблематични образци на модернизма в цял свят, е избрала именно Бузлуджа като първия български обект, на който да бъде отпуснат грант от 185 000 долара в рамките на програмата “Keeping It Modern”. Получател на гранта е ICOMOS Германия, който направи международен екип, за да се занимава с нашата Бузлуджа.
Интересът към паметникът е изключително голям не само от туристи от цял свят, но и от експерти и културни организации по архитектура и опазване на културното богатство. Важно е да се отбележи, че вече имаме и реално извървян пъти постигнати резултати, сподели арх. Иванова. Направено е пълно проучване на сградата и има резултати за техническото и състояние. Зад този проект стои голям екип от български и международни експерти. Партньори по проекта са Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места ICOMOS, Университетът по архитектура, строителство и геодезия, Техническият университет в Мюнхен, Германия и Фондация „Проект Бузлуджа“. След проучването на сградата следващите стъпки е да се посочат спешните мерки за опазването на сградата, да се спрат разрушителните процеси и как това да се случи, за да се запази ценността на сградата. Ще бъде изготвен и цялостен бизнес план, как би могло да се опази сградата. Досега е направено 3D-лазерно сканиране на сградата, събрана е информация от 7 000 000 точки, всеки сантиметър на сградата е измерен и документиран. На тази база е изработен триизмерен модел, който ще бъде използван за създаване на чертежи, на планове и разрези на сградата от всяка една нейна точка. В бъдеще ще бъдат използвани и принт технологиите, изключително иновативни, позволяващи на всички специалности да работят в единен триизмерен модел. Конструктивното обследване на сградата, направено от Университета по архитектура, строителство и геодезия в София, с ръководител проф. Богомил Петров, дава експертното заключение, че носимоспособността на основната конструкция не е особено засегната. Това ще рече, че сградата може да бъде опазена. Архитект Дора Иванова е обнадеждена, че с приключване на този проект, с пълната информация за обследване на сградата, пътищата и възможностите за финансиране ще са много по–реалистични. Цялото интервю на Диана Абрашева с арх. Дора Иванова в прикачения звуков файл:
На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни. Експозицията, дело на Надя Сотирова,..
Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..
Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..
Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..
На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..
На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...
За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..
Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..
"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена. До момента..
В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава галерията..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net