Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

50+ - решение за дефицита на кадри

Наемането на хора над 50-годишна възраст е едно от най-работещите решения за преодоляването на липсата на квалифицирани кадри на пазара на труда. И тази идея, макар и плахо, вече се обсъжда от работодателите у нас, каза за Радио Стара Загора Светлозар Петров - специалист "Човешки ресурси" и кариерно развитие. Той припомни, че в България има дори региони, в които се говори за липса на всякакви кадри, а това определено е пречка пред развитието на бизнеса, пред новите инвестиции и пред развитието на регионите.
Сред възможните решения – привличане на хора от неефективни и/или губещи компании в региона, вътрешна миграция от региони с по-висока безработица, привличане на хора от чужбина и т.н., Светлозар Петров вижда и привличането на повече хора в зряла възраст. "Много са факторите, които ще ни карат да се обръщаме към този източник на хора за работа все по-често. Застаряването на населението, имиграцията на младите, увеличаването на пенсионната възраст добре характеризират демографската обстановка, в която работим и която, както изглежда, ще се задълбочава", аргументира се специалистът.
Според него проблемността на хората над 50г., проявявана по време на прехода – липса на гъвкавост, отказ да се обучават или трудно се обучават, трудно се вписват в нов, по-млад колектив и т.н., вече е преодоляна. Настоящите 50+ като възраст много по-лесно и даже с удоволствие се включват в доквалифициране и преквалифициране в технологиите и др. дейности. От друга страна има и много ползи от наемането им - те са носители на не само професионален, но и житейски опит, който може да е от полза за както за фирмата, така и за отделните им по-млади колеги. Способни са и са не по-малко пълноценни от младите си колеги. Не на последно място, на днешните 50+, предвид повишаването възрастта за пенсиониране, им остават теоретично 15 години трудов стаж. Това поколение е носител и на традиционните кариерни ценности и разбирания и създаването на микс с поколенията X и Y би било полезно за изграждането на по-добри и плодотворни работни екипи.
Много се говори дали допълнителни придобивки като намалено работно време, специални условия на работа и т.н. са необходими за привличането и задържането на тези кадри. Според личното мнение на Светлозар Петров, това е излишна или даже дискриминационна практика.
Специалистът уточни, че практиките да се наемат хора над 50 години на пазара на труда вече се прилагат в икономики с пазари доста по-натоварени от българския.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Борислав Григоров: "Резерват „Калиакра“ и най-типичните ни степни тревни съобщества"

"Резерват „Калиакра“ е сред първите защитени територии у нас. Идеята за създаването му идва от желанието за опазване на местообитанията на тюлена монах (срещан тук до 80-те години на миналия век), морските екосистеми, степната растителност и..

публикувано на 21.02.25 в 09:32
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Няма драма с бюджета

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..

публикувано на 19.02.25 в 14:02

BESCO обмисля регионална структура и подкрепа за стартиращи бизнеси в Стара Загора

Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO),  консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден.  Статистиката  за психичните разстройства  е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..

публикувано на 03.02.25 в 14:54