Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театърът е училище за нацията

На 27-и март светът отбелязва магията на театъра. Датата е избрана  през 1961 година на IХ конгрес на Международния театрален институт към ЮНЕСКО и е свързана с откриването на сезона на Театъра на нациите в Париж през 1962 година. 

Първият автор на послание по повод датата е знаменитият френски режисьор, поет, художник,  скулптор, сценарист и актьор Жан Кокто. Именно Кокто, скандален, но и обожаван, превръща в традиция това всяка година известна личност да споделя размислите си за изкуството. 

Тази година посланието за Световния ден на театъра 2020 е отправено от режисьора Шахид Надийм от Пакистан.

"Понякога шеговито казваме, че тежките времена са добри за театъра. Не липсват нито предизвикателства, пред които да се изправим, нито конфликти, които да разобличим, нито статукво, което да подринем", казва пакистанският режисьор в посланието си, което завършва с думите "Планетата ни затъва все по- дълбоко и по- дълбоко в климатична и във върховна криза. Чува се тропотът на копитата на четирите конници на Апокалипсиса. Трябва да възстановим духовните си сили, трябва да се борим с апатията, летаргията, песимизма, алчността и пренебрежението към света, в които живеем и планетата, която обитаваме. Театърът има роля, благородна роля да насърчава и мобилизира човечеството да се измъкне от пропадане в бездната. Той може да издигне театралната сцена, пространството за игра до нещо свещено."

Днес театрите по света са затворени за публика. Завесите са спуснати. Артистите тъгуват, таят надежда, че извънредното положение няма да се проточи дълго и се подготвят, за завръщане на сцената, където обличайки костюмите на своите герои отново ще живеят, за "онзи миг", които спира времето и пространството, за "онази картина", в която публиката е изправена на крака и аплодира дълго, дълго... но сега, точно месец след първата премиера за годината, в юбилейния, стотен, сезон на Драматичен театър "Гео Милев", Мила Маринова ви припомня размислите на Райна Томова и Йосиф Сърчаджиев, за театралното изкуство.

Творческият семеен дует възроди на старозагорска сцена неостаряващата комедия на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".

Чуйте прикачения звуков файл. В него ще намерите отговор, кой пише безсмъртието на тленното изкуство. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Allegra" представя пред старозагорска публика новия симеен мюзикъл "Звезда"

Благотворителен семеен мюзикъл ще представи за първи път пред публика Детско–юношеската студия за сценични изкуства "Allegra" в Стара Загора. Спектакълът "Звезда" е насочен към младежите и ще има две премиери на 27 и 28 ноември в Културен център Стара..

публикувано на 25.11.25 в 16:35

Писателката Надежда Станилова гостува в Стара Загора

Литературният клуб към Центъра за подкрепа за личностно развитие – Стара Загора организира тематичната среща „Четем наистина" с писателката Надежда Станилова. Срещата ще се проведе на 21 ноември от 17.30 ч. в камерната зала на Културния център за..

публикувано на 19.11.25 в 10:59

Историята на Алекс Зографов

От бунтар, който свири джаз в България, до доктор по композиция  от университета в Лос Анжелис – така в едно изречение може да бъде обобщен професионалният път на маестро Алекс Зографов.    Първата му среща с  пианото и с музиката се случва в..

публикувано на 19.11.25 в 09:20

Арт терапия и празнично творчество: Как да сътворим красота от обикновени неща

В предаването „60 минути повече“ по Радио Стара Загора се срещнахме с Мария Иванова – творец, който превръща обикновени и дори изхвърлени материали в красиви изделия. Чрез арт терапията тя помага на хората да намерят спокойствие, да се изразят и да..

публикувано на 14.11.25 в 13:28

Изложба от фоторепортери ветерани ще бъде представена в Казанлък тази вечер

9 български фоторепортери  с дългогодишен професионален стаж представят въздействащи снимки в Музея на фотографията в Казанлък. Експозицията ще бъде открита тази вечер в 18:00 ч, а гостите ще имат възможност да разговарят с трима от авторите...

публикувано на 13.11.25 в 12:51

Първа самостоятелна изложба на хасковската художничка Златка Добрева

32 платна включва първата самостоятелна изложба на хасковската художничка Златка Добрева. Тя е бивш учител по физика, а първата й експозиция беше представена пред публика в галерия „Форум“ в Хасково. На официалното откриване на изложбата..

публикувано на 13.11.25 в 08:47

„Мисля за теб ни изразява, каквито сме“(видео)

„Мисля за теб“ е 47-та песен от проекта „Пеещи артисти“. Автор на текста е Константин Еленков, музиката и аранжиментът са на Веселин Веселинов - Еко, китари – Иво Чалъков, цигулка – Юлиян Стоянов, вокали – Добрин Досев. „Ведра и светла, с приятен..

публикувано на 12.11.25 в 13:16

Режисьорът Маргарита Младенова: Свободата е да избереш от какво да не бъдеш свободен

Маргарита Младенова е основател на Театрална работилница "Сфумато" заедно с Иван Добчев и е неин директор от 1989 г. През годините е режисьорка и гост-режисьорка за Народния театър „Иван Вазов“, Сатиричния театър, Сливенския драматичен..

публикувано на 08.11.25 в 19:53

Празничните фотосесии – между изкуството и емоцията

Сезонът на чудесата и спомените наближава, а фотографът Мария Стирянова е готова с новите си коледни декори и своето виждане, което всяка година внася в работата си. В нейното студио уютът не е само фон, а част от историята, която всеки кадър..

публикувано на 07.11.25 в 15:21

Музеят в Тополовград отвори за посетители археологическата експозиция със златото на Сакар

Нова трезорна зала към Общинския исторически музей в Тополоград ще пази златното съкровище, намерено преди година в землището на село Капитан Петко войвода. В залата вече се съхраняват уникални археологически находки – железен нож със златни..

публикувано на 06.11.25 в 16:05