Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Производителите на самолети и авиокомпаниите ще бъдат силно повлияни от кризата

Пилотът Марио Бакалов: Авиацията ще свързва хора и култури и след пандемията

4
Снимки: Личен архив

Mарио Бакалов е старши първи офицер в най-голямата авиокомпания в Европа, инструктор, част от отрядите за бързо реагиране след авиоинциденти и мотивационен лектор. Подкрепя инициативи, които имат за цел популяризирането на авиационните професии. През 2016 година пилотът приземи в София на демонстрационен полет най-големия пътнически самолет в света “Еърбъс A-380” , с което влезе в авиационната история на България.

Разговора води Таня Балабанова

- Сред най-силно засегнатите от COVID – 19 са авиокомпаниите в световен мащаб. Kак се промени ритъмът Ви на живот в дните на пандемия, г-н Бакалов?

- Намирам се вкъщи във Франкфурт. От последния ми полет се завърнах вече преди близо 3 седмици и оттогава ежедневието ми се промени изцяло. От един живот с голяма динамика, различни преживявания и предизвикателства, сред постоянно нови хора, а сега внезапно спиране и продължителен застой у дома. Но и това има своите предимства, имам времето и спокойствието да обърна внимание на моето семейство, и също така на себе си. Пиша домашни със сина ми, чета повече, използвам барбекюто почти всеки ден, спя дълго и спокойно и нямам никакъв джет лег, освен този един час миналата събота при промяната на времето. И още нещо, свалих всички куфари в килера. Отдъхвам си от живота в куфар.


-В какво е най – добър пилотът на земята?

-Някои от качествата, характерни за пилотската професия като например запазване на самообладание, аналитично мислене, вземане на решения в кризисни ситуации или управление на промяна и стрес, се оказват в тази криза от голяма полза. За това може би пилотите по-трудно се поддават на паника или нерационални постъпки и така помагат и на околните. Също така пилотите са свикнали да подхождат структурирано и планувано, това важи и за живота на земята. Като пример мога да  дам, че се улавям как в ежедневието използвам ментални чек листи, даже и те да не са ми нужни.

-Как Германия се справя в тази извънредна ситуация? Ефективни ли са мерките, които предприемат властите, за да се ограничи разпространението на вируса?  

-Смятам, че Германия се справя сполучливо и умерено в тази тежка ситуация. Разбира се, чак след време ще разберем дали наистина е било така. Приветствам мерките, взети от държавата, защото те са организирани така, че да могат да бъдат реално следвани от населението. Не са крайни, както в други държави, защото се залага на отговорността и дисциплината на хората. Във Франкфурт положението засега е спокойно, но прави впечатление разбира се, че няма хора  по улиците и почти всичко е затворено.

-Предлага  ли спасителни мерки държавата, за да се гарантират работните места в гражданската авиация и в подкрепа на сектора като цяло?

-Държавата обяви различни мерки в подкрепа на работещите в гражданската авиция, като например съкратено работно време. Също така държавата помага на предприятията с кредити, които целят запазване на ликвидността. Моят работодател въвежда работен режим със съкратено работно време за 31000 души.

-Какви са прогнозите Ви за авиоиндустрията след края на кризата?

-Много е трудно да се каже. Повечето експерти са на мнение, че авиацията като цяло ще се консолидира и обемът й осезаемо ще намалее, защото хората ще имат сериозни икономически и финансови проблеми, и няма да им е до летене. Аз лично съм склонен да вярвам, че по-скоро ще наблюдаваме обратен ефект - след дългата карантина и скучен живот, голяма част от населението ще пожелае разнобразие под формата на пътуване и почивка на екзотично място. Също така да не забравяме, че една от главните цели на авиацията е да свърза държави, народи, хора и култури. Това няма как да не бъде необходимост и след кризата. Смятам, че и бизнес пътуванията ще се възстановят, макар и не така бързо като туристическите пътувания. Така или иначе, обаче, едно е ясно - непроведените пътувания по време на кризата са невъзвръщаемо загубени за индустрията. Това означава огромни загуби, които за някои ще са пагубни.

-Проблемите с модела 737 Макс на компанията „Боинг“ ще променят ли авиацията на глобално ниво?

Не смятам, че в момента някой повече се интересува от 737 Макс  и изобщо от самолети. Производителите на самолети ще бъдат за години напред силно ощетени и доминирани от кризата, защото никому няма да са нужни самолети в обозримо време. Междувременно „Боинг“ трябва да анализира изцяло направените грешки, за да има шанс да оцелее и в бъдеще.

-Как софтуерните разработки усъвършенстват кокпита и допринасят за сигурността на полетите през последните години?

Развитието в технологиите е невероятно и подобрява безопасността в стотици пъти. Разбира се, това води и до проблеми, защото пилотите трябва да реагират и да се адаптират на тази нарастваща автоматизация и дигитализация. Но мисля, че тази обширна тематика може да бъде повод за цял друг разговор.

-Колко важна ще бъде авиацията в бъдеще?

-Както споделих по-горе, убеден съм, че авиацията изпълнява важни функции в този глобален свят. Тя свърза хора и култури, унищожава предразсъдъци и така допринася за един по-добър свят. Убеден съм, че желанието на хората да летят и опознават света ще съществува и след тази криза,  и силно се надявам скоро да може да полетим отново. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

91-годишен пешеходец загина край село Дълбоки

91-годишен пешеходец е загинал след като е блъснат от автомобил „Лексус“, управляван от 74-годишен мъж, съобщават от пресцентъра на МВР в Стара Загора. Инцидентът е станал около 15:40 часа днес на пътя между Стара Загора и Нова Загора малко след..

публикувано на 05.04.25 в 17:53

Ръководството на дружеството стопанисващо лифта край Сливен, ще бъде уволнено

Инцидентът на лифта на "Карандила" в Сливен, при който двама души бяха ранени, е заради начина на експлоатация на съоръжението и човешка грешка, обяви кметът Стефан Радев на извънреден брифинг този следобед. Вероятно става въпрос за не затегнат обтегач на..

публикувано на 05.04.25 в 17:22

Продължават кандидатстудентски изпити за 2025 г. в Тракийски университет

На 5 април се проведоха и вторите предварителни изпити за кандидат-студенти в Тракийски университет. Изпитната сесия включва изпити по Обща езикова култура и Социална медицина, и тестове по Биология, Математика и Общотехническа подготовка. Повече от..

публикувано на 05.04.25 в 13:24

Традиционна кампания по пролетно почистване в Казанлък

През двата почивни дни в Казанлък ще се проведе традиционната кампания по пролетно почистване. Гражданите, които желаят да депонират строителен отпадък, стари вещи, мебели и електроуреди, могат да се възползват от инициативата „Да почистим Казанлък“,..

обновено на 05.04.25 в 11:15

Земеделски стопани настояват да се намали забранената за обработка площ край езера и блата

Обхватът на влажните зони да бъде свит в полза на земеделските стопани. За това са се договорили на проведената по-рано днес среща между представители на Министерството на земеделието и храните, МОСВ и Сдружението „Обединени земеделски производители“...

публикувано на 04.04.25 в 17:41

Възрастна жена дари 100 000 лева за Детското отделение в болницата в Димитровград

    Историята с дарените близо 100 000 лв., започва по време на КОВИД-пандемията със загубата на единствената дъщеря на семейство Керка и Стойчо Йотови от Димитровград. "В моята дългогодишна лекарска  практика, а и изобщо, не съм чул някой да направи..

публикувано на 04.04.25 в 17:30

Започна подаването на заявки за участие в Националния тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка"

Националният тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка" ще се проведе на 30 и 31 август 2025г. (събота и неделя ) в балнеолечебния курорт Старозагорски бани - национален културен, курортен и туристически обект, намиращ се на 15 километра северозападно..

публикувано на 04.04.25 в 15:56

Язовир "Жребчево" е под 35% от обема си

Нивото на язовир „Жребчево“ в момента е близо 138 млн. куб. м. Това е към 35% от обема на язовира, който се използва основно за поливни нужди, съобщи в интервю за Радио Стара Загора инж, Пламен Иванов, управител на „Напоителни системи" – клон Средна..

публикувано на 04.04.25 в 15:09

Акция по залесяване в района на град Шипка

Акция по залесяване в района на Шипка ще се проведе от 15 часа и 30 минути днес. Организатори са Държавно горско стопанство-Казанлък, кметството в Шипка, младежи и деца по проект „Еко академия” на сдружение Младежки център за развитие „Взаимопомощ“ и..

публикувано на 04.04.25 в 15:06

18-годишно момиче с 8 месеца затвор за кражби

Районен съд – Казанлък наложи наказание лишаване от свобода за срок от осем месеца, при първоначален „общ“ режим, на 18-годишно момиче, съобщиха от съда.   Съдебният състав призна подсъдимата за виновна в това, че в периода от 17.07.2024 г. до..

публикувано на 04.04.25 в 14:15