Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По официални данни един човек на седмица умира на работното си място

Ваня Григорова
Снимка: Личен архив

Световният ден за безопасност на труда, 28 април, започва да се отбелязва от Международната организация на труда (МОТ) през 2001 година. 28 април е и Международен ден на световното синдикално движение, посветен на паметта на загиналите и знак на солидарност с пострадалите при трудови злополуки, които се отбелязва в повече от 100 страни в света. 
Международната конфедерация на свободните профсъюзи и международното синдикално движение превърнаха този ден в събитие от световен мащаб, като разшириха неговата тематика и го свързаха с въпросите за устойчивата заетост и условията на труд. 

 По данни на Международната организация на труда всяка година 2.2 милиона работници по света умират поради трудови злополуки и професионални болести. Загубите от това възлизат на 4% от брутния вътрешен продукт в световен мащаб.

В интервю, икономическият съветник на КТ "Подкрепа", Ваня Григорова заяви, че вярната статистика за травмите и злополуките, с фатален край, се съдържа в Инспекциите по труда в страната, но по официални данни, по един човек на седмица умира в България на работното си място. "За съжаление хората не са склонни да  регистрират нараняванията си, като трудова злополука, защото смятат, че ще разсърдят работодателя си, а след това той ще търси начин да се освободи от тях", заяви Григорова и посъветва, всеки пострадал на работното си място да заяви това и потърси правата си.

Ваня Григорова заяви, че "последните оповестени данни за безработицата в България, са около 14 април, след тази дата служителите в Агенцията по заетостта са били принудени да подпишат декларация, че няма да съобщават броя на регистрираните безработни в страната". 

В КТ "Подкрепа" до седмица очакват точни сведения за безработицата в страната по общини. "Тя е необходима, за да се направи обективен анализ на ситуацията в страната. Да разберем, във връзка със засиленото търсене на сезонни работници, в кои общини има най- голям потенциал за наемане на работници в земеделието", уточни още Григорова.
"Извънредното положение и последвалата криза изваждат на предан план много поуки. 100 000 безработни не са проблем, ако правителството реши да не е само наблюдател на икономическите процеси, а да стане активен  участник в тях, защото Корона кризата е криза на глобализма. Тя ни показа, че ако позволим цялото производство да бъде източено, то ние ставаме зависими. Нашият суверенитет зависи от това, дали правителството най- сетне ще реши, да развива реална икономическа дейност", допълни още Григорова.
Дали останалите без работа, заради COVIT-19, са подходящата работна ръка за бизнеса, които все се оплаква от липса на кадри? Защо според Ваня Григорова, правителството има абсурдно поведение, а бизнесът изнася манипулативни твърдения, по много въпроси, чуйте в интервюто на Мила Маринова в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06

Любомир Любенов: Учителството е защитена професия

В предаването „Репортер“ гостува Любомир Любенов - известен учител по математика, бивш директор на РУО към Министерството на образованието в Стара Загора, създател на турнира „Математика без граници“. „Дължим на децата внимание и взаимовръзка...

публикувано на 18.09.24 в 13:28

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13