Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тракийският университет се включва в Европейската седмица на общественото здраве

Снимка: Тракийски университет

За втора поредна година Тракийски университет, Стара Загора ще участва в Европейската седмица на здравето, която ще се проведе в периода 11-15 май 2020 г., съобщават от пресцентъра на учебното заведение.

Инициативата има за цел да повиши осведомеността по важни теми на общественото здраве и да свърже професионалисти в сферата от цяла Европа. В контекста на пандемичното разпространение на COVID-19 Европейската седмица на общественото здраве ще се проведе под мотото: „С обединени усилия за по-здрави общности“. Ключовото послание е, че правителствата, учените, здравните специалисти и гражданското общество трябва да работят заедно за справяне с пандемията и че промоцията на общественото здраве е по-важна от всякога.

Европейската седмица на общественото здраве е инициатива на Европейската асоциация по обществено здраве, подкрепена от Регионалния офис на СЗО за Европа, Европейската комисия и редица европейски неправителствени организации, работещи в областта на общественото здраве. Европейските страни се включват в нея чрез своите национални асоциации по обществено здраве, а България взема участие в инициативата чрез активното съдействие и ръководство на Българската асоциация по обществено здраве.

Организираните онлайн събития в над 30 страни от Европа отразяват всеобщатаежедневна тема на седмицата „COVID-19: Сътрудничество, координация, комуникация“.

В отговор на Европейските послания, преподаватели и студенти от Медицински факултет и Медицински колеж при Тракийски университет – Стара Загора организират следните пет инициативи:

На 11 май 2020, понеделник, в духа на темата на деня: „Промоцията на здравето чрез Глобалните цели“, ще се проведат следните инициативи:

От 11:00 до 12:00 - онлайн лекция-семинар на тема „Древни и новопоявили се болести като следствие на човешката дейност“, с лектор доц. Борислава Чакърова, специалист по медицинска паразитология, преподавател в Медицински факултет при ТУ. В лекцията ще се постави акцент върху човешката дейност като фактор за разпространението и разширяването на ареалите на вече съществуващи болести с инфекциозни агенти в човешката популация. Появата на нови, непознати болести изправят човечеството пред предизвикателства с неясни измерения и понякога с много висока цена. Настоящата пандемия с COVID-19 показва именно това. Целта на лекцията-семинар е да се направи преглед на значимите за човечеството болести, повлияли на историческия му ход, с оценка на здравето, постигащо Глобалните цели. Участие в него ще вземат студенти и преподаватели от Медицински факултет при ТУ.

От 11.30 до 13.00 часа проф. Христина Милчева, катедра „Здравни грижи“ при Медицински факултет, организира дискусия на тема „Промоция на здравето чрез Глобалните цели“ с участието на студенти първи курс от специалност „Акушерка“. След кратко запознаване със същността на Глобалните цели на ООН за устойчиво развитие и по-специфично с Цел 3, студентите ще обсъдят проблемите на майчиното здраве, използвайки свои собствени презентации за промоция на здравето на бременни в контекста на  определени рискови фактори.  Презентациите са изготвени след предварително зададени изисквания и насоки от преподавателя и обхващат най-честите рискови фактори, имащи негативно влияние върху здравето на бъдещата майка – небалансирано хранене, двигателен инактивитет, тютюнопушене, употреба на лекарства и др.

От 13.00 до 14.30 часа д-р Розалина Йорданова от Медицински колеж  при ТУ ще проведе онлайн лекция на тема „Актуално за COVID-19 и ролята на медицинските специалисти”. Чрез платформата  Zoom участие в лекцията ще вземат студенти първи курс, специалност „Медицински лаборант“. Целта на лекцията е да представи на студентите най-актуална информация за COVID-19 и ролята на медицинските специалисти в борбата с глобалната пандемията.

На 13 май 2020, сряда, от 11.00 до 12.00 часа,под мотото на третия ден на Европейската седмица “Заедно в подкрепа на психичното здраве”, се предвижда дебат под ръководството на доц. Борислава Чакърова за „Страхът като първична човешка реакция при среща с неизвестната болест“.

В ежедневието си, в ерата на информационните технологии, човек се среща с новини, които нерядко изиграват съществена роля за неговото психично и и физическо здраве. Информацията, отнасяща се пряко или косвено до човешкото здраве се асимилира според познанията на индивида и често предизвиква чувство на страх и безпомощност. В хода на пандемията от COVID-19 страхът от неизвестността, заплашваща човешкия живот проявява широк диапазон - от пълно отричане на болестта до неадекватно силни реакции на страх.

Целта на дебата между студенти и преподаватели от Медицински факултет е да се презентират разнообразните причини и прояви на страха от неизвестната болест като се потърсят пътищата за заедност в психичното здраве.

За 14 май 2020, четвъртък, от 11.00 до 12.00 часа, в контекста на темата на деня „Равенство в здравето за всички“, се подготвя работна среща под надслов „Рискови групи и рискови фактори при епидемии с паразитни агенти“, с водещ доц. Борислава Чакърова от МФ.

Поводът за нея са оценка на лицата в риск от заразяване и факторите, подпомагащи това при епидемии с различен механизъм на предаване, вкл. и причините за пандемичното разпространение на непознатия SARS-CoV2. Епидемиите, причинени от паразити имат различни параметри по отношение на качествени и количествени показатели, а съвременните диагностични технологии допринасят за прецизиране на групите в риск и детайлизиране на факторите за разпространение на паразитните агенти.

Целта на дискусията между студенти и преподаватели от Медицинския факултет е да се представи многообразието на механизмите и факторите за разпространение, както и попадналите под тяхното въздействие възприемчиви лица и да се потърси равновесие на здравето за всички.

Предвид целесъобразността на противоепидемичните мерки в условия на пандемия от COVID-19, инициативите ще бъдат проведени единствено чрез онлайн връзка.

Събитията, с които Тракийски университет ще участва в Европейската седмица на здравето са одобрени и официално регистрирани на сайта на Европейската асоциация по обществено здраве (EUPHA) и по този начин те вече са част от официалните събитията на тази общоевропейска инициатива.

Цялото интервю с проф. д-р Юлиана Маринова, ръководител катедра " Социална медицина и обществено здраве " в Медицински институт в гр. Стара Загора, чуйте в прикачения файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Възрастен мъж е бил пребит в Стара Загора

76 -годишен мъж е бил нападнат в центъра на Стара Загора. Сигналът в полицията е получен на   6 януари, около 19.40ч, съобщиха от пресцентъра от Областната дирекция на МВР. На място незабавно е изпратен полицейски екип, който установил, че пострадалият е с..

публикувано на 07.01.25 в 10:50
Радослав Бимбалов

Радослав Бимбалов: Все по-дълбоко е разделението в обществото ни

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Репортер". Той акцентира на глобалните и националните процеси, споделяйки своите размисли за обществото и политиката. "Смятам,..

публикувано на 07.01.25 в 08:56

Започва изплащането на януарските пенсии

От днес започва изплащането на пенсиите за януари, което ще завърши на 20-то число този месец, припомнят от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали..

публикувано на 07.01.25 в 08:55

Празнуваме Ивановден

Православната църква почита паметта на Йоан Кръстител – светецът, който кръщава Христос в река Йордан. На 7 януари празнуваме Ивановден – религиозният и народен празник в чест на св. Йоан Кръстител. Ивановден е един от празниците в България с най-много..

публикувано на 07.01.25 в 08:32
Снимката е илюстративна

Отделението по акушерство в Казанлък е оборудвано с нов ехограф

Община Казанлък осигури нов и модерен ехограф на отделението по акушерство и гинекология в Многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Христо Стамболски". Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Така медицинските специалисти ще..

публикувано на 07.01.25 в 08:26

Продължава проверката на здравното министерство в болницата в Сливен

Продължава проверката на здравното министерство е в Неонатологичното отделение в областната болница "Д-р Иван Селимински" в Сливен по случая с медиците, танцували с бебета. Самосезира се и районната прокуратура в града. Проверява се дали с действията си..

публикувано на 07.01.25 в 08:23

Ясно време и сухи пътни настилки тази сутрин в старозагорска област

Времето в област Стара Загора е предимно ясно, в отделни места с разкъсана облачност, съобщават тази сутрин от ОПУ – Стара Загора.  Пътните настилки са предимно сухи, изключение правят тези в градовете Павел баня, Шипка, Гурково, Мъглиж, селата Ягода..

публикувано на 07.01.25 в 07:33

Девет мъже скочиха за кръста в Болярово на Йордановден

Най-здрав през годината в Болярово ще е Божидар на  34 години, който извади кръста от водите на река Поповска. "'Скочих в ледените води и за здраве на моята дъщеря Мария." - каза късметлията. По традиция, пазена до днес, този който хване кръста е..

публикувано на 06.01.25 в 20:20

Николай Петров спаси за втори път Богоявленския кръст в Николаево

Богоявленският кръст в Николаево бе спасен от 27-годишния Николай Петров. Отец Орлин хвърли кръста с благословия далеч във водите на река Радова, в надпреварата за да бъде изваден десетината смелчаци се наложи да плуват. „За втора година..

публикувано на 06.01.25 в 17:52

Стара Загора се поклони пред делото на Ботев

С тържествен общоградски ритуал в Стара Загора бяха отбелязани 177 години от рождението на поета и революционер Христо Ботев. Събитието бе почетено от общественици, висши военни, представители на политически партии, ученици и граждани. Участие..

публикувано на 06.01.25 в 15:58