За втора поредна година Тракийски университет, Стара Загора ще участва в Европейската седмица на здравето, която ще се проведе в периода 11-15 май 2020 г., съобщават от пресцентъра на учебното заведение.
Инициативата има за цел да повиши осведомеността по важни теми на общественото здраве и да свърже професионалисти в сферата от цяла Европа. В контекста на пандемичното разпространение на COVID-19 Европейската седмица на общественото здраве ще се проведе под мотото: „С обединени усилия за по-здрави общности“. Ключовото послание е, че правителствата, учените, здравните специалисти и гражданското общество трябва да работят заедно за справяне с пандемията и че промоцията на общественото здраве е по-важна от всякога.
Европейската седмица на общественото здраве е инициатива на Европейската асоциация по обществено здраве, подкрепена от Регионалния офис на СЗО за Европа, Европейската комисия и редица европейски неправителствени организации, работещи в областта на общественото здраве. Европейските страни се включват в нея чрез своите национални асоциации по обществено здраве, а България взема участие в инициативата чрез активното съдействие и ръководство на Българската асоциация по обществено здраве.
Организираните онлайн събития в над 30 страни от Европа отразяват всеобщатаежедневна тема на седмицата „COVID-19: Сътрудничество, координация, комуникация“.
В отговор на Европейските послания, преподаватели и студенти от Медицински факултет и Медицински колеж при Тракийски университет – Стара Загора организират следните пет инициативи:
На 11 май 2020, понеделник, в духа на темата на деня: „Промоцията на здравето чрез Глобалните цели“, ще се проведат следните инициативи:
От 11:00 до 12:00 - онлайн лекция-семинар на тема „Древни и новопоявили се болести като следствие на човешката дейност“, с лектор доц. Борислава Чакърова, специалист по медицинска паразитология, преподавател в Медицински факултет при ТУ. В лекцията ще се постави акцент върху човешката дейност като фактор за разпространението и разширяването на ареалите на вече съществуващи болести с инфекциозни агенти в човешката популация. Появата на нови, непознати болести изправят човечеството пред предизвикателства с неясни измерения и понякога с много висока цена. Настоящата пандемия с COVID-19 показва именно това. Целта на лекцията-семинар е да се направи преглед на значимите за човечеството болести, повлияли на историческия му ход, с оценка на здравето, постигащо Глобалните цели. Участие в него ще вземат студенти и преподаватели от Медицински факултет при ТУ.
От 11.30 до 13.00 часа проф. Христина Милчева, катедра „Здравни грижи“ при Медицински факултет, организира дискусия на тема „Промоция на здравето чрез Глобалните цели“ с участието на студенти първи курс от специалност „Акушерка“. След кратко запознаване със същността на Глобалните цели на ООН за устойчиво развитие и по-специфично с Цел 3, студентите ще обсъдят проблемите на майчиното здраве, използвайки свои собствени презентации за промоция на здравето на бременни в контекста на определени рискови фактори. Презентациите са изготвени след предварително зададени изисквания и насоки от преподавателя и обхващат най-честите рискови фактори, имащи негативно влияние върху здравето на бъдещата майка – небалансирано хранене, двигателен инактивитет, тютюнопушене, употреба на лекарства и др.
От 13.00 до 14.30 часа д-р Розалина Йорданова от Медицински колеж при ТУ ще проведе онлайн лекция на тема „Актуално за COVID-19 и ролята на медицинските специалисти”. Чрез платформата Zoom участие в лекцията ще вземат студенти първи курс, специалност „Медицински лаборант“. Целта на лекцията е да представи на студентите най-актуална информация за COVID-19 и ролята на медицинските специалисти в борбата с глобалната пандемията.
На 13 май 2020, сряда, от 11.00 до 12.00 часа,под мотото на третия ден на Европейската седмица “Заедно в подкрепа на психичното здраве”, се предвижда дебат под ръководството на доц. Борислава Чакърова за „Страхът като първична човешка реакция при среща с неизвестната болест“.
В ежедневието си, в ерата на информационните технологии, човек се среща с новини, които нерядко изиграват съществена роля за неговото психично и и физическо здраве. Информацията, отнасяща се пряко или косвено до човешкото здраве се асимилира според познанията на индивида и често предизвиква чувство на страх и безпомощност. В хода на пандемията от COVID-19 страхът от неизвестността, заплашваща човешкия живот проявява широк диапазон - от пълно отричане на болестта до неадекватно силни реакции на страх.
Целта на дебата между студенти и преподаватели от Медицински факултет е да се презентират разнообразните причини и прояви на страха от неизвестната болест като се потърсят пътищата за заедност в психичното здраве.
За 14 май 2020, четвъртък, от 11.00 до 12.00 часа, в контекста на темата на деня „Равенство в здравето за всички“, се подготвя работна среща под надслов „Рискови групи и рискови фактори при епидемии с паразитни агенти“, с водещ доц. Борислава Чакърова от МФ.
Поводът за нея са оценка на лицата в риск от заразяване и факторите, подпомагащи това при епидемии с различен механизъм на предаване, вкл. и причините за пандемичното разпространение на непознатия SARS-CoV2. Епидемиите, причинени от паразити имат различни параметри по отношение на качествени и количествени показатели, а съвременните диагностични технологии допринасят за прецизиране на групите в риск и детайлизиране на факторите за разпространение на паразитните агенти.
Целта на дискусията между студенти и преподаватели от Медицинския факултет е да се представи многообразието на механизмите и факторите за разпространение, както и попадналите под тяхното въздействие възприемчиви лица и да се потърси равновесие на здравето за всички.
Предвид целесъобразността на противоепидемичните мерки в условия на пандемия от COVID-19, инициативите ще бъдат проведени единствено чрез онлайн връзка.
Събитията, с които Тракийски университет ще участва в Европейската седмица на здравето са одобрени и официално регистрирани на сайта на Европейската асоциация по обществено здраве (EUPHA) и по този начин те вече са част от официалните събитията на тази общоевропейска инициатива.
Цялото интервю с проф. д-р Юлиана Маринова, ръководител катедра " Социална медицина и обществено здраве " в Медицински институт в гр. Стара Загора, чуйте в прикачения файл.76 -годишен мъж е бил нападнат в центъра на Стара Загора. Сигналът в полицията е получен на 6 януари, около 19.40ч, съобщиха от пресцентъра от Областната дирекция на МВР. На място незабавно е изпратен полицейски екип, който установил, че пострадалият е с..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Репортер". Той акцентира на глобалните и националните процеси, споделяйки своите размисли за обществото и политиката. "Смятам,..
От днес започва изплащането на пенсиите за януари, което ще завърши на 20-то число този месец, припомнят от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали..
Православната църква почита паметта на Йоан Кръстител – светецът, който кръщава Христос в река Йордан. На 7 януари празнуваме Ивановден – религиозният и народен празник в чест на св. Йоан Кръстител. Ивановден е един от празниците в България с най-много..
Община Казанлък осигури нов и модерен ехограф на отделението по акушерство и гинекология в Многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Христо Стамболски". Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Така медицинските специалисти ще..
Продължава проверката на здравното министерство е в Неонатологичното отделение в областната болница "Д-р Иван Селимински" в Сливен по случая с медиците, танцували с бебета. Самосезира се и районната прокуратура в града. Проверява се дали с действията си..
Времето в област Стара Загора е предимно ясно, в отделни места с разкъсана облачност, съобщават тази сутрин от ОПУ – Стара Загора. Пътните настилки са предимно сухи, изключение правят тези в градовете Павел баня, Шипка, Гурково, Мъглиж, селата Ягода..
Най-здрав през годината в Болярово ще е Божидар на 34 години, който извади кръста от водите на река Поповска. "'Скочих в ледените води и за здраве на моята дъщеря Мария." - каза късметлията. По традиция, пазена до днес, този който хване кръста е..
Богоявленският кръст в Николаево бе спасен от 27-годишния Николай Петров. Отец Орлин хвърли кръста с благословия далеч във водите на река Радова, в надпреварата за да бъде изваден десетината смелчаци се наложи да плуват. „За втора година..
С тържествен общоградски ритуал в Стара Загора бяха отбелязани 177 години от рождението на поета и революционер Христо Ботев. Събитието бе почетено от общественици, висши военни, представители на политически партии, ученици и граждани. Участие..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net