Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Левски и Бенковски са действали и в димитровградското село Ябълково

Снимка: kmeta.bg

Първият „Славянски дом“  у нас е създаден в димитровградското село Ябълково и  аботи като  първият в страната интернационален таен революционен комитет, включващ чехи, поляци и българи. Така започва втората любопитна история, публикувана в рубриката  „Любопитно от областта“ на страницата на областна администрация Хасково. Идеята хрумнала на областния управител  д-р Стефка Здравкова. Според нея,  в извънредната ситуация, в която се намираме, е изключително важно да запазим духа си и да бъдем позитивни. Така се родила новата инициатива „Любопитно от областта“, с която се цели да се показват любопитни факти от историята, географията и постиженията на Хасково и региона, които са малко известни или непознати досега.

Първата история, с която започва инициативата е свързана с построяването на оградата на църквата „Св. Иван Рилски“ в хасковското с. Конуш. През 1941 г. тогавашният кмет Йордан Цонев направил първото водоснабдяване на селото от чешмата, която се намира в двора на храма. Точно до нея е поставена плоча с имената на 54 войници, загинали в Първата световна война. За да огради паметника, кметът решил да поиска щикове от музея в София. От там му предоставят 108 щика на участници в реални бойни сражения през Балканската война. С тях е направена уникалната ограда, която може да се види и днес.

Историята на Славянския дом води началото си от 1869 г. и завършва през 1873 г., когато край  Ябълково – някогашното с. Алмали, се строи Барон-Хиршовата железница, свързваща  Одрин и Септември. През есента на 1870 година в селото пристигат чешките инженери Георги Прошек, Антон Пелц, проф. Свобода Острова и поляците пан Бако (Банковски) и пан Домбровски. Османската управа им предлага да квартируват в Пловдив, но те избират Алмали, защото научават, че в селото има таен революционен комитет, чийто председател е даскал Ралов, буден учител и приятел на Васил Левски. Пръв помощник на даскала е поп Калин.

Свещеникът създава специална сграда за инженерите, която Прошек нарича „Славянски дом“, в който започва да действа едно  от първите светски училища в хасковско. Школото е  създадено по чешки образец. Даскал Ралов обучава учениците и просвещава населението, Антон Пелц се занимава с физкултурната и военната подготовка, а проф. Острова раздава средства на бедните и лекува болните. Прошек използва позициите си, за да пренася тайно революционната поща и да доставя оръжие на комитетите под прикритието, че са необходими за охраната на железопътната линия. Подробно  описаните тегоби и издевателства над българското население изпраша в Прага на своя брат Богдан. Там той ги превежда на английски и френски и публикува в парижката и лондонската преса като по този начин стават достояние на света.

В село Ябълково чешкият инженер се среща  с Васил Левски, от когото остава запленен. Това и  е една от причините след Освобождението, той да участва в инициирането и изграждането на паметника на Апостола в София. Интересен факт е, че лично Васил Левски няколко пъти присъства на полагането на клетва на новоприетите членове в комитета. Веднъж той пристига в селото от Чирпан преоблечен като булка. В книгата на Стоян Заимов е записано, че Левски казва за Алмали: „Отивам при верни хора“.

Любопитен факт е, че Георги Прошек заминава за Одрин, заедно със свои приятели, където извършва т. нар. „лудо предприятие“ – демонтира около 200 метра от ж.п. релсите, които е проектирал. С това той забавя с около 30 часа преминаването на военни ешалони, което се оказва изключително важно за изхода на битката.

Българският революционер Георги Бенковски също е свързан със село Ябълково. Той неведнъж е посещавал къщата на даскал Ралов, а през годината, в която загива Левски, се е лекувал две седмици в нея. Там научава и новината за смъртта на Апостола.

Следващата история в „Любопитно от областта ще бъде късче от историята на Харманли. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

АМТИИ - Пловдив чества 50 години висше образование по хореография

С юбилеен концерт и международна научна конференция Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив отбелязва 50 години от създаването на Катедра "Хореография" - първата в България за академична подготовка на хореографи,..

публикувано на 30.05.24 в 20:49

Мечо Пух - приказната история за малки и пораснали деца

В навечерието на Деня на детето Детско-юношеската студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора представя премиерата на мюзикъла за деца „Мечо Пух”. Жизнерадостната музика е написана от Александър Йосифов. Талантливият композитор е автор и на..

публикувано на 30.05.24 в 19:40

XXVI Международна младежка художествена изложба в Нова Загора

3066 творби , от Албания, Аржентина, Бангладеш, Беларус, България, Израел, Индия, Индонезия, Иран, Испания, Казахстан, Китай, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Русия, Северна Македония, Сингапур, Словакия, Словения, Сърбия, Тайван, Тайланд,..

публикувано на 30.05.24 в 11:04

Концертът "Добрице" е подарък за публиката с лично посвещение

Днес от 19.00 часа във фоайето на Държавна опера Стара Загора е концерта "Добрице" на флейтистката Мария Митева и пианистката Венета Янкова. И двете са възпитанички на Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова". Събитието е..

публикувано на 28.05.24 в 17:00
Младен Станев

Класическата музика отразява човешката душевност

Младен Станев е хормайстор в Държавна опера Стара Загора.   От 2000 година е част от творческия състав на първата извънстолична опера. Завършил е Държавната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров"- София. Негови преподаватели са сред титаните на..

публикувано на 27.05.24 в 10:45

"Ловци на бисери" отново на сцената на Старозагорската опера

На 29 май ,сряда, от 19 часа на сцената на Държавна опера-Стара Загора ще блесне отново операта „Ловци на бисери” от Жорж Бизе. Режисьорът Славчо Николов определя своята най-нова постановка на вълнуващото заглавие от съкровищницата на френската..

публикувано на 25.05.24 в 14:00

Ученици от Музикалното училище подготвят концерт "THRILLER NIGHT”

На 27-ми май (понеделник) ученици от паралелки с поп и джаз пеене в НУМСИ "Христина Морфова" ще представят концерт " THRILLER NIGHT”.Под вещото ръководство на техните учители Паолина Малешкова и Павел Цонев децата се готвят за големия ден вече..

публикувано на 24.05.24 в 17:00

Пианистката и поетеса Румяна Шишкова - запленена от Музиката и Словото

Запленена от музиката и словото - така в едно изречение най-общо може да бъде представена Румяна Шишкова, поетеса и преподавател по пиано в Националното училище за музикални и сценични изкуства Христина Морфова в Стара Загора.  Разговорът ни с нея..

публикувано на 23.05.24 в 17:10

Ученици от 8 до 12 клас от Музикалното училище събират на една сцена "Слово и музика"

На специален концерт  по специален повод канят утре вечер от 18.00  часа в залата на Регионална библиотека "Захарий Княжески" ученици и преподаватели от Националното училище по музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора...

публикувано на 21.05.24 в 14:45

Представят книга с разкази за легендарен морски спасител

Старозагорецът Кристиян Петков претвори в художествени текстове реалните истории на легендата на морското спасяване Стоян Шопов от Стара Загора. Под заглавие „Разкази на стария спасител“ авторът е събрал истинси случаи от дейността на доайена сред..

публикувано на 21.05.24 в 08:45