Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Левски и Бенковски са действали и в димитровградското село Ябълково

Снимка: kmeta.bg

Първият „Славянски дом“  у нас е създаден в димитровградското село Ябълково и  аботи като  първият в страната интернационален таен революционен комитет, включващ чехи, поляци и българи. Така започва втората любопитна история, публикувана в рубриката  „Любопитно от областта“ на страницата на областна администрация Хасково. Идеята хрумнала на областния управител  д-р Стефка Здравкова. Според нея,  в извънредната ситуация, в която се намираме, е изключително важно да запазим духа си и да бъдем позитивни. Така се родила новата инициатива „Любопитно от областта“, с която се цели да се показват любопитни факти от историята, географията и постиженията на Хасково и региона, които са малко известни или непознати досега.

Първата история, с която започва инициативата е свързана с построяването на оградата на църквата „Св. Иван Рилски“ в хасковското с. Конуш. През 1941 г. тогавашният кмет Йордан Цонев направил първото водоснабдяване на селото от чешмата, която се намира в двора на храма. Точно до нея е поставена плоча с имената на 54 войници, загинали в Първата световна война. За да огради паметника, кметът решил да поиска щикове от музея в София. От там му предоставят 108 щика на участници в реални бойни сражения през Балканската война. С тях е направена уникалната ограда, която може да се види и днес.

Историята на Славянския дом води началото си от 1869 г. и завършва през 1873 г., когато край  Ябълково – някогашното с. Алмали, се строи Барон-Хиршовата железница, свързваща  Одрин и Септември. През есента на 1870 година в селото пристигат чешките инженери Георги Прошек, Антон Пелц, проф. Свобода Острова и поляците пан Бако (Банковски) и пан Домбровски. Османската управа им предлага да квартируват в Пловдив, но те избират Алмали, защото научават, че в селото има таен революционен комитет, чийто председател е даскал Ралов, буден учител и приятел на Васил Левски. Пръв помощник на даскала е поп Калин.

Свещеникът създава специална сграда за инженерите, която Прошек нарича „Славянски дом“, в който започва да действа едно  от първите светски училища в хасковско. Школото е  създадено по чешки образец. Даскал Ралов обучава учениците и просвещава населението, Антон Пелц се занимава с физкултурната и военната подготовка, а проф. Острова раздава средства на бедните и лекува болните. Прошек използва позициите си, за да пренася тайно революционната поща и да доставя оръжие на комитетите под прикритието, че са необходими за охраната на железопътната линия. Подробно  описаните тегоби и издевателства над българското население изпраша в Прага на своя брат Богдан. Там той ги превежда на английски и френски и публикува в парижката и лондонската преса като по този начин стават достояние на света.

В село Ябълково чешкият инженер се среща  с Васил Левски, от когото остава запленен. Това и  е една от причините след Освобождението, той да участва в инициирането и изграждането на паметника на Апостола в София. Интересен факт е, че лично Васил Левски няколко пъти присъства на полагането на клетва на новоприетите членове в комитета. Веднъж той пристига в селото от Чирпан преоблечен като булка. В книгата на Стоян Заимов е записано, че Левски казва за Алмали: „Отивам при верни хора“.

Любопитен факт е, че Георги Прошек заминава за Одрин, заедно със свои приятели, където извършва т. нар. „лудо предприятие“ – демонтира около 200 метра от ж.п. релсите, които е проектирал. С това той забавя с около 30 часа преминаването на военни ешалони, което се оказва изключително важно за изхода на битката.

Българският революционер Георги Бенковски също е свързан със село Ябълково. Той неведнъж е посещавал къщата на даскал Ралов, а през годината, в която загива Левски, се е лекувал две седмици в нея. Там научава и новината за смъртта на Апостола.

Следващата история в „Любопитно от областта ще бъде късче от историята на Харманли. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Сливенският куклен театър ще зарадва с нова премиера приятелите си

    В неделя, 8-и декември Сливенският куклен театър кани своите малки и големи почитатели на поредната премиера, която е неговият предколеден подарък за любителите на кукленото и актьорско майсторство – „Разни приказки за игра“ по Джани Родари...

публикувано на 04.12.24 в 14:49

Концерт на Надя Тончева дава началото на коледната програма в Казанлък

   Известната казанлъшка джаз и поп певица Надя Тончева ще зарадва съгражданите си с концерта „Усещане за жена“ на 9-и декември от 19 ч. в зала „Любомир Кабакчиев“ в община Казанлък. Както подсказва името на концерта, ще прозвучи популярното танго..

публикувано на 04.12.24 в 12:15

Aкварели на Дечко Узунов подредиха в зала „Лубор Байер“

Изложбена зала „Лубор Байер“ посрещна първите си посетители за изложба под наслов  „Домът, който носим в себе си. 10.05.1984“ . Експозицията е своеобразна ретроспекция и свързваща нишка между два повода – откриването на Дома на художника в Стара Загора..

публикувано на 04.12.24 в 11:06

16 акварелни платна на Дечко Узунов ни връщат в Дом на художника, Стара Загора

Изложбата „Домът, който носим в себе си. 10.05.1984“ ще представи 16 акварелни платна от Дечко Узунов, част от изложба, откриваща Дом на художника в Стара Загора преди 40 години. Творческото пространство, приютено някога в Бухчевата къща, е..

публикувано на 03.12.24 в 13:48

"Рейнско злато" на Софийската опера закрива ФОБИ

На Софийската опера и балет се пада честта да спусне завесата на 54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора на 4 декември 2024, с постановката на акад. Пламен Карталов "Рейнско злато".  „Вагнер е само за..

публикувано на 03.12.24 в 10:12

8-ма Интернационална Арт Олимпиада за балетно и танцово изкуство в старозагорската опера

На 8 декември, неделя, Държавна опера Стара Загора в колаборация с Балкански алианс, ще се проведе грандиозно събитие, посветено на балетното и танцовото изкуство,   www.danceolympiad.org – 8-ма ИНТЕРНАЦИОНАЛНА АРТ ОЛИМПИАДА ЗА БАЛЕТНО И ТАНЦОВО..

публикувано на 03.12.24 в 10:07

Библиотека "Искра" в Казанлък откри изложба за местната празнична трапеза през декември

В Общинската библиотека „Искра“ в Казанлък бе открита изложба „Декемврийската празнична трапеза в Казанлъшко“. Изложбата показва книги, статии и снимки на характерните за този край ястия, приготвяни за всеки празник в последния месец на годината...

публикувано на 02.12.24 в 16:13

Изложбена зала „Лубор Байер“ представя изящни класики на великия Дечко Узунов

Изложба, посветена на 40-годишнината от откриването на Дома на художника в Стара Загора и 125-годишнината от рождението на Дечко Узунов, ще имат възможност да разгледат жителите и гостите на Града на липите. Експозицията е озаглавена „Домът, който носим..

публикувано на 02.12.24 в 11:58

"За лекотата на танца" и "оживелите" скулптури

Днес , от 18.00 часа, във фоайето на Държавна опера Стара Загора проф. д-р Габриеле Брандщетер , Свободен университет – Берлин ще представи лекцията си "За лекотата на танца" .  Събитието е част от съпътстващата програма на 54-то издание на..

публикувано на 02.12.24 в 11:27

Балетът "Копелия"- пиршество на костюми, актьорско присъствие и музика

Днес, от 19.00 часа, на сцената на Държавна опера Стара Загора, се вдига завесата за премиерата на великолепния комичен балет "Копелия", по музика на френския композитор Лео Делиб (1836–1891г.) Либретото е написано от Шарл Нюитер и Артур Сен..

публикувано на 29.11.24 в 14:10