Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дишането – мощен източник на енергия!



Основата на нашето обучение е серия от йогийски дихателни техники, включващи Сударшан крия, която значително намалява стреса и увеличава енергията, връщайки обратно ясното и позитивно състояние на ума. Това коментира в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ председателят на фондация „Изкуството да живееш“ в България Константин Драгов. Той допълни, че въвеждащият семинар „Тайната на дишането“ е двучасово практично занятие, в което участниците научават основни дихателни техники, осъзнават ползите от редовното им практикуване и воденето на здравословен начин на живот.

Според Драгов има 4 основни източници на енергия – дишането, хранатасънят и нашият ум.

Дишането е най-важният източник на прана(енергия). Ние можем да издържим няколко дни без храна и вода, дори без сън можем да издържим, без да е позитивен умът ни също, но без да дишаме – само няколко минути. Всяко едно вдишване ни зарежда с енергия. Всяко едно издишване ни освобождава от напрежението, твърди последователят на източните практики.
Всяка една негативна емоция, създава отпечатък в нашето тяло. Ние се променяме на физическо ниво с всеки един такъв отпечатък. И когато те се трупат с годините, ние им даваме някакво име – име на някоя болест. Голяма част от болестите са на психосоматична основа. Затова е толкова важно да знаем как да се освобождаваме от тези токсини. Дишането се оказва един уникален метод за пречистване, обобщава инструкторът на дихателни упражнения и медитация.

Повече по темата чуйте от интервюто на Валентин Калчев с председателя на фондация „Изкуството да живееш“ за България Константин Драгов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Здравето и психиката в бойните изкуства

Мотивацията е вътрешен процес, който активира, ръководи и поддържа поведението в течение на времето. Има различни видове мотивация, с варираща интензивност, цели и посоки. Тя е от критично значение за трениращите бойни изкуства. Това..

публикувано на 15.02.25 в 12:05

Световна седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари)

Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..

публикувано на 11.02.25 в 14:50

Влияние на щитовидната жлеза при забременяване

Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..

публикувано на 08.02.25 в 12:05

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44