Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Райна Антонова: 9 юни 1923 година ни учи, че политическите проблеми не се решават по насилствен начин

"Превратът на 9 юни 1923 година е един държавен преврат. Чрез него е свалена насилствено законната власт на Александър Стамболийски и правителството на БЗНС. Той е извършен с помощта на една широка коалиция, на военните, на политическата групировка Народен сговор, и на двореца, тъй като една голяма група политици и общественици са желаели промяна. По законен начин не е било възможно да свалят земеделското правителство, но това става възможно чрез държавен преврат ", коментира Райна Антонова, уредник "Нова история" в РИМ- Стара Загора.

Събитията от 9 юни нямат своя драматичен прочит в Стара Загора. Градът е бил в явна опозиция на земеделското управление  и методите на Стамболийски. Антонова уточни, че по традиция, в Стара Загора, местните избори винаги са печелени от представители на Народната или Демократическата партия, а реално земеделците са печелили единствено в парламентарните избори, благодарение на гласовете от селата. 

"По време на управлението на БЗНС, законно избраното общинско ръководство в града е сменяно от тричленки и това води до много сътресения. След 9 юни, селищата управлявани от БЗНС са окървавени. В Стара Загора една малка група, от близките села, прави опит да превземе общината, установява се в Чадър могила, но бързо  разбира, че това е невъзможно, че няма смисъл да се пролива кръв и се прибира, така че, тук, сблъсъци и кръвопролития, през юни 1923 година, не е имало", каза още Райна Антонова, която не забрави да разкаже, че именно в Стара Загора се ражда в-к "Земеделско знаме". В Стара Загора  младият Александър Стамболийски е прекарал няколко месеца. По време на управлението си, той неколкократно посещава старозагорци, но не успява да ги убеди в идеите на партията си и те остават опозиционно настроени. Много са причините , но факт е, че  тук работят доста известни земеделци. Един от тях  е Марко Турлаков- Министър на железниците, пощите и телеграфите, при управлението на БЗНС, благодарение на когото част от бунтовете срещу правителството са туширани. Друг изявен земеделец е Георги Драгнев. Неговите леви убеждения са политически противоположни на БЗНС. Стамболийски не се ползва с добро име в града и заради транспортната стачка през 1919 година, а старозагорските железничари са едни от първите обявили стачка на правителството. Събитието е потушено и удавено в кръв," припомни Антонова. В заключение тя подчерта, че този ден от календара трябва да ни напомня, че политическите проблеми не се решават по насилствен начин."

Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл:        

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги Вулджев, икономист: Манията по златото е сигнал за надценка

През последните седмици златото бележи рекорден ръст в цената си, а по света се извиват буквално опашки за покупка на благородния метал. Според икономиста Георги Вулджев това е тревожен сигнал, който показва, че на пазара се формира краткосрочна..

обновено на 21.10.25 в 08:20

Корнелия Нинова: Управляващите загубиха времето на обществото с този театър

Сцената на Бойко Борисов, довела до политическа криза, нямаше никакъв смисъл и единствено загуби времето на обществото. Това заяви за Радио Стара Загора по повод събитията през последната седмица у нас лидерът на партия „Непокорна България“..

публикувано на 20.10.25 в 15:05
Тракийско светилище край с.Ракитница, общ.Стара Загора

Нови находки от светилището край Ракитница разкриват още данни за живота в Августа Траяна

Приключи археологическият сезон за проучване на хълма Аламура край старозагорското село Ракитница. За втора година в местността се извършват спасителни археологически разкопки на откритото там тракийско светилище, свързано с култа към Аполон. Ценният..

публикувано на 20.10.25 в 14:15
Кристиан Конов- председател на Студентски съвет към Аграрен факултет

Ще дам шанс на всяка идея да бъде реализирана

Основната ми цел като председател на съвета е дейността да бъде реална, а не формална, да правим неща за факултета и като цяло за университета, заяви в студиото на Радио Стара Загора новоизбраният председател на Студентския съвет към Аграрния..

публикувано на 20.10.25 в 10:53
Снимката е илюстративна

Носим отговорност, че подминаваме малките прояви на агресия

Случаите на агресия са симптом на сериозно заболяване в нашето общество и ние възрастните носим отговорност. Това коментира в интервю за Радио Стара Загора психологът и педагогически съветник в ГПЧЕ „Р. Ролан“ Петя Глътникова. По повод поредния..

публикувано на 17.10.25 в 12:35

С лек тренд в посока нагоре са цените на храните тази седмица

96лв. е стойността на потребителската кошница тази седмица ако закупим по единица от всеки продукт в нея. Вариациите в цените на отделните продукти са нормални за сезона и ако има усещане, че е скъпо, това се дължи на разпределението на доходите, а не..

публикувано на 17.10.25 в 08:45
Виолина Аита

Виолина Аита, психолог: Не можем да откъснем децата от дигиталния свят, но най-важна е мярката

„Заставам категорично зад идеята социалните мрежи да бъдат забранени за децата до навършване на 15 години “, заяви днес председателят на парламентарната здравна комисия Костадин Ангелов в пост във Фейсбук. Идеята беше обявена вчера от..

публикувано на 14.10.25 в 16:25

Киберпрестъпленията са пет пъти повече от официалните данни

През последните месеци кибератаките срещу институции и банки зачестиха . Авиокомпании също бяха застрашени за броени часове и оставиха хиляди пътници на летищата. Причина за това са личните данни на милиони хора , които те обработват. След кражбата им..

публикувано на 14.10.25 в 14:07
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Законът на ИТН цели забрана да се говори за корупция

Като забрана на хората да говорят за корупционни схеми, комуникационният експерт Любомир Аламанов коментира ситуацията относно предложението за промените в Наказателния кодекс, които гласят всеки, който разпространи лична информация, снимки или..

публикувано на 13.10.25 в 10:15

Гардеробът, който работи за вас: Съвети за стил, подредба и увереност от Антония Феодорова

С настъпването на преходния сезон е време не само да обновим гардероба си, но и да го подредим така, че да бъде функционален и стилен. Това посъветва модният стилист и консултант Антония Феодорова в предаването "60 минути повече Lifestyle". „Много е важно..

публикувано на 10.10.25 в 14:51