Христо Стоянов не пише, а стреля с думите. Точно, хладнокръвно и красноречиво. Журналистическата работа изострила сетивата и перото му, отрежда да заеме почетното място на един от най- нашумелите български писатели, през последните две десетилетия. Заради книгата си "Скритият живот на една помакиня", той се оказа единственият следствен писател. Разтърсващото четиво се приема с любопитство от читателите, но разделя позициите на литературните критици и събратята по перо. Орисията на тази търсена, тиражирана и отричана книга се пренася и на следващите, а между тях са заглавията: "Копелето – евангелие от Юда“, за която е отлъчен от църквата, „Другият В. Левский“, „Аз, доносчикът“, „Улица „Смърт“, „Разпад“, „До СтрасТбург и назад“, „Глутница за единаци“...
Роденият в Габрово писател признава, че обича провокациите. Преди година представи на читателите книгата си "Некролози и други многоточия по българия". Изданието отново разбуни духовете, заради изписването на България с малка буква. "Аз съм го казал в книгата си и на други места, написах България с малка буква, защото я превърнаха в нарицателно! Заради това е с малка буква, но не в цялата книга. Там, където България трябва да е с главна буква е с главна буква, но отпред леко иронично, към всички тия, които казват: "Олеле, малката буква! Отиде ни България! Как може такова унижение! Ами, вижте, какво направихте за България! Защото България не е само граматика, България е същност, България е душевност, България е дух! Нека да кажат всички тези хора, колко пъти си скриха данъците, ама, не ей- тъй публично, а просто да седнат и да си кажа, аз толкова данъци скрих миналата година и имам ли право да се занимавам с граматиката. Не! Нямаш право! Нямаш право, след като ти не си отговорен какво си направил за тази България, да ми държиш сметка, с каква буква ще я пиша. Аз мога да я пиша без букви, защото България е вътре в мен! Защото България е като божието "Не споменавай напразно името Господне! Така и България напразно не се споменава!", заяви Христо Стоянов, които само преди ден, завърши пиесата си "Родилен дом в Габрово". Драматургията е написана по покана на ръководството на Драматичен театър "Рачо Стоянов" в града.
През 2019 година, когато Христо Стоянов посещава родния си град, за да представи завещаната колекция от над 1600 картини, той се настанява в малък семеен хотел. Старата, реновирана къща се оказва, че е бившият родилен дом. Там, където на 20 декември 1956 година, със завидните 5 килограма и 200 грама, авторът заявява житейското си присъствие. Палитрата от емоции, интересните срещи, изгубените хора, оставили неповторима следа в съзнанието, провокират раждането на книгата с разкази "100 килограма по- късно".
Писателят сам спонсорира, издава и продава книгите. Той винаги е готов да сподели позицията си и признава, че за него неудобни въпроси няма. Този път, разговорът ни започна от отражението на времето върху занаятите. Къде изчезват майсторите им и трябва ли да тъжим, че вече сме се простили с много вещи от миналото?
"Не бива да се страхуваме от неща, които ще отминат с времето. Това е съвсем нормално! Ето, ние спряхме да пишем с пишеща машина. Няма кой да ги произвежда. Може да намериш в антиквариат, но никой не би седнал да пише на пишеща машина. Така, както пишещата машина замени химикалката, а преди това химикалката замени пачето перо... Отиват си занаятите, лошото е, когато изкуството си отива. За това е необходимо да има адекватни закони. Законът за авторското право в България не защитава авторите. Утре, вдругиден, ще изчезне професията писател, което е най- страшното., защото аз вървя и продавам книгите си из България. книжарниците съществуват, но всички, полека-лека отива в Интернет. За съжаление там не сме защитени от Закона и всеки може да открадне. Хайде, аз понеже съм по- ербап се занимавах с ГДБОБ и четири сайта отидоха в небитието, но на българският писател не му пука, по простата причина, че той не живее от книгите си. 99% от българските писатели живеят от всичко друго, но не и от книгите си", убеден е Христо Стоянов, които не забрави да подчертае, че на 7 октомври 2020 г., около 60 картини, от личната му колекция, ще гостуват в Народното събрание.
Целият разговор с Христо Стоянов чуйте в прикачения звуков файл:
Три последователни дни, 21, 22 и 23 февруари, публика и гости на Държавна опера Стара Загора ще имат възможността да гледат мюзикъла „Ромео и Жулиета“ по драмата на Уйлям Шекспир и музиката на Жерар Пресгурвик. На 23.02, дебют в ролята на..
Община Хасково, Институт за културно наследство България-Италия и ХГ "Форум" представят изложба живопис "Илюзии" на Константино Льондев. Художникът е известен на хасковската общественост с участието си в Националния пленер "Хасково - вдъхновение",..
Художничката Елена Романова открива днес в Художествена галерия "Руси Карабиберов" Нова Загора своята изложба "Горски приказки". В нея са представени 17 рисунки, изпълнени с молив, въглен и пастел. Елена Романова е родена в Москва, където учи живопис...
Благодарствен знак на Община Стара Загора получи днес многонационалната балетна трупа на Държавна опера Стара Загора с художествен ръководител примабалерината Силвия Томова. Високото отличие е поредното признание за професионализма, творческия устрем и..
Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора“ За периода 17.02 – 23.02 2025 г. База Културен център „Стара Загора“ 17.02 /понеделник/ 19.00 часа Постановка „Баща ми се казва Мария – на село“ ДКТ „Иван..
Старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум с провокативното заглавие „Мене не ме…“. Те определят своя стил като „старозагорски рок с мъглижко звучене“ и са категорични, че не желаят да подражават на никого. Автор на голяма..
Поетесата Мирела Иванова представя антологичната си стихосбирка "Любовите ни" в деня на виното и любовта - 14 февруари. Старозагорските читатели ще могат да съпреживеят лиричните текстове от 17:30 часа в зала „Графика” на Художествената галерия...
До 10 март приемат заявки за участие в Третия национален фестивал на детско-юношеското театрално изкуство „Театрални искри“, който ще се състои от 25 до 28 април на сцената на Народно читалище (НЧ) „Искра – 1860“ в Казанлък. Това съобщи директорът на..
Международното триенале на сценичния плакат – София гостува на Художествена Галерия „Петко Чурчулиев” - Димитровград с изложбата "Плакатът и жените". Експозицията се открива тази вечер от 17,30 ч. и показва творбите на 21 съвременни български..
"Дзак" е заглавието на първото премиерно и бебешко заглавие, за годината, в афиша на Държавен Куклен театър Стара Загора . То ще бъде представено днес, 12 февруари, пред най-малките зрители и техните родители, от 10.30 и 11.30 часа...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net