Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осигуриха средства за обследване на Паметника на свободата

Снимка: БТА

Министерството на културата ще осигури необходимите средства, за да започне обследване на Паметника на свободата на връх „Шипка“. 

"За да започне реставрацията и консервацията на монумента трябва да се направи първо обследване на фасадите. Това е най-сложната част от предстоящите дейности, като за целта трябва да се осигури и безопасен достъп. Ще трябва да се издигне скеле от всички страни на Паметника, за да се извърши тази специфична дейност", обясни Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.  С обследването ще се провери дали има нужда от аварийно укрепване на фасадите. Така ще бъдат снети и параметрите за бъдещата работа и с голяма точност да се изчислят и финансовите средства и обема на работа, които ще са нужни. 

"Обследването плюс проектирането е на прогнозна стойност около 210 хил. лв. Музеят разаполагаше с една трета от въпросната сума, затова потърсихме помощ от Министерство на културата и през миналият месец, министър Боил Банов и зам.-министър Амелия Гешева направиха възможното тази разлика от близо 145 хил. лв. да бъде осигурена", разказа Ангелов.

Предстои провеждането на обществена поръчка за определяне на изпълнител, който да направи пълното обследване на фасадите. И на базата на тази работа ще се изготви работен проект за консервация и реставрацията на монумента, уточни директорът на музея. 

"Плановете за ремонт предвиждат цялостно реновиране на фасадите, префугиране и подмяна при нужда на облицовъчните камъни, както и обновяване на вътрешното пространство. Трябва да се изградят изцяло наново инсталациите за електрозагранване, за видонаблюдение, за отопление. Като всички тези дейности трябва да завършат с изработването на изцяло нова съвременна постоянна експозиция, която всички посетители на Паметника на свободата да имат възможност да видят и най-важното да получат досататъчно информация за тези драматични събития от лятото на 1877 г., които доведоха до освобождението на България. По план догодина по това време трябва да е готов проектът за реставрация и консервация", обясни Чавдар Ангелов.

Последната сериозна консервационно-реставрационна намеса е била проектирана в края на 70-те години на ХХ в. и извършена в началото на 80-те години.
Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа” притежава статут на единична историческа недвижима културна ценност с категория „национално значение”. Дори в периода на усложнена епидемична обстановка, след като отново отвори врати през м. май, в почивните дни е посещаван от стотици граждани.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гражданска инициатива планира да преобрази двора на Университетската болница

 Да почистим двора на Университетската многопрофилна болница "проф. Киркович" в Стара Загора, е най-новата инициатива, която набира скорост в социалните мрежи. Събитието ще се състои в Деня на Стара Загора - 5 октомври.  Сборният пункт за желаещите да..

публикувано на 02.10.24 в 17:51
Гълъбовското село Обручище е близо до ТЕЦ-овете и мините на енергийния комплекс

Загубата на европейски средства не отменя ангажиментите на страната за реформи в енергетиката

България може да загуби 10-12млрд.лв. европейски средства в следващите години, ако рязко не стартира изпълнението на поетите пред ЕС ангажименти. За това предупреди евродепутатът от ЕНП Андрей Новаков. Той обърна внимание, че до 31 август 2026г...

публикувано на 02.10.24 в 17:02

Започна подаването на заявки за участие във фестивала "От Игнажден до Коледа - традиции и съвременност"

Седми фолклорен фестивал „От Игнажден до Коледа – традиции и съвременност“ ще се проведе на 7 декември 2024 г. в с. Дълбоки. Организатори на събитието са Община Стара Загора, НЧ „Развитие – 1878“, с. Дълбоки, НЧ „Развитие – 1918“, с. Оряховица, НЧ..

публикувано на 02.10.24 в 16:52
Д-р Генка Пейчева

Необходима е методика за остойностяване на лекарския труд

Развитие на доболничната помощ е един от основните приоритети на новото ръководство на българския лекарски съюз, каза за Радио Стара Загора д-р Генка Пейчева, педиатър и инфекционист и член на Управителния съвет на съсловната организация. Тя..

публикувано на 02.10.24 в 16:28

Кампания събира добрите практики на учителите

Тенденции в поведението и нагласите на българските ученици са на фокус в тазгодишния конкурс наречен “Добрите практики на фокус”, който търси успешни примери и иновации от български класни стаи. Инициативата е организирана от фондация “Заедно в..

публикувано на 02.10.24 в 15:09
Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция

Над 7300 кандидатстват за еднократна помощ за ученици в Старозагорско

До 15 октомври продължава приема на документи за еднократна помощ в размер на 300 лв. за семействата с ученици от първи до четвърти клас и за тези в осми клас, съобщи Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" - Стара..

публикувано на 02.10.24 в 15:06

Дискусионно студио "Младежко ехо" отваря врати в ММЦ

Нов клуб за младежи между 15 и 29 години отваря врати в Международния младежки център. Дискусионното студио  ще носи името "Младежко ехо". Да се чуят младите по между си, да коментират без притеснения, но в рамките на добрия тон и..

публикувано на 02.10.24 в 14:52

Община Хасково и ХГ „Форум“ представят „Исландия-над и отвъд“

На 3 октомври от 17.30 ч. в ХГ „Форум“ ще бъде открита изложбата на Тия Толева "Исландия - над и отвъд". Тихомира Толева - Тия е родена в Симеоновград. Художничката от години живее и рисува в Исландия. Нейната първа изложба в България е вдъхновена от..

публикувано на 02.10.24 в 13:10

Детско-юношеският танцов състав „Загорци" пожънаха успехи на фестивал в Турция и подготвят атрактивен спектакъл с филмови елементи

През септември талантливите народни танцьори от „Загорци" и техните ръководители Диляна Апостолова и Николай Апостолов се завърнаха от Бурса в Турция с почетни плакет и грамоти от III Международен фолклорен фестивал „Муданиа`2024" с организатор Галарт. В..

публикувано на 02.10.24 в 13:07

Есенните литературни дни започнаха с награждаването на победителите от XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев"

Церемония по отчитане на резултатите и награждаване на отличените участници в XI Национален конкурс за поезия „Акад. Николай Лилиев" се проведе вечерта на 1 октомври 2024 г. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески". С това събитие се постави..

публикувано на 02.10.24 в 12:46