Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят премиерно "Случаят Бедечка" в Стара Загора

Премиера на филма „Случаят Бедечка“ ще бъде направена тази вечер в Стара Загора. Документалната лента ще бъде завъртяна заради противоепидемичните мерки пред ограничена аудитория. Едва 30 души ще могат да я видят от 8,30 часа в къщата на архитекта. Утре обаче, поради големия интерес, на същото място и в същия час ще има втора прожекция.

Продължителността на филма е 68 минути. Негов продуцент и режисьор е Димана Шишкова. Анимациията е дело на Стефка Бенишева.

„Случаят Бедечка“ е своеобразна дискусия между засегнатите страни в казуса с едноименния старозагорски парк. Това са представители на граждански и екологични организации, наследници на собствениците на частни парцели в спорната територия, административни служители и независими експерти, споделя авторът на филма Димана Шишкова.

Филмът представя едно лично пътешествие, което започва от родния й град Стара Загора и преминава през три континента. С любопитни примери за усилията на гражданското общество в Берлин за запазването на бивше самолетно летище от застрояване и превръщането му в обществен парк; представянето на урбанистичен проект за устойчив град в панамската джунгла и среща с коренното население на Венецуела - филмът търси широк поглед за значението на зелените площи в градска среда и обществените проблеми, които съпътстват процесите на трансформацията им в България и по света.

В документалната лента участват Ивайло Клисуров, Райна Джогова, Първан Симеонов, Живка Александрова, Люба Петкова, Мариана Стоилова, Росица Джамбазова, Тенко Дянков, Живко Тодоров, Петко Еврев, Радка Кусева и други.

Какво сподели за филм режисьорът му Димана Шишкова, чуйте в прикачения звуков файл.   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Няма превишения на показателите за качеството на въздуха в Сливен след пожара в автоморга

Няма отчетено замърсяване на атмосферния въздух в Сливен, след пожара в автоморга в индустриалната зона на града. За това информираха късно снощи от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) към Министерството на околната среда и водите. Данните са..

публикувано на 17.10.25 в 06:17

Лекарската колегия на Стара Загора връчи годишните си награди

На официална церемония тази вечер Районната колегия на Българския лекарски съюз връчи годишните си награди на изявени лекари от Стара Загора и областта. Отличията се присъждат в навечерието на 19 октомври - Ден на българския лекар. Наградата " Лекар на..

публикувано на 16.10.25 в 23:28

Локализиран e пожарът в автоморга в Сливен

Локализиран пожарът в една от най-големите автоморги в Сливен - на Самуиловско шосе. В помощ на сливенските огнеборци там са пристигнали екипи от Ямбол, Нова Загора и Твърдица. Няма пострадали или обгазени хора. Продължава горенето вътре в сградата, а в..

публикувано на 16.10.25 в 23:14
д-р Борислав Миланов

В Сливен очакват нов бюджет за продължаване на програмата за детското дентално здраве

Националната програма за профилактика на оралните заболявания при децата приключва своя трети петгодишен етап, но има надежда да бъде продължена. Това обяви в Сливен председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов. По думите му,..

публикувано на 16.10.25 в 19:26

Ружди Ружди стана почетен гражданин на Павел баня

От днес, с решения на Общинския съвет при пълно мнозинство и единодушие, Община Павел баня има своите нови почетни граждани. Това са световният и двукратен параолимпийски шампион Ружди Ружди и треньорът му Радостин Тодоров. Двамата са удостоени със..

публикувано на 16.10.25 в 18:50

Зам.-кметът Паскалев: Ремонтът на Драматичния театър ще приключи към средата на 2026 год.

Напредва работата по ремонта на сградата на Драматичен театър „Гео Милев“ и се очаква дейностите да приключат към средата на следващата 2026 година, съобщи пред медии ресорният зам.-кмет на община Стара Загора архитект Мартин Паскалев. Източната..

публикувано на 16.10.25 в 17:37

Прокуратурата в Стара Загора привлече като обвиняеми две жени за кредитни измами

Окръжната прокуратура в Стара Загора привлече като обвиняеми Е.С., на 33 г. , и К.М., 68 г. , за това, че в периода от януари  до юли тази година се сговорили помежду си да вършат престъпления - измами, чрез които се цели да се набави имотна облага...

публикувано на 16.10.25 в 17:18

Наркодилър влиза в затвора за 4 години

Наказание от четири години лишаване от свобода, при първоначален „строг“ режим, и глоба в размер на 20000 лева, са наложени на  39-годишния  Д. Т., криминално проявен. На ефективното лишаване от свобода и кумулативно предвидената по закон глоба..

публикувано на 16.10.25 в 17:03
Владимир Бошнаков-изпълняващ длъжността директор на Държавна опера-Стара Загора

С богата програма започва новият сезон на Държавна опера-Стара Загора

С вечер посветена на съвременния балет ще бъде дадено началото на балетния сезон в Държавна опера -Стара Загора на 24 октомври от 19 часа. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора изпълняващият длъжността директор Владимир Бошнаков.  Той допълни,..

публикувано на 16.10.25 в 16:55
Дори ако лидерите на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов и на ДПС Делян Пеевски се споразумеят за общ кабинет, те все пак ще се нуждаят от подкрепата на трети политически играч.

Политолог: Бойко Борисов не вкарва Пеевски във властта, а опитва да я пренареди в своя полза

Нови предсрочни избори или вкарването открито на Делян Пеевски в управлението са малко вероятни като резултат от настоящата политическа криза. Това заяви в коментар по темата политологът Христо Панчугов. Той коментира, че не вижда в гневната..

публикувано на 16.10.25 в 16:35