Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Янев: Някои от най-големите уроци в живота ги научавам от децата си

Бившият футболист и треньор изкачи връх Монблан в подкрепа на кампанията „Всяко Дете Заслужава“

Снимка: 7istorii.com

Всеки един от нас трябва веднъж в живота си да преодолее страховете си, да излезе от зоната си на комфорт и да остави нещо след себе си“. Това сподели бившият футболен национал и треньор Христо Янев дни след като покори с благотворителна цел най-високият връх в Европа - Монблан.

Роденият в Казанлък бивш спортист е основател на Сдружение "Седем истории“ и инициатор на кампанията „Всяко Дете Заслужава“. Целта на Христо Янев и екипът на сдружението е набиране на средства за изграждане и оборудване на съвременен терапевтичен център за деца с късно проговаряне, деца от аутистичния спектър и такива с емоционално-поведенчески проблеми в развитието.

Като част от кампанията на 17 юли Христо Янев пое към Франция, а на 20 юли в 05.54 сутринта стъпи на високия 4809 метра връх. „Подготвях се, но не мога да кажа, че съм бил подготвен. Не знаех половината от нещата, които видях. Научих ги на място. Имаше места, на които просто трябва да се пребориш със страховете си, със себе си, с всичко, което е пред теб. Успях благодарение на Ману (б.ав.- Ману Гаде трикратен световен шампион по фрийстайл), който освен страхотен професионалист и шампион е и човек на първо място. Имаше две-три места, на които имаше типично алпинистки техники, които трябваше да използваме. Качвахме се по стена, която е с денивелация 600 метра и това ни отне 2 часа“, разказа пред Радио Стара Загора Христо Янев, който в кариерата си на футболист има спечелени 4 шампионски титли на България, а като треньор е и носител на Купата на страната.

„Последният ден, някъде на височина от около 4300 м усетих, че трябва да вложа всичко от себе си. Времето се преобърна, стана коренно различно от това, което беше – излезе вятър, стана студено, снегът, по който вървяхме се превърна в лед. Точно в тези моменти си казваш, че ако си тръгнал да правиш нещо, просто трябва да изискаш от себе си да стигнеш до края“, сподели още Христо Янев.

„Истината е, че получихме много подкрепа, видях хора, които истински искат да се включат в тази наша кауза. Но това да искаш и да го направиш са две различни неща. Ние направихме първата крачка, показахме на българската общественост, че съществува такъв проблем, че той е нещо, на което трябва да обърнем внимание, че е нещо, от което зависи не само нашето бъдеще, но и бъдещето на нашите деца, на нашето общество. Затова се надявам колкото се може повече хора да се включат към тази кауза, колкото се може повече хора да отворят сърцата си, да участват дарявайки от себе си и да изградим този център и да може всичко, което ние стартирахме да го доведем до край“.

Цялото интервю с Христо Янев чуйте в прикачения звуков файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Анелия Димитрова

Анелия Димитрова: Танцът е дихание

Анелия Димитрова, примабалерина на Държавна опера-СтараЗагора е носителката на тазгодишната награда на професионалната танцова общност “ИМПУЛС” - категория „Изпълнител на класически танц“.  В ефира на Радио Стара Загора тя благодари на Силвия Томова..

публикувано на 10.11.25 в 09:58

За шахмата няма ограничения

Шахматистката Адриана Николова е родена в Стара Загора. Интересът й към шахмата започва в семейството, първият учител е нейният баща. Започва занимания в местния клуб с треньор Георги Латинов. След 33 години в шахмата е печелила много състезания и титли...

публикувано на 08.11.25 в 08:00
УМБАЛ

Заплатите на медицинските специалисти в болницата са гарантирани с новия бюджет за следващата година

Парите, които държавата е предвидила за заплати в здравеопазването за следващата година ще наложат реорганизация в отделенията, в които клиничните пътеки са по-ниско платени и съответно натоварването на медицинските специалисти е по-ниско. Някои от тях..

публикувано на 07.11.25 в 10:21

Потребителската кошница скочи с два лева спрямо миналата седмица

100лв. е вече стойността на потребителската кошница и това е нормален процес за сезона, когато при наблюдаваните продукти, определен летен се заменя с есенно-зимен. Това уточни за Радио Стара Загора председателят на ДКСБТ Владимир Иванов, като поясни,..

публикувано на 07.11.25 в 08:50

Проф. Румен Драганов: Туризмът е най-подготвеният сектор за въвеждането на еврото

Българският туризъм е най-подготвеният отрасъл за преминаването към еврото – категоричен е проф. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. В интервю за Радио Стара Загора той подчерта, че въвеждането на единната европейска..

публикувано на 06.11.25 в 08:15

"Здравейте, аз съм осиновена..."

  В края на 2023 г. беше приета дългоочакваната промяна в чл.105 от Семейния кодекс, с която се регламентира осиновените лица да могат да получат информация за биологичния си произход, без да е необходимо да доказват „важни обстоятелства“. Днес хиляди..

публикувано на 05.11.25 в 12:26

Започна сезонното поскъпване на плодове и зеленчуци

98лв ни струва потребителската кошница тази седмица, съобщи за Радио Стара Загора председателят на ДКСБТ Владимир Иванов. По думите му вече настъпва сезонното есенно поскъпване. 60ст. ръст бележат краставиците, 30ст. доматите, цените си покачват..

публикувано на 31.10.25 в 11:10

Яница Петкова, агенция "Мяра": Приемането на бюджета няма да е големият тест пред управляващата коалиция

36,5% от пълнолетните българи са склонни да подкрепят плосък данък, но 39,6% са по-скоро за прогресивно облагане. Това сочат данните от независимо изследване от редовната изследователската програма на социологическата агенция „Мяра“. Изследването е..

публикувано на 30.10.25 в 13:40
Д-р Иван Добринов

Има нужда от корекции в проекта за медицински стандарт „Психиатрия“

Приключи срока за общественото обсъждане на Проекта на наредба за утвърждаване на медицински стандарт „Психиатрия“. Според много психиатри има много пропуски в така предложена наредба. Надяваме се на адекватни корекции в стандарта, коментира Д-р..

публикувано на 28.10.25 в 16:25
Акад. Георги Марков в студиото на Радио Стара Загора

Академик Георги Марков: У нас партийното разделение е внос от Западна Европа

Модерният консерватизъм и европейската перспектива се пресичат исторически. „Това е един своеобразен политически внос. Отначало у нас не е имало разбиране що е консерватор, що е либерал. И още в начало споровете между партиите се изострят. Тогава..

публикувано на 28.10.25 в 15:45