Амбициите са ТЕЦ „Марица-изток 2“ да продължи да работи със същия капацитет, както досега, въпреки неизвестните около „Зелената сделка“ и това, което предстои.Това каза в пространно интервю за Радио Стара Загора Диян Димитров, член на Съвета на директорите на държавното дружество. Старозагорският регион се очаква да е сред най-засегнатите от предстоящата декарбонизация на икономиката на Стария континент.
„Смятам, че ще направим всичко възможно и ще осигурим бъдеще на ТЕЦ „Марица-изток 2“ и след „Зелената сделка“, заяви Димитров. Той обясни, че се работи върху различни модели на бъдеща трансформация. Фокусът пада върху въглища, природен газ и отпадъци. Сигурно е, че ще се реорганизира производството на електроенергия от изкопаеми горива. Компанията проучва технологични решения от световната практика. Водещ принцип за избора на вариант ще е най – конкурентната цена за електроенергията.
„Въглищата ще бъдат източник на електроенергия в много голям период от време. Ние ще продължим да произвеждаме енергия от въглища, на нас никой няма да ни забрани. Въпросът е, че изкуствено през увеличаване на цената на емисиите тази енергия ще стане неизгодна за производство. Тя няма да бъде продаваема. Именно затова ние в момента работим по тези процеси, за да може след 8-10 години да бъдем подготвени за новите предизвикателства и да съхраним битието на хората“.
Отпадъците – проблем или ценен ресурс
Оползотворяването на боклука, който генерират съседните на централата общини, обсъждат като възможна алтернатива от ТЕЦ-а. С подходящи технологии сметта може да се превръща в електроенергия чрез модерни пречиствателни инсталации и последно поколение филтри по примера на много западни градове. Димитров категорично отхвърли преработката на отпадъци от чужбина.
Има ли бъдеще порочният „студен резерв“?
В страната от години се работи по схемата за осигуряване на „студен резерв“ от различни ТЕЦ-ове с цел гарантиране на увеличено потребление в определени периоди от годината. Схемата показа деформации и предизвиква проблеми. През седмицата от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) се обявиха за премахване на този модел в енергетиката. Според тях трябва де се спре с ненужното оскъпяване на сметките за ток заради заплащането на „студен резерв“. Диян Димитров определи като правилно днешното решение на парламента да подкрепи пари за така наречения "студен резерв" при нужда да се дават само на държавната централа.
"Единствената мощност в страната, която може да реагира, ако има аварийност на единия от хилядниците в АЕЦ-а и може да покрие голям дефицит на ток - това е ТЕЦ "Марица-изток 2", аргументира се Димитров.
По думите му този модел е на доизживяване. Според европейските тенденции след 30 юни догодина се очаква да отпадне възможността за ползване на „студен резерв“ и да се премине към т.нар. механизъм за капацитет.
Стартира ремонтът на 135 - метровия комин, който рухна преди година при пожар в централата. Застрахователна компания ще покрие 80% от възстановителните дейности. Процедурата се забави заради проточили се във времето експертизи, обясни Димитров. Реновирането на съоръжението е важно, защото ще гарантира производството на електроенергия от още един от блоковете.
В момента в най-голямата топлоелектрическа централа на Балканския полуостров работят 2350 работници и служители. Средната заплата надхвърля 2000 лева. 1620 мегавата са генерираните мощности в 8 енергоблока.
В какво финансово състояние е ТЕЦ-а? Ще се стигне ли до оптимизация на персонала заради „Зелената сделка“? Чуйте подробности в звуковия файл:
"Към българската територия принадлежат пет черноморски острова, а именно: Света Анастасия, Свети Иван, Свети Петър, Свети Кирик и Юлита и Свети Тома, наричан още Змийския остров. Общо погледнато биоразнообразието на българското черноморие е доста..
Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..
Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..
С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара. Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес" Соломон..
В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..
Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..
Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..
По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..
Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net