Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диян Димитров: Ще осигурим бъдеще на ТЕЦ „Марица - изток 2“

Амбициите са ТЕЦ „Марица-изток 2“ да продължи да работи със същия капацитет, както досега, въпреки неизвестните около „Зелената сделка“ и това, което предстои.Това каза в пространно интервю за Радио Стара Загора Диян Димитров, член на Съвета на директорите на държавното дружество. Старозагорският регион се очаква да е сред най-засегнатите от предстоящата декарбонизация на икономиката на Стария континент.

„Смятам, че ще направим всичко възможно и ще осигурим бъдеще на ТЕЦ „Марица-изток 2“ и след „Зелената сделка“, заяви Димитров. Той обясни, че се работи върху различни модели на бъдеща трансформация. Фокусът пада върху въглища, природен газ и отпадъци. Сигурно е, че ще се реорганизира производството на електроенергия от изкопаеми горива.  Компанията проучва технологични решения от световната практика. Водещ принцип за избора на вариант ще е най – конкурентната цена за електроенергията.  

„Въглищата ще бъдат източник на електроенергия в много голям период от време. Ние ще продължим да произвеждаме енергия от въглища, на нас никой няма да ни забрани. Въпросът е, че изкуствено през увеличаване на цената на емисиите тази енергия ще стане неизгодна за производство. Тя няма да бъде продаваема. Именно затова ние в момента работим по тези процеси, за да може след 8-10 години да бъдем подготвени за новите предизвикателства и да съхраним битието на хората“.

Отпадъците – проблем или ценен ресурс

Оползотворяването на боклука, който генерират съседните на централата общини, обсъждат като възможна алтернатива от ТЕЦ-а. С подходящи технологии сметта може да се превръща в електроенергия чрез модерни пречиствателни инсталации и последно поколение филтри по примера на много западни градове. Димитров категорично отхвърли преработката на отпадъци от чужбина.

Има ли бъдеще порочният „студен резерв“?

В страната от години се работи по схемата за осигуряване на „студен резерв“ от различни ТЕЦ-ове с цел гарантиране на увеличено потребление в определени периоди от годината. Схемата показа деформации и предизвиква проблеми. През седмицата от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) се обявиха за премахване на този модел в енергетиката. Според тях трябва де се спре с ненужното оскъпяване на сметките за ток заради заплащането на „студен резерв“.  Диян Димитров определи като правилно  днешното решение на парламента  да подкрепи пари за така наречения "студен резерв" при нужда да се дават само на държавната централа. 

"Единствената мощност в страната, която може да реагира, ако има аварийност на единия от хилядниците в АЕЦ-а и може да покрие голям дефицит на ток - това е ТЕЦ "Марица-изток 2", аргументира се Димитров. 

По думите му този модел е на доизживяване. Според европейските тенденции след 30 юни догодина се очаква да отпадне възможността за ползване на „студен резерв“ и да се премине към т.нар. механизъм за капацитет.

Стартира ремонтът на 135 - метровия комин, който рухна преди година при пожар в централата. Застрахователна компания ще покрие 80% от възстановителните дейности. Процедурата се забави заради проточили се във времето експертизи, обясни Димитров. Реновирането на съоръжението е важно, защото ще гарантира производството на електроенергия от още един от блоковете.

В момента в най-голямата топлоелектрическа централа на Балканския полуостров работят 2350 работници и служители. Средната заплата надхвърля 2000 лева. 1620 мегавата са генерираните мощности в 8 енергоблока.

В какво финансово състояние е ТЕЦ-а? Ще се стигне ли до оптимизация на персонала заради „Зелената сделка“? Чуйте подробности в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06

Любомир Любенов: Учителството е защитена професия

В предаването „Репортер“ гостува Любомир Любенов - известен учител по математика, бивш директор на РУО към Министерството на образованието в Стара Загора, създател на турнира „Математика без граници“. „Дължим на децата внимание и взаимовръзка...

публикувано на 18.09.24 в 13:28

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13

Калоян Цветков: При голяма конкуренция се представихме силно в Дъблин

В периода 19 - 24 август столицата на Ирландия, град Дъблин бе домакин на Международна олимпиада по география. Българският отбор, съставен от 4 участника се представи силно и завоюва един сребърен и два бронзови медала. Ръководител на отбора бе главен..

публикувано на 29.08.24 в 12:42