Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Минко Балкански: Трябва ни алтруизъм, няма самощастие

| обновено на 19.08.20 в 14:33
4
Проф. Минко Балакански пред списъкът с лауреати на неговата фондация.
Снимка: Иван Славов-Радио Стара Загора

93-годишният световноизвестен физик и дарител в областта на образованието проф. Минко Балкански пристигна от Париж в родното си село Оряховица край Стара Загора, за да определи тази седмица тримата лауреати на фондация „Миню Балкански“, която носи името на неговия баща. Вече 28 години учения помага на талантливи българи за кандидатстване в най-престижните чуждестранни научни заведения. Създател е и на Национален Институт по Образованието в село Оряховица.

В интервю за Радио Стара Загора той коментира и сегашното състояние на гражданското общество в България, образованието в страната, както и отколешната си мечта в България да се изучава в училище „Морал, Етика и Гражданско Образование.

Според проф. Балкански днес българите имат нужда най-вече от алтруизъм.

Няма друг начин, няма самощастие. Говорим за морал, етика и гражданско общество и то се съединява в това понятие- алтруизъм“, казва физикът със световна слава.

По повод протеста на все повече младежи срещу корупцията той смята, че е важно, че младите хора искат да променят нещата. Но той е убеден, че истинска промяна и истински напредък е възможен само чрез образование.

Не става по политически ред. Протестите са, за да събудят вниманието на народа, но колко ще успеят е друга работа…Трябва тези млади хора, които протестират да се умножават, трябва истинска народна вълна да смени самият дух на нацията. Не е въпросът да се смени един човек. Трябва да решим, че корупцията не е добро за развитието на обществото. Да имаме отношение един към друг, пак се връщаме към алтруизмът“, казва професорът.  Той е категоричен, че ако искаме да се развиваме като останалите западни общества ни трябва правосъдие, ясни закони и най вече те да се спазват.

Мисля че е трудно при това положение, при което сме останали назад не трябва да се чува думата корупция и най-важното не трябва да съществува. Трябва да има правосъдие и ясни закони и да се спазват“, категоричен е проф. Минко Балкански.

Със съжаление констатира като свой неуспех невъзможността да наложи в образователната ни система гражданско образование в училище.

В много начинания успях в България, по физика, по математика, само в едно място не успях - в налагането на дисциплината морал, етика и гражданско образование в училище. Е обещаха ми от министерството да има, но как се предава, кой и какво има в учебниците остава отворен въпрос…“, разказва професорът.

Със съжаление констатира и липсата на дарители за образованието. Сеща се за дарение към фондацията от българска учителка, която е отделила средства според възможгностите си, не пропуска да спомене и помощта от община Стара Загора, която дарява терените в село Оряховица на фондацията, но констатира липсата на помощ от страна на заможни и богати българи.

Ние идваме от чужбина, за да направим нещо за България, но защо българи не се интересуват, искам да кажа богаташите. Разбира се има много учители и българи, които помагат доброволно в центъра в Оряховица, тук няма чиновници, не съм назначил никой, но имаме учители, има математици, които работят цяла година с талантливите деца. И те отиват по олимпиади, вземат златни медали наедно с големи сили като Русия, Китай“, разказва физикът.

За образователната система, задължително е когато учим нещо да проверим дали това служи за нещо. Мисля, че много млади хора четат, но не разбират какво. Това е ролята на учителите и училището. Не е важно само да имаш красив почерк, но и да знаеш какво пишеш“, обяснява Балкански.

Споделя, че очаква от поредните трима лауреати на фондация „Миню Балкански да успеят с лекота да продължат образованието си зад граница.

 „Намерихме три изключителни деца, сигурен съм, че те ще станат изключително успешни, като останалите изписани на стената на академията в Оряховица. Аз съм сигурен, че ще влязат в елитни френски университети и училища и ще успеят. Но колко места има като това в Оряховица. Това е защото има няколко изключително педагози, които са се посветили на това да издигнат българските деца, като Сава Грозев и Теодосий Теодосиев. Образованието не може да стане без учители. И те трябва освен учене да помагат и в морал, етика и алтруизъм“, обяснява проф. Балкански.

Макар да е в най-рисковата и засегната група хора от коронавируса той смята, че по-голяма опасност от епидемията е предстоящата икономическа криза.

С тази зараза сякаш природата ни каза: Чакай малко, трупаш богатства, но какво ги правиш, трябва да си помислим как можахме толкова да се самозабравим“, размишлява 93-годишният физик.

Той коментира и онлайн обучението като нужно в пандемична среда като тази. Според него помага да не се загуби време и да се продължи с образованието, но не може да замести нормалният учебен процес.

Това е временна помощ, не може образованието напълно да стане задочно. Трябва обич между учителя и ученика“, казва проф. Балкански.

Дори на 93 години той продължава да е прилежен ученик. И в момента продължава да се учи да свири на пиано, след като вече му е трудно да свири на любимата си цигулка. Той е категоричен, че добрите учени трябва да имат и нужната култура.

Будните деца имат жажда за извънкласни задачи. И нашият проект „Младежта и Науката” предлага това – да видят учителите как могат да го направят. Ние им даваме на готово програмата. В едно професионално училище трябва да има и култура при професионалното издигане“, категоричен е световнопризнатият учен.

93-годишният световноизвестен физик проф. Минко Балкански е автор на повече от 30 научни монографии. Носител е на множество награди и ордени от държавни и научни институции от целия свят за постиженията си в сферата на науката и образованието. Фондацията му „Миню Балкански“, която носи името на неговия баща, издирва, подпомага и подготвя талантливи български деца за кандидатстване в най-престижните чуждестранни научни заведения. Осъден на смърт от комунистическия режим, той не стъпва повече от 50 години в родината си. След промените става един от най-големите дарители в България в полза на младите учени и таланти. Над 600 деца минават през неговите летни училища в село Оряховица (община Стара Загора).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Малките партии се опитват да налагат тирания на малцинствата

Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Очертава се по-сериозна ескалация на войната в Украйна

Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..

публикувано на 21.11.24 в 15:46