В интервю за Радио Стара Загора той коментира и сегашното състояние на гражданското общество в България, образованието в страната, както и отколешната си мечта в България да се изучава в училище „Морал, Етика и Гражданско Образование.
Според проф. Балкански днес българите имат нужда най-вече от алтруизъм.
„Няма друг начин, няма самощастие. Говорим за морал, етика и гражданско общество и то се съединява в това понятие- алтруизъм“, казва физикът със световна слава.
По повод протеста на все повече младежи срещу корупцията той смята, че е важно, че младите хора искат да променят нещата. Но той е убеден, че истинска промяна и истински напредък е възможен само чрез образование.
„Не става по политически ред. Протестите са, за да събудят вниманието на народа, но колко ще успеят е друга работа…Трябва тези млади хора, които протестират да се умножават, трябва истинска народна вълна да смени самият дух на нацията. Не е въпросът да се смени един човек. Трябва да решим, че корупцията не е добро за развитието на обществото. Да имаме отношение един към друг, пак се връщаме към алтруизмът“, казва професорът. Той е категоричен, че ако искаме да се развиваме като останалите западни общества ни трябва правосъдие, ясни закони и най вече те да се спазват.
„Мисля че е трудно при това положение, при което сме останали назад не трябва да се чува думата корупция и най-важното не трябва да съществува. Трябва да има правосъдие и ясни закони и да се спазват“, категоричен е проф. Минко Балкански.
Със съжаление констатира като свой неуспех невъзможността да наложи в образователната ни система гражданско образование в училище.
„В много начинания успях в България, по физика, по математика, само в едно място не успях - в налагането на дисциплината морал, етика и гражданско образование в училище. Е обещаха ми от министерството да има, но как се предава, кой и какво има в учебниците остава отворен въпрос…“, разказва професорът.
Със съжаление констатира и липсата на дарители за образованието. Сеща се за дарение към фондацията от българска учителка, която е отделила средства според възможгностите си, не пропуска да спомене и помощта от община Стара Загора, която дарява терените в село Оряховица на фондацията, но констатира липсата на помощ от страна на заможни и богати българи.
„Ние идваме от чужбина, за да направим нещо за България, но защо българи не се интересуват, искам да кажа богаташите. Разбира се има много учители и българи, които помагат доброволно в центъра в Оряховица, тук няма чиновници, не съм назначил никой, но имаме учители, има математици, които работят цяла година с талантливите деца. И те отиват по олимпиади, вземат златни медали наедно с големи сили като Русия, Китай“, разказва физикът.
„За образователната система, задължително е когато учим нещо да проверим дали това служи за нещо. Мисля, че много млади хора четат, но не разбират какво. Това е ролята на учителите и училището. Не е важно само да имаш красив почерк, но и да знаеш какво пишеш“, обяснява Балкански.
Споделя, че очаква от поредните трима лауреати на фондация „Миню Балкански да успеят с лекота да продължат образованието си зад граница.
„Намерихме три изключителни деца, сигурен съм, че те ще станат изключително успешни, като останалите изписани на стената на академията в Оряховица. Аз съм сигурен, че ще влязат в елитни френски университети и училища и ще успеят. Но колко места има като това в Оряховица. Това е защото има няколко изключително педагози, които са се посветили на това да издигнат българските деца, като Сава Грозев и Теодосий Теодосиев. Образованието не може да стане без учители. И те трябва освен учене да помагат и в морал, етика и алтруизъм“, обяснява проф. Балкански.
Макар да е в най-рисковата и засегната група хора от коронавируса той смята, че по-голяма опасност от епидемията е предстоящата икономическа криза.
„С тази зараза сякаш природата ни каза: Чакай малко, трупаш богатства, но какво ги правиш, трябва да си помислим как можахме толкова да се самозабравим“, размишлява 93-годишният физик.
Той коментира и онлайн обучението като нужно в пандемична среда като тази. Според него помага да не се загуби време и да се продължи с образованието, но не може да замести нормалният учебен процес.
„Това е временна помощ, не може образованието напълно да стане задочно. Трябва обич между учителя и ученика“, казва проф. Балкански.
Дори на 93 години той продължава да е прилежен ученик. И в момента продължава да се учи да свири на пиано, след като вече му е трудно да свири на любимата си цигулка. Той е категоричен, че добрите учени трябва да имат и нужната култура.
„Будните деца имат жажда за извънкласни задачи. И нашият проект „Младежта и Науката” предлага това – да видят учителите как могат да го направят. Ние им даваме на готово програмата. В едно професионално училище трябва да има и култура при професионалното издигане“, категоричен е световнопризнатият учен.
93-годишният световноизвестен физик проф. Минко Балкански е автор на повече от 30 научни монографии. Носител е на множество награди и ордени от държавни и научни институции от целия свят за постиженията си в сферата на науката и образованието. Фондацията му „Миню Балкански“, която носи името на неговия баща, издирва, подпомага и подготвя талантливи български деца за кандидатстване в най-престижните чуждестранни научни заведения. Осъден на смърт от комунистическия режим, той не стъпва повече от 50 години в родината си. След промените става един от най-големите дарители в България в полза на младите учени и таланти. Над 600 деца минават през неговите летни училища в село Оряховица (община Стара Загора).
„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...
Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..
Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..
Националната асоциация на тютюнопроизводителите /НАТ-2010/ настоява в писмо до министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за свикване на Консултативен съвет. От Асоциацията ще искат да се заложи максималният бюджет , разрешен от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net