Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомените на Христо Шиваров описват Старозагорското въстание

2
Регионален исторически музей, Стара Загора
Снимка: Емил Енчев

Днес отбелязваме 145 години от Старозагорското въстание. Събитието наречено в литературата Тракийското съзаклятие или Старозагорското приключение е опит за организиране на  всеобщо въоръжено въстание през септември 1875 година. В средата на 70-те години на XIXвек състоянието на Османската империя е нестабилно. Хазната се изправя пред огромни икономически затруднения. Дълговете към западноевропейските банки нарастват. Правителството прибягва до увеличение на данъците събирани от християнското население. Напрежението между християни и мюсюлмани расте. През лятото на 1875 година Балканите са във фокуса на международните отношения, а основната причина за това е напрегнатата политическа обстановка в региона, известна като Източна криза. На 12 август 1875 година в Букурещ се провежда "народно българско събрание", което поставя основите на нова организация- Български революционен комитет.

Как са живеели старозагорци в тези преломни години от историята на народа ни? Кой са били тези "луди глави" решили да събарят султанската власт и да подпалят Цариград? Как е прието решението за организирането на всеобщо въстание от учителското съсловие? Отговорите на тези и други въпроси ще намерите в спомените на Христо Шиваров, един от организаторите и участниците в бунтовната старозагорска есен от 1875 година.

По повод 170 годишнина от рождението му и 145 годишнина от Старозагорското въстание, днес от 18.00 часа в Регионален исторически музей- Стара Загора /Лапидариум/, ще бъде представена книгата "Бележки по Старозагорското въстание" от Христо Шиваров. Научен редактор на изданието е Райна Антонова - уредник Отдел "Нова история" в РИМ- Стара Загора. Спомените на автора се издават с финансовата подкрепа на Община Стара Загора. За събитията и участието на старозагорци в подготовката на въстанието любопитни подробности ще разкаже проф. д-р Пламен Митев. Присъстващите ще имат възможност да се запознаят и с историята на откриването на новите документи за Апостола на свободата Васил Левски, открити в османските архиви, поясни в интервю Райна Антонова.

Цялото интервю на Мила Маринова чуйте в прикачения звуков файл:

  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

„Цветовете на Родопа”, Александър Иванов

Андриана Маринова подреди родопски дом с непотребни за хората вещи

Андриана Маринова е художник и новатор . Завършила е Художествената академия в София със специалност "Текстил", направление свързано с името на световния артист Марин Върбанов. Творецът успял по красноречив начин да представи изкуство с хилядолетна..

публикувано на 10.08.25 в 16:05
проф. Илин Савов

Експерт по киберпрестъпност: Дигиталната ни осведоменост трябва да бъде част от нашия живот

Фишинг атаките, чрез SMS, имейли и социални мрежи, кражбата на самоличност са част от престъпните модели на киберпрестъпността през 2025 г., затова е изключително важно съвременния потребител да има необходимата  дигиталната информираност и..

публикувано на 08.08.25 в 14:59

Милко Янев: Земеделието е част от националната сигурност и изисква спешни мерки за адаптация към климатичните промени

Климатичните промени вече не са абстрактна тема, а реалност, която засяга пряко земеделието в България. Това заяви в интервю за Радио Стара Загора председателят на Българската асоциация за растителна защита Милко Янев. По думите му секторът е изправен..

публикувано на 05.08.25 в 16:05

Целим да развием англоезичното си обучение във всички факултети и да въведем по-мащабна дигитализация в учебната дейност

Едно от нещата, които екипът с  новия ректор проф. Мирослав Карабалиев, си е  поставил да развие е англоезичното обучение във всички факултети на университета . В Тракийски университет има над 10 –годишен опит в преподаването на английски в..

публикувано на 04.08.25 в 09:58

В Свиленград подмяната на водопроводите е първостепенна задача

Подмяната на водопроводна мрежа в Свиленград е сред най-важните проекти, чието изпълнение предстои, каза в ефира на Радио Стара Загора кметът на общината арх. Анастас Карчев. В града водопроводът ще се подмени със средства от държавния бюджет. Tърси..

публикувано на 01.08.25 в 09:36
Ивайло Крачолов, кмет на община Чирпан

Ивайло Крачолов: Соларният парк край Чирпан ще заработи след година

Ситуацията в община Чирпан остава спокойна, въпреки сериозния пожар, възникнал преди два дни в района на село Воденичарово. Благодарение на бързата реакция на екипите на пожарната и навременната подкрепа от местни арендатори с тежка техника, огънят е..

публикувано на 30.07.25 в 08:51

Професионалист: Евтините оферти за почистване често завършват със заплахи и измами

80% от работата ни е свързана с подготовка на жилища за продажба – наследствени имоти, апартаменти след наематели, мазета. Това каза за Радио Стара Загора Николай Борисов от фирма за почистване и извозване на отпадъци. По думите му хората търсят..

публикувано на 20.07.25 в 09:50
Диян Паунов

GPS системата в учебните автомобили вече е задължителна

В сила са новите, по-високи изисквания към автошколите у нас. Те трябва задължително да използват GPS приложение, през което да бъде проследен целият процес на обучение и явяване на изпит. Камера ще следи какво става във и извън автомобила...

публикувано на 15.07.25 в 10:14

В "Къщата на добрите думи" лошите са затворени в мазето

Днес православната църква чества Събор на Свети Архангел Гавраил. Това е вторият празник , след 26 март, през годината, в чест на благовестителя на Божиите тайни . Мнозина живеят с усещането, че куриерите на добрите новини са емигрирали, но това не е..

публикувано на 13.07.25 в 15:45
Петър Ганев

Ползата от приемането на еврото е по-голямата стабилност

Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Докладът за присъединяването на страната ни към еврозоната е първа..

публикувано на 08.07.25 в 09:07