Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Генка Пейчева: Коронавирусът не трябва да се подценява. Той не изгражда стаден имунитет

Учителите и по-големите ученици задължително трябва да носят маски. Дори и хремата не трябва да се подценява

  Ковид– 19 не е грип, а е коронавирус, който е устойчив и е възможно да му се направи една трайна ваксина. Това каза за Радио Стара Загора д-р Генка Пейчева, председател на Районната лекарска колегия в Стара Загора. Създаването на ваксина е един продължителен процес и употребата на такава в Русия в момента предизвиква съмнения за нейната безвредност. Коронавирусът има сравнително висока способност да се пренася от заразно болен на здрав индивид. Много е важно количеството вируси, който човек ще поеме и използването на маска е механичната преграда, която категорично предпазва, въпреки че не е решението на проблема- категорична е д-р Пейчева. Това е средството, което може да ни направи малко по-защитени в условията на пандемия. Тя е категорична, че вирусът  съществува  и в никакъв случай не трябва да се подценява. Много лекари загубиха живота си  и смъртността сред медицинските лица е 11%  при средно 3-5% в държавата. Ковид-19 прави антитела, но те са високи в първите 3 месеца и после спадат. Не е възможно да се направи стаден имунитет. Вирусът е коварен и има наблюдения за генетична предразположеност, което е причина да боледуват и млади хора. Безхаберието в случая е лош съветник в тази ситуация.  Тревога предизвиква и предстоящата зима, в която коронавирусът и грипът ще се срещнат. Механизмът на въздействие към белия дроб на двата вируса е различен и така той ще се окаже в двойна хватка. Възрастните хора, които са социално активни, трябва да си сложат противогрипна ваксина, за да ги предпази или протече заболяването по-леко- съветва д-р Пейчева. В област Стара Загора има достатъчно лекари, но има проблем в други части на страната. Работи се с кметовете и поне на две села да може да се осигури личен лекар. Коронавирусите са познати на българските инфекционисти- допълва още д-р Пейчева. Добрата прогноза е, че обикновено с времето намалява вирулентността им и не са толкова агресивни колкото в началото. Най-добрият вариант е през следващата година да има ваксина и да се приключи с тази криза. В момента се водят преговори със Здравната каса, личните лекари да могат да издават направление за тест - коментира проблема със заплащането на пробите председателят на Лекарската колегия в Стара Загора

В учебните заведения трябва да има ред, да се мият ръцете , да се дезинфекцира. Учителите и големите ученици задължително трябва да носят маски- препоръчва д-р Пейчева. Малките не могат да слагат маски, но при всяка хрема трябва да се потърси лекарска помощ. При тях вирусът протича леко ,но не може лесно да се разпознае. През зимата трябва да се ограничат контактите. Не трябва да се прекалява с имуномодулатори и хората да бъдат отговорни – съветва още д-р Пейчева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мисия живот: Стара Загора се бори за Център за инсулт

Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили..

публикувано на 28.11.24 в 07:05

Нов вариант на маймунската шарка засяга по-широк кръг хора

Новият щам на маймунската шарка (клейд 1b), който се разпространява от Демократична република Конго, е показал по-висока степен на заразност и засяга различни възрастови групи, включително деца. Д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините..

публикувано на 26.11.24 в 14:46

Нов апарат в УМБАЛ „Киркович“

Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора вече използва последно поколение апарат за масспектрометрично експресно изследане на микроорганизми. Устройството позволява директна идентификация от хемокултура..

публикувано на 23.11.24 в 13:00

Ставите ни през зимата

Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...

публикувано на 20.11.24 в 16:15

Тригодишната Божидара има нужда от средства за лечение

Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..

публикувано на 19.11.24 в 15:01

Обединяват ДКЦ 1 в една сграда?

Диагностично-консултативен център 1 в Стара Загора е разположен в бившите Втора и Детска поликлиники. За да функционира по-добре дружеството, ще отправя предложение пред Община Стара Загора за надстрояване на сградата на Детска поликлиника с..

публикувано на 16.11.24 в 12:32

Пенка Ялъмова: Сдружение "Диабет" в Стара Загора се превърна в общност за взаимопомощ

На 14 ноември, Световен ден за борба с диабета, сградата на Община Стара Загора ще бъде осветена в синьо във вечерните часове. В същия ден СНЦ „Диабет“ в Стара Загора ще отбележи с приятелска среща своя 34-ти рожден ден.  Сдружението, което е..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Изследват безплатно функцията на бял дроб в Стара Загора

Община Стара Загора е партньор в инициатива в полза на здравето на хората, която ще се проведе на 15 ноември, петък, в търговския комплекс HOLIDAY PARK на бул. „Никола Петков” № 52. Безплатните прегледи ще проверяват основни здравни показатели и функцията..

публикувано на 12.11.24 в 16:34

Диабетът и преддиабетът се отключват с лоши хранителни навици

Около 770 000 са диагностицираните с диабет в България и още около 200 000 са в риск. В световен мащаб до 2045г. се очаква хората с инсулинова резистентност да достигнат 800 000 000. Данните обобщи в предаването „60 минути повече здраве“ д-р Мария..

публикувано на 12.11.24 в 13:51

Ноември - месецът на мъжкото здраве

Ракът на простатата вече е на първо място по разпространение сред онкологичните заболявания при мъжете в България. До момента най-много у нас бяха случаите на рак на белия дроб, но тенденцията се променя. Това съобщи в здравното предаване на..

публикувано на 09.11.24 в 12:05