Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психологът Добромир Димитров:

Основната криза е в изместването на ценностите

не колко добър човек си, а колко финансово стабилен си

    У нас все още трудно хората се решават да потърсят психологическа подкрепа. В условията на пандемия посещенията си при психолог ограничават онези, които имат нужда да преподредят вътрешният си свят, а не които искат да решат лични или семейни проблеми. Това каза в интервю за Радио Стара Загора психологът Добромир Димитров.

     По-малко са разводите до края на м. септември тази година в сравнение със същия период на 2019-та. За първите девет месеца на 2020-та година сватбите са със 74 по-малко от миналата 2019-та година. Тези числа обаче нямат отношение към взаимоотношенията между хората, те се отнасят към пандемията в чисто технологичен план, смята психологът Добромир Димитров. 

      Последните няколко поколения сега за първи път се сблъскват с криза, която директно застрашава живота им. Което модифицира цялото поведение. Това не е криза на идентичността или финансова, това е глобална заплаха. И защото в глобален план  внушенията са, че в основата на системата е икономиката, а не взаимоотношенията, за ценности се приемат не любовта, не това колко добър човек си и колко си стойностен като личност, а икономиката. Приоритетът от това да се превърнеш в многостранно развита личност се прехвърли в това да си финансово развита личност. И това води до външния израз на подмяната на ценностната система – да караш скъпа кола, да носиш маркови дрехи е по-важно от развитието на интелекта, от емоционалната интелигентност. Вместо да вярват в базови понятия като любов, приятелство, семейство, уважение между поколенията, хората се превръщат в индивидуалисти, които обаче дрънкат глупости!

      Като цяло в дългосрочен план прогнозата винаги е оптимистична. В еволюционния механизъм няма посока „назад“, каза още психологът Добромир Димитров. Но не смята, че съществува  оптимистичен вариант за близките 30 години тези ценности да станат доминиращи отново. Според Димитров „всеки индивидуално трябва да оформи собствена среда, в която да изповядва тези ценности и да допуска в нея хора, които са водени от тях“. Мислещият човек става за много неща, категоричен е психологът.

Цялото интервю на Теодора Иванова с Добромир Димитров чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Янев: Основното правило в работата ни е да показваш това, което казваш

На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..

публикувано на 07.11.24 в 13:22
От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44