Вдъхновителят и главен организатор на придобилото широка известност у нас Пътуващо читалище „Бащино огнище“ Ивайло Шопски, издаде в навечерието на 1-ви ноември – Денят на народните будители своята книжка – албум. Той е посветен на неизвестни или забравени герои в българската история. Верен на своята идея да достигне до повече български сърца като им припомни, кои са нашите корени, какво са дали нашите деди и прадеди за да я има България днес, Ивайло Шопски разказва биографиите или кратки истории за 15 родолюбци, жертвали живота си за свободата на България. Книжката е като помагало по история с песнопойка. Към всяка биография на личността има и песен, написана специално за нея. Мелодията е близка до родния край на героя някъде в днешна България и от Бесарабия, където живее голяма българска диаспора от 1829 г.
Идеята за пътуващото читалище идва след едногодишно търсене на отговор на въпроса „Как да върнем ролята на читалището да бъде вдъхновител и обединяващ център на българите, пазител на духовните ценности, съхранили ни като народ във векове на победи, загуби, робство, търсения и възкръсване от тъмата на чуждото поклоничество?“ Проумял, че след като българите в 21-ви век не влизат в читалището, то трябва да стигне до възможно повече от тях, Ивайло Шопски закупува стар немски автобус и с помощта на приятели го преобразява в читалище на колела . Така се „ражда“ първото „Пътуващо читалище „Бащино огнище“.
За 15 години над 180 събития с различен местен и национален патриотичен характер са организирани и вдъхновени от читалището. Навсякъде в страната – в градове и села, в махали и в най-закътаните кътчета на родината, Ивайло Шопски и най-близките му съмишленици срещат хора и родолюбци носещи светлината на любовта към родния си край, традициите на рода и обичаите, съхранени от векове. По техните разкази и предания, запазили за себе си и за идните поколения от дедите ни, с дарени пари, той издава 14 книжки за малко известни хора, събития и дати от историята на много селища в страната. С неуморен труд, време и помощ от близки и непознати, за 15 години Ивайло Шопски възстановява много войнишки паметници и паметни плочи на загинали или посветили се на независимостта на България личности. Така, като крепител на будния дух на българина в този век на високи технологии, възпитаващ култ към материализма и получаването на всичко на готово или без много усилия, Ивайло Шопски успява да събуди гордостта от това да си българин. Като истински съвременен будител поддържа българщината с разработването на няколко радио и телевизионни предавания.
В Деня на будителите, Ивайло Шопски признава пред Кристина Русева, че иска всеки от нас за се запита какво мъничко може да направи за другия, като даде нещо от себе си… „Дори една пейка, скована със съседа или да помете пред къщата си. Аз вярвам, че доброто е заразително. Ако всеки започне по този начин да се събужда с тази мисъл, мисля, че можем да живеем в една държава, за която Левски е мечтал!“
Чуйте интервюто на Кристина Русева с Ивайло Шопски
Константина Живова INLY е един от най-популярните съвременни художници у нас. Константина е позната от малкия екран, като телевизионен водещ. Автор е на любовния роман „Завинаги“ и две детски книжки. Цветовете и позитивизмът й я описват и като човек..
Три последователни дни, 21, 22 и 23 февруари, публика и гости на Държавна опера Стара Загора ще имат възможността да гледат мюзикъла „Ромео и Жулиета“ по драмата на Уйлям Шекспир и музиката на Жерар Пресгурвик. На 23.02, дебют в ролята на..
Община Хасково, Институт за културно наследство България-Италия и ХГ "Форум" представят изложба живопис "Илюзии" на Константино Льондев. Художникът е известен на хасковската общественост с участието си в Националния пленер "Хасково - вдъхновение",..
Художничката Елена Романова открива днес в Художествена галерия "Руси Карабиберов" Нова Загора своята изложба "Горски приказки". В нея са представени 17 рисунки, изпълнени с молив, въглен и пастел. Елена Романова е родена в Москва, където учи живопис...
Благодарствен знак на Община Стара Загора получи днес многонационалната балетна трупа на Държавна опера Стара Загора с художествен ръководител примабалерината Силвия Томова. Високото отличие е поредното признание за професионализма, творческия устрем и..
Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора“ За периода 17.02 – 23.02 2025 г. База Културен център „Стара Загора“ 17.02 /понеделник/ 19.00 часа Постановка „Баща ми се казва Мария – на село“ ДКТ „Иван..
Старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум с провокативното заглавие „Мене не ме…“. Те определят своя стил като „старозагорски рок с мъглижко звучене“ и са категорични, че не желаят да подражават на никого. Автор на голяма..
Поетесата Мирела Иванова представя антологичната си стихосбирка "Любовите ни" в деня на виното и любовта - 14 февруари. Старозагорските читатели ще могат да съпреживеят лиричните текстове от 17:30 часа в зала „Графика” на Художествената галерия...
До 10 март приемат заявки за участие в Третия национален фестивал на детско-юношеското театрално изкуство „Театрални искри“, който ще се състои от 25 до 28 април на сцената на Народно читалище (НЧ) „Искра – 1860“ в Казанлък. Това съобщи директорът на..
Международното триенале на сценичния плакат – София гостува на Художествена Галерия „Петко Чурчулиев” - Димитровград с изложбата "Плакатът и жените". Експозицията се открива тази вечер от 17,30 ч. и показва творбите на 21 съвременни български..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net