Протоколът от Киото въвежда регулации за част от парниковите газове, които не трябва да се бъркат с вредните емисии. Парниковите газове са съставки на атмосферата, а не вредни емисии. Замърсителите на атмосферата са обект на други регулации.
С това уточнение започваме разговора с Антоанета Йотова - климатолог и експерт по политиките на околната среда и промените в климата.
Действително, трудно можем да посочим човешка дейност, която да не е източник на емисии на парникови газове. Най-голям дял в производството им държи енергийния сектор, следван от транспорт, селско стопанство и сектора на потреблението, обяснява тя.
В т. нар. национални инвентаризации на парниковите газове всяка държава-участничка в Рамковата конвенция за изменение на климата на ООН описва ежегодно всички източници на парникови газове и количествата, които те са емитирали в атмосферата. Инвентаризациите се извършват на база на статистическа информация. За България НСИ обобщава данните за всички сектори, след което от МОСВ възлагат да се извършат изчисленията колко са емисиите на контролираните парникови газове за година, откъдето е видно и дали се изпълняват поетите ангажименти. Данните се подават в Секретариата на Рамковата конвенция и в Секретариата на Протокола от Киото.
Формално механизмът за търговия с емисии се провежда от 2008 година на на два етапа – 2008 – 2012-та година с цел да се намали с 5% нивото на емисиите спрямо 1990. Във втората фаза, която приключва с края на 2020 година, целта е намалението да е с 18% на глобалните емисии парникови газове. За България граничната година, която се възприема като базова е 1988 година, защото тогава е била най-виоката степен на икономическо развитие за този период – уточнява Антоанета Йотова.
И през 2002 г., когато Протоколът от Киото влиза в сила, и през 2008 г., когато започва търговията с емисии, България като страна има емисии под нивата от 1988 г. Т. е. България има излишък от единици парникови газове, които продава на други държави. Сумата през различните години варира, последните данни са 800 милиона лева за година.
Тези средства трябва да се използват за подобряване на състоянието на производството, за да се емитират по-малко парникови газове, се казва в Протокола от Киото. Това обаче не се прави в България, с мотива, че ние не превишавае годишната си норма.
Средствата постъпват във Фонда за енергийна сигурност, но как се разпределят оттам нататък не е много ясно. Изразходването им не е прозрачно и ние реално не виждаме на национално ниво да се предриемат системни действия, за да се развиваме икономически, без това да означава покачване на емисиите на парникови газове. – коментира Антоанета Йотова.
Целият разговор с Антоанета Йотова можете да чуете в прикачения звуков файл.
"В началото на юли в Козани, Гърция, дадохме старт на проекта Just FEMME , който обединява 8 партньора от цяла Европа – включително и нас, АРИР – Стара Загора. В рамките на двудневната среща обсъдихме как можем да преодолеем институционалните и..
Д-р Румяна Грозева, в качеството си на управляващ партньор на Европейски цифров иновационен хъб Загоре, представи в онлайн среща приоритет „Чисти технологии и водород“ и възможностите по Третата покана за кандидатстване. Фокусът е върху..
Със символична първа копка беше дадено началото на изграждането на Индустриален парк „Еленино“. Това е втори етап от Индустриална зона „Загоре“. Общата стойност на проекта е малко над 17 милиона лева, като 14 милиона ще бъдат финансирани от..
Третият граждански панел по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора.Той се реализира от екип на Института по философия и социология при БАН. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“. Изследванията на..
За пета поредна година София е организатор и домакин на Green Transition Forum - едно от най-значимите събития за зеления преход и иновациите в Централна и Източна Европа. Форумът започна на 16.06, и ще продължи до петък - 20.06. За пет дни..
В Солун се състоя третата международна среща по проекта GREENSMARTMED . Събитието обедини ключови участници от приоритетните производствени сектора, които проектът адресира – агрохранителен, текстил, мобилност, машиностроене и пластмаси. Основен..
Дигиталните технологии и изкуствения интелект бяха във фокуса на семинар, който се проведе в Стара Загора.Основно той беше насочен към бизнеса и какви са очакванията на предприемачите по отношение на бързо навлизащите иновации. За целта бяха разгледани..
Практически семинар за проекти за преход към чиста енергия на местните власти ще се проведе в Стара Загора. Организатор е Фонд за устойчиви градове. Домакин е Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ във времето от 11,00 до 16,00 часа...
750 домакинства са се възползвали от услугата на работещата Площадка за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник. Близо 40 хиляди килограма е предадената хартия, металът - 472 кг., близо 10 000 килограма е стъклото, а близо 2 хиляди..
АРИР – Стара Загора започва работа по нов проект. Той е насочен към жените предприемачи и то в регионите в преход. Проектът се казва ”Just Femme “ и фокусът му е върху получаване на допълнителна квалификация и обучения за жените от тези..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net