Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парижкото споразумение и европейските договорености

Снимка: архив

След като действието на Протокола от Киото приключва в края на 2020 г., регулацията на количеството парникови газове в атмосферата и търговията с емисии би трябвало да се подчиняват на Парижкото споразумение, което е ратифицирано и от България.

В него обаче няма конкретни количествени задължения включително и по отношение на търговията с емисии, коментира климатологът Антоанета Йотова.

Този механизъм ще претърпи развитие, но за момента няма конкретни договорености. Важното за България е, че в Парижкото споразумение страните от Европейския съюз участват заедно, т.е. поето е конкретно задължение как всички държави-членки ще изпълняват общата цел на Парижкото споразумение – да се запази увеличението на средната глобална температура до края на века в рамките на 2 градуса.

За да се случи това на европейско ниво все още се дискутира дали намаляването на парниковите газове да е с 55% или с 60% до 2030 г.

Освен общото задължение на ЕС за намаляване на парниковите газове в атмосферата, всяка държава трябва да даде своя интегриран план „Енергетика и климат“, в който да посочи какви мерки ще предприеме във всички сектори на икономиката си за постигане на общата цел, обяснява още Антоанета Йотова.

Първи вариант на национален интегриран план за България беше представен на Европейската комисия в края на 2019 г. Последваха няколко месеца за коментари и експертни мнения и през април 2020 г. беше изготвен втори вариант. Оттогава процесът стана много непрозрачен. Знаем, че е подаден окончателен план, но от Европейската комисия отново връщат коментари, относно неговото реално осъществяване. Те станаха публично известни през септември и от тях е видно, че европейските институции не смятат, че този план би бил истински нужния и важния за осъществяване на ангажименти от страна на България. Не е много ясно точно какво и как ще се случва, коментира Антоанета Йотова.

Срокът на действие на Интегрирания план „Енергетика и климат“ е до 2030 г. Той е изготвен в министерството на енергетиката и министерството на екологията и в него липсват идеите за справедлив енергиен преход, за кръгова икономика. Не са потърсени и мненията на експертите, казва Антоанета Йотова и допълва, че големият въпрос сега е как да направим нещата наистина умно.

Трябва умно да планираме трансформация на цялостната ни икономическа система и продукт. Законът за ограничение на измененията на климата, който съществува в България, няма да е достатъчен, за да върви страната по пътя, начертан атПарижкото споразумение и европейските директиви. Имаме нужда от нов вид закон, който да отговаря на хоризонталния характер на климатичната политика. България би могла да бъде пионер в такъв тип законодателство.

Цялото интервю с Антоанета Йотова можете да чуете в прикачения звуков файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От слънцето до водорода: как работи интегрираната енергийна система на ЕЦИХ Загоре

Д-р Румяна Грозева, в качеството си на  управляващ партньор на Европейски цифров иновационен хъб Загоре, представи в онлайн среща приоритет „Чисти технологии и водород“ и възможностите по Третата покана за кандидатстване.  Фокусът е върху..

публикувано на 16.07.25 в 10:00

Започна изграждането на Индустриален парк „Еленино“

Със символична първа копка беше дадено началото на изграждането на Индустриален парк „Еленино“. Това е втори етап от Индустриална зона „Загоре“. Общата стойност на проекта е малко над 17 милиона лева, като 14 милиона ще бъдат финансирани от..

публикувано на 09.07.25 в 10:00

Среща по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора

Третият граждански панел по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора.Той се реализира от екип на  Института по философия и социология при БАН. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“. Изследванията на..

публикувано на 02.07.25 в 10:00

София е организатор и домакин на Green Transition Forum

За пета поредна година София е организатор и домакин на Green Transition Forum - едно от най-значимите събития за зеления преход и иновациите в Централна и Източна Европа. Форумът започна на  16.06, и ще продължи до петък - 20.06. За пет дни..

публикувано на 18.06.25 в 10:00

GREENSMARTMED в Солун: Зелената трансформация на агрохранителния сектор набира скорост

В Солун се състоя третата международна среща по  проекта GREENSMARTMED .  Събитието обедини ключови участници от приоритетните производствени сектора, които проектът адресира – агрохранителен, текстил, мобилност, машиностроене и пластмаси. Основен..

публикувано на 11.06.25 в 10:00

Предприемачи обсъждаха дигитализацията и AI на семинар

Дигиталните технологии и изкуствения интелект бяха във фокуса на семинар, който се проведе в Стара Загора.Основно той беше насочен към бизнеса и какви са очакванията на предприемачите по отношение на бързо навлизащите иновации. За целта бяха разгледани..

публикувано на 04.06.25 в 10:00

Практически семинар за преход към чиста енергия ще се проведе в Стара Загора

Практически семинар за проекти за преход към чиста енергия на местните власти ще се проведе в Стара Загора. Организатор е Фонд за устойчиви градове. Домакин е Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ във времето от 11,00 до 16,00 часа...

публикувано на 21.05.25 в 06:00

750 домакинства ползват Площадката за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник

750 домакинства са се възползвали от услугата на работещата Площадка за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник. Близо 40 хиляди килограма е предадената хартия, металът -  472 кг., близо 10 000 килограма е  стъклото, а  близо 2 хиляди..

публикувано на 14.05.25 в 10:00

АРИР - Стара Загора ще работи по проект за насърчаване на жените предприемачи "Just Femme"

АРИР – Стара Загора започва работа по нов проект. Той е насочен към жените предприемачи и то в регионите в преход. Проектът се казва ”Just Femme “ и  фокусът му е върху получаване на  допълнителна квалификация и обучения за жените от тези..

публикувано на 07.05.25 в 10:00

Зеленият проект на "Зелени Балкани"

На 22 април отбелязваме Денят на Земята. Мотото тази година е "Нашата енергия, нашата планета". Човечеството си поставя за цел до 2030-та година да утрои електрическата енергия, произвеждана от възобновяеми източници. По данни на Световната служба..

публикувано на 23.04.25 в 10:00