Онлайн заседание на Областна епизоотична комисия се проведе днес. По разпореждане на Българска агенция по безопасност на храните всички области в страната трябва да бъдат приведени в повишена епизоотична готовност и вземат превантивни мерки по отношение болестта Инфлуенца по птиците. На днешното заседание, водено от заместник областния управител Волен Дичев, бяха набелязвани конкретни мерки за предотвратяване на проникването на Инфлуенца по птиците на територията на област Ямбол.
На територията на страната няма констатирани огнища или случаи на инфлуенца по птиците, към момента, но в този период на годината са необходими превантивни мерки за недопускане на това заболяване, каза директорът на Областна дирекция безопасност на храните Ямбол д-р Добромир Димитров. Според него една от най-важните мерки, които трябва да бъдат предприети на територията на областта от стопаните, е да не се допуска домашните птици да напускат местата, където са отглеждани. Засилване контрола и мерките за биосигурност в животновъдните обекти за птици на територията на областта. Засилен надзор при дивите птици.
Мерките, които ОДБХ ще наложи и чрез които област Ямбол ще бъде приведена в състояние на повишена епизоотична готовностса следните:
1. Забрана за отглеждането на домашни птици от всички видове на открито. Забрана за отглеждане на домашни водоплаващи заедно с други домашни птици.
2. Забрана за провеждане на изложби и пазари за птици.
При установяване на повишена смъртност при диви птици, както и в личните стопанства, съответно ловни дружинки, горски служители и стопани трябва да информират ОДБХ. Органите на автомобилна администрация ще бъдат ангажирани в контрола на транспортни средства превозващи птици, за наличие на ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване.
Предстои провеждане на Общински епизоотични комисии, където да се обсъдят и конкретните мерки по общини.
От 25 септември до 12 октомври ще се извърши ремонт на опасен участък от международния път I-7 в района на пътен възел Зимница на автомагистрала Тракия, съобщиха от Oбластното пътно управление в Ямбол. Отсечката, която е с дължина около 200..
Село Ракитница се намира на 15 километра югозападно от областния и общински център Стара Загора и 21 километра североизточно от Чирпан. С поред едно предание, много години преди Освобождението, в югозападния край на сегашното село Ракитница имало..
Специализиран център по репродуктивна медицина отвори врати в Стара Загора, той може да бъде открит на адрес ул. „Стефан Стамболов" № 29. Центърът предлага комплексна медицинска грижа: от първоначални консултации и процедури за асистирана репродукция до..
Районна прокуратура-Стара Загора привлече като обвиняем Р.П., на 40 г. за това, че на 14.09.2025 г. гр. Стара Загора в условията на домашно насилие е причинил на 36-годишната си бивша съжителка телесна повреда , довела до разстройство на здравето -..
Близо 2 200 000 къса контрабандни цигари откриха митническите служители на Митнически пункт Капитан Андреево при проверка на товарен автомобил, влизащ в страната от Турция. На 21.09.2025 г. в 02:36 часа на пункта пристига товарен автомобил с..
Кметът на община Николаево Константин Костов бе почетен гост на районния съвет на Тараклия, домакин на 24-ото издание на Международния етнокултурен фестивал „Многообразие в единството" по покана на председателя Лазар Дерменжи. Събитието събра различни..
За месец август равнището на безработицата в Старозагорско е 4,38 %, което е по-ниско от средното за страната. Отчита се лек спад спрямо предходния месец, както и спрямо същия период на миналата година. Това съобщи Любен Георгиев от Бюрото по труда в..
Стара Загора е първа сред осемте български града, в които стартира проект, насърчаващ младите хора на възраст между 15 и 25 години да усвояват знания и умения, свързани с устойчивата мобилност и съвременните предизвикателства. Проектът е под наслов..
На 23-ти септември в 15:30 ч., на тел.112 в РУ-Казанлък е получено съобщение за пострадал велосипедист на улица "Мир" в с. Александрово, общ. Павел баня. Установено е, че 19-годишен водач на лек автомобил, при движение с несъобразена скорост по ул...
Община Чирпан и Институтът по полски култури – ИПК (познат на поколения българи като Институт по памука) канят жители и гости на Празник на памука - тържество, което ще съчетае наука, традиции и бъдеще. Събитието ще се проведе на 27 септември и е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net