Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напрежение в Стара Загора заради закриване на домове за деца

Община Стара Загора
Снимка: Емил Енчев

До началотона 2021 г. в изпълнение на Националната стратегия за деиституционализация, приета още през 2010 г. , България трябва да закрие всички домове за деца, лишени от родителски грижи и да настани техните обитатели в Центрове от семеен тип . Това обаче създаде напрежение в СтараЗагора, където продължават да действат три домове за деца, лишени от родителски грижи. Общо 23 са децата, които са останали в трите домове, подлежащи на закриване в СтараЗагора. Сред тях има две двойки братя и сестри, разказа директорът на дирекция "Социално подпомагане" в града Павлина Делчева.

„За едната двойка брат и сестра е сигурно, че ще останат в СтараЗагора до края на учебната година, прави се всичко възможно същото да важи и за втората двойка, макар че при тях възрастовата разлика е доста голяма и те подлежат на различни социални услуги. Със сигурност ще останат абитуриентите",  допълни директорът на дирекция "Социално подпомагане".

 „Кметът се ангажира с казуса. Очакваме Министерството на труда и социалната политика да ни предложи вариант как е възможно тези 23 деца до края на учебната година да останат в един от домовете", заяви заместник-кметът на СтараЗагора ИванкаСотирова.

Децата са изключително притеснени от ситуацията“, заяви председателят на Националното сдружение на сираците в България Слави Михайлов. Той проведе разговор с кмета на Стара Загора ЖивкоТодоров, а в петък се срещна с ръководствата и възпитаниците на трите домове в СтараЗагора, с ресорния заместник-кмет Иванка Сотирова и началника на отдел„Хуманитарни дейности“ в Община Стара Загора д-р Антония Тодорова.

Децата не трябва да се извеждат в средата на учебната година“, категоричен бе той. „Очакваме решение до дни лично от министър Сачева“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В област Сливен вземат мерки срещу шарката по овцете и козите

В област Сливен и съседните области  няма установени огнища на шарка по овцете и козите, но се въвеждат мерки за ограничаване на разпространението на заболяването. Това  е решено на днешното заседанието на Областна епизоотична комисия, съобщават от..

публикувано на 05.08.25 в 19:25

Обявиха частично бедствено положение зарад пожара в община Харманли

Със заповед на кмета на Община Харманли е обявено частично бедствено положение във връзка с разрастващия се пожар в района между селата Доситеево и Коларово. Пламъците се разпалват от сменящия посоката си вятър. Ситуацията се променя много бързо.  Към..

публикувано на 05.08.25 в 17:43
Отсечените софори ще бъдат заменени с нови

Премахват 31 дървета в парк "Пети октомври"

31 дървета в парк „Пети октомври“ в Стара Загора ще бъдат премахнати. В пет от тях е имало гнезда на стършели в хралупите и изгнилите части на дърветата, а за останалите е взето решение след направена санитарна оценка от ландшафтните архитекти...

публикувано на 05.08.25 в 15:28

Ново оборудване за Домашния социален патронаж в Болярово по проект на Фонд „Социална закрила"

Община Болярово изцяло подобри материалната база на Домашния социален патронаж с изпълнението на проект „Подобряване на ефективността на Домашен социален патронаж в община Болярово" , финансиран по Целева програма „Подобряване на материалната база..

публикувано на 05.08.25 в 14:57

Пожарът край Доситеево е навлязъл в труднодостъпен терен

Силен вятър и пресечен терен пречат на огнеборците да овладеят големия пожар, който се разрази снощи между селата Доситеево и Коларово в община Харманли. На място са 60 огнеборци с 13 пожарни, доброволци, горски и общински служители. Пожарът се..

публикувано на 05.08.25 в 14:47

Ремонтират най-голямата детска градина в Сливен с помощ от САЩ

Ремонт на най-голямата детска градина в Сливен се извършва с финансовата подкрепа на Посолството на САЩ в България, съобщават от общината. Инженерното командване на военноморските сили на САЩ е възложител на проекта. Проектното предложение на община..

публикувано на 05.08.25 в 12:47
Снимката е илюстративна

75-годишен предизвика пожар при разчистване на имот в Сливен

Мъж на 75 години от Сливен причини пожар в имота си в местността „Дюлева река", съобщават от полицията. Разчиствал е място за земеделска дейност. Въпреки изричните забрани за палене на открит огън в летния сезон възрастния мъж решава да запали..

публикувано на 05.08.25 в 12:45

Ново огнище на шарка по овцете в Свиленградско

Ново огнище на шарка по дребните преживни животни откриха в Хасковска област. Заболяването е установено в животновъден обект с 144 овце в свиленградското село Чернодъб, съобщават от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ)...

публикувано на 05.08.25 в 11:44

Най-тежката мярка определи съдът за мъжа плащал с фалшиви банкноти на бензиностaнции в Казанлък

Окръжен съд – Стара Загора взе най-тежката мярка за неотклонение „Задържане под стража“ спрямо 31-годишния И. А, на който е повдигнато обвинение за това, че на 30.07.2025 г. и на 31.07.2025 г. в Казанлък, в бензиностанции, е прокарал в обръщение..

публикувано на 05.08.25 в 11:42

В Ямбол задържаха чужденец, превозвал мигранти с откраднат автомобил

Полицията в Ямбол задържа 21- годишен чужденец, превозвал мигранти с откраднат автомобил. По случая е образувано досъдебно производство. В следобедите часове вчера, около 15,30 часа, в комплекс "Георги Бенковски" в Ямбол, младият мъж се опитал да..

публикувано на 05.08.25 в 11:20