Зелената сделка е програмата за развитие на ЕС за следващите години в дългосрочен план, която цели създаването на все по-щадящи природата индустрии във всички сектори на икономиката. Приемаме Зелената сделка като зелената линия на развитие в абсолютно всички икономически сектори, като, естествено, фокусът е върху тези, които замърсяват най-много, обясни изпълнителният директор на Агенцията за регионално икономическо развитие Румяна Грозева.
Осезателно е разделението между по-напредналите икономики в ЕС и това, което се случва в централна и източна Европа. Не само правителствата, но и самите частни компании там са се ориентирали към „позеленяване“ и отделят средства за развойна дейност. Всяка година в България се говори, че в националния бюджет трябва да има повече средства за научни изследвания, но колаборацията между научните институции и бизнеса все още е в сферата на пожелателното – коментира тя.
За първи път от много време насам имаме конкретни цели и невероятно огромен бюджет на ниво ЕС как да бъдат постигнати зелените цели. България е във фокуса на държавите, които ще получат допълнително финансиране за региони като старозагорския. ЕК идентифицира три региона за България, за които се отпускат 2 милиарда евро. Правителството се опитва да включи още региони с обосновката, че ще има „въглеродно изтичане“, т. е. инвеститорите ще се пренасочат към Турция и Сърбия, където няма такива изисквания.Но България получава достъп до невиждани в момента средства, за да могат всички останали региони да трансформират високоинтензивните си сектори към нискоинтензивни такива.
Финансовите средства обаче могат да бъдат получени само срещу добре основани и структурирани проектни предложения.
В самия регламент на Фонда за справедлив преход е казано, че решенията се взимат на ниво регионални и местни власти. Очаква се самите общини в регионите да работят заедно и в сътрудничество с бизнеса и неправителствения сектор, за да имат интегрират подход. АРИР инициира първа работна среща, за представим регламента, да чуем докъде са стигнали отделните общини и да опитаме да групираме партньорства, защото тези пари ще влязат в бюджетите им през Плановете за интегрирано развитие за следващия програмен период. Имахме такава среща и с бизнеса, предстои среща и с ИТ компаниите в областта. Надявам се скоро да се свика заседание на Областния съвет за развитие към областната управа, за да се сформира постоянна комисия за зелената сделка на областно ниво.
Цялото интервю с Румяна Грозева можете да чуете в прикачения звуков файл.
Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..
Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..
Владимир Митев, репортер в Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..
2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..
Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net