Ще ви запознаем с екипа на Николай Терзиев и немската овчарка Барс, които живеят в Хасково. Те заедно са специални, защото са единственият екип в България с куче обучено за борба с отровите. Екипът е създаден в рамките на LIFE проект "Опазване на черните и белоглавите лешояди в Родопите" и вече няколко години Барс и Николай са част от екипа на е Българското дружество за защита на птиците. Досега двамата са направили повече от 100 патрула и активни претърсвания във важни за световно застрашени видове птици местообитания. Те се отзовават при всички най-тежки инциденти с отровени диви и домашни животни през последните години. Но за да разберете колко уникален е техния екип трябва да започнем отначало - с тяхната първа среща.
Работата ни започна в началото с избора на куче, защото тези животни са комбинация между тези, които търсят заровени експлозиви и тези, които търсят наркотици, обясни за Радио Стара Загора Николай Терзиев, партьор на Барс.
"Ние се запознахме в Унгария, където двамата преминахме двумесечна специална школа за обучение на полицейски кучета. Много кратко и интензивно обучение, но там се срещнахме и нещата се получиха, за моя голяма изненада. Аз нямам опит, но винаги съм обичал кучета. От тогава с него не сме се разделяли. Да работиш с Барс е чиста проба на удоволствие. Щастие е да работиш с куче като Барс.. Той не е обикновено куче, той не яде обикновена храна, аз не се държа с него като с домашен любимец. Ние сме партьори. Всяко търсене е голямо предизвикателство, но може би най-трудно беше първото. С летящ старт след завръщането ни от Унгария, имахме мащабно тровене в село Стражеч и тогава просто нямахме опит. Барс се справи великолепно. Той си свърши работата, откри отровените животни и помогна да се изчисти района. След това като че ли се успокоих в работата си с него. "
Не можем да измерим проблема с отровите в природата с няколко случаи, обясни още Терзиев. Дали имаме три, десет или двайсет не е важно, достатъчно е да имаме само един, който да създаде такива вреди на природата, които да не могат да бъдат поправени 20-30 години.
"Опасността е не само за дивата природа, тя е и за нас самите. Ако поставите на едно място отрова, това не означава, че тя ще остане там. Животните я пренасят. Става отровна мрежа. Възможно е дори гъбар да мине и да събере ядливи гъби, които да са събрали в себе си от токсините. Щетите, които нанасяме може да се върнат към нас с огромна сила, не случайно употребата на отрови е забранена."
Определено има нужда от още такива екипи като нас с Барс, заяви Николай Терзиев.
"За 5 години мога да кажа, че един екип не е достъчен за цялата работа. Това е непосилно и за една неправителствена организация като издръжка и организация. Имаме нужда от повече такива екипи, които да работят към институциите. Лично ние смятаме, че към полицията ще е най-добре, защото те имат опит със следови кучета. Нашата работа с Барс е да работим за бъдещето и решаването на този проблем. В България се прави антиотровна стратегия и сме провели не една среща по темата. Смятаме, че сме на прага в нашата полиция да се създадат такива екипи като подразделения. "
Повече информация за това как да помогнете на Барс и Николай Терзиев можете да намерите тук.
Цялото интервю на Елена Енчева с Николай Терзиев, можете да чуете в прикачените звукови файлове.
35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч. Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..
Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..
Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..
Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..
Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..
Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека "Захарий Княжески". Входът е свободен...
Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..
Аегония е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..
Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net