Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето принадлежи на персонализираната медицина

Иван Лекушев

Бъдещето принадлежи на персонализираната медицина и до 5-10 години ще се превърне в стандарт в здравеопазването. Това прогнозира пред Радио Стара Загора Иван Лекушев, управител на компания, фокусирана върху разработката на софтуерни решения за световната медицина и фармация. Според него индивидуалната терапия ще замести традиционния подход на лечение. А ударът върху здравните системи на страните, предизвикан от разпространението на Ковид-19, ще ускори тези процеси.

Компанията, която той администрира, работи активно с Министерството на здравеопазването на Великобритания в посока управление на запитвания за клинични проучвания, включително последните проучвания на ваксината на Pfizer в борбата с коронавируса. 

Компанията има богат опит и в разработката на мобилни апликации, ползвани от фармацевтични гиганти и техни пациенти. Онлайн приложенията дават редица възможности, като напомняне за прием на медикамент, споделяне на актуална информация, обратна връзка между двете страни и др. Той изтъкна, че се променя досегашния бизнес модел на фармацевтичните фирми "да произвеждат много лекарства и да ги продават, а хората да плащат за количество лекарство". Причина за това е натискът от правителства, застрахователи и пациенти, които настояват за постигнати резултати в лечението.  Събеседникът обясни, че на база на определени показатели, събирани за даден човек - пулс, кръвно налягане, двигателна активност, може да се разработи индивидуален план за лечение. 

"По този начин фармацевтичните компании събират информация, която им позволява да калибрират подхода си и това води до по-добри резултати", подчерта Лекушев. 

В разговора беше засегната и чувствителната тема за събирането и съхраняването на лични данни по пътя към електронно здравеопазаване? Чуйте повече от приложения звуков файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Опасен ли е синдромът бърнаут?

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..

публикувано на 10.12.24 в 14:31

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" проф. Боряна Парашкевова, регионален координатор на Българската асоциация по семейно планиране и репродуктивно..

публикувано на 30.11.24 в 12:05

Мисия живот: Стара Загора се бори за Център за инсулт

Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили..

публикувано на 28.11.24 в 07:05

Нов вариант на маймунската шарка засяга по-широк кръг хора

Новият щам на маймунската шарка (клейд 1b), който се разпространява от Демократична република Конго, е показал по-висока степен на заразност и засяга различни възрастови групи, включително деца. Д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините..

публикувано на 26.11.24 в 14:46

Нов апарат в УМБАЛ „Киркович“

Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора вече използва последно поколение апарат за масспектрометрично експресно изследане на микроорганизми. Устройството позволява директна идентификация от хемокултура..

публикувано на 23.11.24 в 13:00

Ставите ни през зимата

Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...

публикувано на 20.11.24 в 16:15

Тригодишната Божидара има нужда от средства за лечение

Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..

публикувано на 19.11.24 в 15:01