Системата за търговия с емисии беше въведена с Протокола от Киото, а ЕС беше първата икономическа общност, която въведе трансгранична търговия с емисии. Последваха я много други страни, както и някои щати от САЩ, обясни в предаването „Зелената сделка с Европа директно Стара Загора“ Илин Станев, съветник по политическите анализи към представителството на ЕК в България.
Системата за тавани и търговия с емисии цели да намали емисиите от парниковите газове от индустрията и енергетиката.
В момента се предполага, че до 2030 г. предприятията, които са обхванати в тази система трябва да ги намалят с 43%. Това не са нови намаления, а се базират на вече постигнатото. Към 2020 г. системата за търговия с емисии вече е постигнала 21% намаление спрямо 2007 г. за страните от ЕС.
България има определен таван, до който може да изпуска парникови емисии в атмосферата и той е доста висок. Това се дължи на спада на индустриалното производство след 1990 г. По този начин България имаше един резерв, който можеше да продава на други страни или предприятия. За 2020г. страната е реализирала 400 милиона лева приходи от тази търговия. В същото време предприятията, които изпускат парникови емисии в атмосферата трябва да ги купуват от международните борси. Част от предприятията имат безплатни такива и не се налага да купуват цялото количество.
На европейско ниво се обсъжда включването и на още индустрии към системата за тавани и търговия с емисии. Възможно е това да са секторите на транспорта и сградния фонд.
До момента секторите, които не са включени в системата за търговия с емисии в България, нямаха ангажимент да намаляват количеството парникови газове, които емитират, за разлика от други страни-членки. Това даде възможност на страната на практика да увеличи прага си на емисии с 20%.
В новия период до 2030 г. България също има по-облекчени изисквания, защото когато се определят общоевропейските цели се взимат предвид много показатели, а един от тях е стандарта на живот, уточни Илин Станев
Д-р Румяна Грозева, в качеството си на управляващ партньор на Европейски цифров иновационен хъб Загоре, представи в онлайн среща приоритет „Чисти технологии и водород“ и възможностите по Третата покана за кандидатстване. Фокусът е върху..
Със символична първа копка беше дадено началото на изграждането на Индустриален парк „Еленино“. Това е втори етап от Индустриална зона „Загоре“. Общата стойност на проекта е малко над 17 милиона лева, като 14 милиона ще бъдат финансирани от..
Третият граждански панел по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора.Той се реализира от екип на Института по философия и социология при БАН. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“. Изследванията на..
За пета поредна година София е организатор и домакин на Green Transition Forum - едно от най-значимите събития за зеления преход и иновациите в Централна и Източна Европа. Форумът започна на 16.06, и ще продължи до петък - 20.06. За пет дни..
В Солун се състоя третата международна среща по проекта GREENSMARTMED . Събитието обедини ключови участници от приоритетните производствени сектора, които проектът адресира – агрохранителен, текстил, мобилност, машиностроене и пластмаси. Основен..
Дигиталните технологии и изкуствения интелект бяха във фокуса на семинар, който се проведе в Стара Загора.Основно той беше насочен към бизнеса и какви са очакванията на предприемачите по отношение на бързо навлизащите иновации. За целта бяха разгледани..
Практически семинар за проекти за преход към чиста енергия на местните власти ще се проведе в Стара Загора. Организатор е Фонд за устойчиви градове. Домакин е Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ във времето от 11,00 до 16,00 часа...
750 домакинства са се възползвали от услугата на работещата Площадка за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник. Близо 40 хиляди килограма е предадената хартия, металът - 472 кг., близо 10 000 килограма е стъклото, а близо 2 хиляди..
АРИР – Стара Загора започва работа по нов проект. Той е насочен към жените предприемачи и то в регионите в преход. Проектът се казва ”Just Femme “ и фокусът му е върху получаване на допълнителна квалификация и обучения за жените от тези..
На 22 април отбелязваме Денят на Земята. Мотото тази година е "Нашата енергия, нашата планета". Човечеството си поставя за цел до 2030-та година да утрои електрическата енергия, произвеждана от възобновяеми източници. По данни на Световната служба..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net