Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жител на село Конуш си направи "субтропична плантация за цитруси"

Снимка: Снимка: Уикипедия

Можете ли да си представите някъде в хълмистата част на Хасковска област, там където се намира село Конуш в един двор да видите да растат тропически плодове като манго, банан, лимон и асма от киви, наред с череши, ябълки, круши, сливи и джанки, добре познати в умерените ширини на България?

Младен Талев от хасковското с. Конуш е любител овощар и притежава тези до не толкова отдавна непознати като плодове / без банана/ и като култури най-общо наричани цитруси. Шофьор по професия, като човек от село, цял живот в двора си отглежда различни плодни дръвчета -  всичко, което вирее у нас. С жена си Иванка и двамата обича да гледат цветя, зеленчуци и овошки.

Преди десет години приятел му носи от Пловдив екзотичния за страната ни плод – киви, мъжко и женско растение. Непознатото дотогава, но сладко киви вирее на високо, като асма. Днес близо 100 кг прибира стопанинът от сладкото зелено изкушение. Щедро раздава от полезния плод на хората в селото.

Миналата година за пръв път му хрумнало, че толкова много плод не бива да се похабява и след като вкъщи децата и внуците се наситили, раздал на съседи и приятели и дори успял да свари ракия. Изкарал 10 литра ракия от киви, но и нея раздал. В Конуш е известен с това, че лесно се пали по редки и непознати растения и култури. Разказва с охота, че каквото е чул – всичко иска да има в двора си. Гледа и ашладисва различни овошки. И днес отглежда авокадо, лимон, манго и банан.  

Дъщеря му се смее докато слуша нашият разговор и казва, че компотите могат да ги продават – толкова много и различни са. А Младен Талев добавя през смях, че съселяните му се шегували, че заради 10-те литра ракия от киви ще го обадят на данъчните, че не плаща акциз.

Щедро ни кани когато паднат мерките срещу КОВИД да отидем на пролет на гости в с. Конуш в неговата малка „субтропична плантация за цитруси“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нова Загора е домакин на Националния фестивал на любителските театри

Нова Загора е домакин на Националния фестивал на любителските театри. Днес и утре (5 и 6 юни) на сцената на Народно читалище " Диньо Петров Сивков-1870 " ще оживеят едни от най-обичаните български и чуждестранни театрални постановки, изпълнени с много..

публикувано на 05.06.25 в 07:05

Кинокритикът Божидар Манов пита в новата си книга децата "Що е то?"

Книгата на кинокритика Божидар Манов със заглавие „Що е то“ беше представена в следобеда на 2-ри юни в Културния център в Стара Загора в рамките на кинофестивала „Златната липа“. По-голямата част от аудиторията на представянето бяха деца на..

публикувано на 03.06.25 в 09:51

Павел Поппандов: за да си добър актьор, трябва да си и добър човек

Най-голямата награда са аплодисментите на хората, защото публиката създава актьорите, ако те подкрепя - значи си на мястото си - с тези думи коментира наградата си за цялостен принос от кинофестивала "Златната липа", който се провежда в..

публикувано на 02.06.25 в 13:53

Напусна ни Божана Апостолова - пазителят на българската литература

На 80 годишна възраст почина българската поетеса, писател и общественик Божана Апостолова. Основател на първото издателство в България след 1989 г.  ("Жанет 45"), с основна мисия да даде глас и хоризонт на българските автори. Често определяна от гилдията..

публикувано на 02.06.25 в 12:19

Децата отварят очите в друга посока

В Деня на детето се срещаме с ръководителя и част от възпитаниците на едно място, където въображението оживява - Школата по изобразителни изкуства при Читалище „Родина“ Стара Загора, която има вече 43-годишна история. ръководителят на школата. В Радио..

публикувано на 01.06.25 в 17:47

XXVII Международна младежка художествена изложба в Нова Загора

Рекордните 3173 творби от 34 държави пристигнаха за участие и селекция в 27-то издание на Международната младежка художествена изложба в Нова Загора. След внимателен подбор от специализирано жури с председател проф. д-р Марин Добрев, до участие бяха..

публикувано на 29.05.25 в 16:00

Балетът „Зорба Гъркът“ гостува в Стара Загора

Митът за Зорба винаги е бил приет като символ на човешкия стремеж към свободата. За първи път историята е обезсмъртена в новелата на великия гръцки писател Никос Казандзакис, по която е написан сценарий за филма от Михаел Какоянис, а през 1988 година..

публикувано на 29.05.25 в 11:20

Изложба „Съзерцания“ на Янаки Кавръков ще гостува в СБХ София

Творчеството на художника Янаки Кавръков (1945-2002), оставил своя отпечатък в художествения живот на Стара Загора и в съвременното българско изкуство от втората половина на 20-ти век, ще бъде представено на 29 май в една от залите на Шипка 6, СБХ,..

публикувано на 28.05.25 в 14:14

Американски госпъл хор гостува в Стара Загора на 1 юни

На 1 юни от 17.00 часа в Художествена галерия Стара Загора гостува американският госпъл хор „Voices in Harmony” от щата Мейн. В концерта ще се включи и акапелна група Harmonix от града на липите. Организатор на събитието на местно ниво е НЧ..

публикувано на 27.05.25 в 16:44

Представят в Хасково живота и музиката на Дворжак в картини

От днес до 9 юни в Младежки център Хасково е експонирана изложбата „Дворжак- неговата музика и живот в картини“ . Експозицията се осъществява от Чешкия център в София, с подкрепата на Община Хасково и Музея на Антонин Дворжак във Висока у Пршибраме...

публикувано на 27.05.25 в 10:44