Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митрополит Киприан отслужи първата литургия за 2021 г. в Стара Загора

В първия ден на новата година Православната църква чества Господския празник Обрезание Господне и празника на св. Василий Велики. По този повод в Катедралния храм „Св. Николай“ в град Стара Загора бе отслужена тържествена Василиева св. Литургия, възглавена от Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан, в съслужение с всички свещенослужители от град Стара Загора.

След Тайнството Евхаристия бе отслужен и тържествен молебен за настъпването на новата година, в който архиереят и съслужаващите му духовници се помолиха новата 2021 г. да бъде мирна и здрава, а страната ни да бъде избавена от "зли обстоятелства, от глад, мор, земетръс, потоп, градушка, огън, меч, нападение на другородци, от междуособни войни и от всякакви смъртоносни рани, болести, скърби и беди". На днешния молебен духовенството и православните християни се помолиха още Бог да закрепи Отечеството, да умири света, да утеши скърбящите, да изцери болните, да повдигне падналите, да възвърне в пътя на истината и спасението заблудените, да подкрепи трудещите се, да вразуми невежите и да закриля сираците и вдовиците.

Владиката благопожела Бог да дари миряните с физическо и духовно здраве, да посочи пътя, по който трябва да се върви, за да растем в благодат и познание на Нашия Господ и Спасител Иисус Христос, Божията милост да бъде над нас, с нашата страна и църква. През настъпващата година да се стремим към правда, благочестие, вяра, любов, търпение, а също и да се подвизаваме с добрия подвиг на вярата, който ще ни доведе до вечен живот.

В службата по традиция участва и Хорът при Катедралния храм, с диригент Мария Колева, а стотици взеха молитвено участие и чрез живото излъчване на литургията в социалната мрежа Facebook.

Празничната програма на Старозагорска митрополия продължава с Богоявленските богослужения. На 5 януари, в 9:30 ч., ще бъдат отслужени Утреня, Царски часове, Вечерня със св. Василиева литургия и Велик водосвет в Катедралния храм „Св. Николай. Отново там, на 6 януари, Богоявление, в 9:30 ч. е Утренята и св. Златоустова литургия. Великият Богоявленски водосвет, хвърлянето на кръста и освещаването на бойните знамена в парк „Йордан Капсамунов“, до комплекс „Езерото“, започват в 12,00 ч. На 7 януари, Ивановден, митрополит Киприан ще отслужи Утреня и св. Златоустова литургия в храм „Св. Йоан Предтеча“, гр. Казанлък.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Земедеслкото министерство подготвя взаимоспомагателен фонд

Земеделското министерство предвижда създаването на взаимоспомагателен фонд, в който средствата да се натрупват чрез отчисления от субсидиите за земеделските производители. Фондът ще е на солидарен, а не на регионален принцип, уточни министърът на..

публикувано на 27.05.25 в 18:45

Млади старозагорци и тази година тръгнаха по стъпките на Ботевата чета

58 старозагорски ученици от няколко гимназии в града се включват от днес в 77-ия Национален туристически поход "По пътя на Ботевата чета Козлодуй – Околчица". Младежите са от Юношеския туристически клуб към ТД "Сърнена гора" Стара Загора. Групата..

публикувано на 27.05.25 в 18:15

Разбити покриви на къщи в село Стрелец след падналата градушка

За сериозни щети след паднала преди дни градушка алармират хора от старозагорското село Стрелец. Според местните зърната са били с големината на яйце, а пораженията са разбити покриви на къщи, счупени стъкла на автомобили и напълно унищожена..

публикувано на 27.05.25 в 17:01

Авиомоделисти от цяла Европа идват на летище Узунджово за първото издание на Haskovo Cup F5J ’2025

За първи път Хасково ще бъде домакин на изключително престижно състезание по авиомоделизъм , част от международния календар на FAI (Световната авиационна федерация). На 31 май и 1 юни 2025 г. на летище Узунджово ще се проведе едно от..

публикувано на 27.05.25 в 16:41

Богата програма за 1 юни в Хасково

Празничните прояви, посветени на Деня на детето – 1 юни, започват от 29 май и ще продължат до 3 юни. 29 май (четвъртък) 17:30 ч. ХГ "Форум" "Преплитане" - изложба на възпитаниците на школа "Колорит" към ОНЧ "Заря -1858" с..

публикувано на 27.05.25 в 16:37

Младежи доброволстват в Приюта с „Мисия Кучешки дом“

В Общинския приют за безстопанствени животни, ситуиран в село Могила, започна инициативата „Мисия Кучешки дом“. Тя се организира от  младежите от Интеракт клуб – Стара Загора.  Днес във времето от 11 до 14 часа първите доброволци - две момичета,..

публикувано на 27.05.25 в 16:03

Стара Загора ще отбележи Деня на Ботев с Общоградски ритуал за поклонение

На 2 юни отбелязваме Деня на Ботев и загиналите за национално освобождение на България.   По този повод Община Стара Загора и Втора Тунджанска механизирана бригада организират  общоградски ритуал за преклонение пред подвига и почитане на паметта на..

публикувано на 27.05.25 в 15:57

От утре започва приемът на заявления за обезщетения на стопаните в Новозагорско

При 100% унищожени площи, в резултат на падналата в Новозагорско градушка, ще бъдат изплатени 80% от средствата, които са вложени. Това обяви пред земеделските производители лично министърът на земеделието Георги Тахов, който проведе среща със..

публикувано на 27.05.25 в 15:38

Експресен влак ще свързва столицата с морето

От 15 юни по линиите София–Бургас и София–Варна тръгва експресен влак, който ще е сериозна конкуренция на автобусния транспорт. Това каза в Бургас, след проведено работно съвещание на железопътни релси, министърът на транспорта и съобщенията Гроздан..

публикувано на 27.05.25 в 15:38
Диана Русинова

Регионалният министър оттеглил предложението си към Диана Русинова за АПИ, тя му поиска оставката

От пост на министъра на регионалното развитие Иван Иванов в социалната мрежа Фейсбук става ясно, че той вече е оттеглил предложението си към пътния експерт Диана Русинова да оглави УС на Агенция "Пътна инфраструктура". "Сериозни предложения се..

публикувано на 27.05.25 в 14:59